Hazırlanması her gün 1.5 saat sürüyor! Üniversiteyi bitiren Dilara baba mesleğini seçti - Haberler
Haberi Paylaş

Hazırlanması her gün 1.5 saat sürüyor! Üniversiteyi bitiren Dilara baba mesleğini seçti

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Yaşam

Üniversite eğitimini tamamlayıp memleketi Antalya'ya dönen, ardından baba mesleği taksiciliğe başlayan 24 yaşındaki Dilara Kalay, taksi durağının neşesi oldu. İşe gelmeden önce 1.5 saat hazırlandığını anlatan Kalay, bakımlı olmayı, güzel görünmeyi sevdiğini söyledi.

Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi mezunu olan Dilara Kalay, eğitimini tamamlayıp Antalya'daki evine döndükten sonra taksicilik yapmaya başladı. Taksiciliğe babasına özenerek başladığını söyleyen Kalay, işini severek yaptığını anlattı. Muratpaşa ilçesinde bulunan SSK taksi durağında şoförlük yapan Kalaycı, iş arkadaşlarının ve müşterilerin kendisini desteklediğini belirtti.

Taksiciliğe babasına özenerek başladığını dile getiren Kalay, "Üniversiteyi İstanbul'da okudum. Okulum bittikten sonra bizleri okutmak için çok yorulan babama destek olmak için ona yardımcı olmaya karar verdim. Öte yandan kozmetik üzerine birtakım girişimlerim var. Buradan biriktirdiğim parayla gelecekte kozmetik üzerine girişimlerde bulunacağım. Taksiciliğe başlayalı henüz 1 ay oldu. Başta ailem biraz tedirgindi. Onları ikna etmek için epey uğraştım. Babama hep özeniyordum, bu mesleği babamdan devraldım. Çünkü ben kadınların her yerde olması gerektiğini düşünen biriyim" dedi.

Üniversite eğitimini tamamlayan Dilara, baba mesleği taksiciliği seçti

Kadınların tüm mesleklerde var olmasını arzuladığını anlatan Kalay, "Bir kız evlat olarak babama destek olmak çok onur verici. Şu an taksiciliği çok severek yapıyorum. Çok memnunum. Kadınların, fiziksel olarak yeterli oldukları tüm mesleklerde olması gerektiğini düşünüyorum. Herkese bunu aşılamaya çalışıyorum, herkesin cesaretlenmesini istiyorum. Hem taksicilik, hem de kozmetik sektöründe ilerleyerek kariyerime yön veriyorum" diye konuştu.

Üniversite eğitimini tamamlayan Dilara, baba mesleği taksiciliği seçti

Taksicilik riskli bir meslek olduğu için yolcu seçmek durumunda kaldığını sözlerine ekleyen Dilara Kalay, "Kadın olduğum için ne yazık ki biraz yolcu seçmek durumunda kalıyorum. Ama keşke böyle bir şey yapmak durumunda kalmasam" dedi. Kimi kadın müşterilerinin kendisiyle dertleştiğini, kimilerinin evlendirmek için kendisini oğluna istediğini belirten Kalay, mesleğinin renkli ve eğlenceli olduğunu söyledi.

Üniversite eğitimini tamamlayan Dilara, baba mesleği taksiciliği seçti

Kadın olduğu için mesaiye gelmeden önce 1.5 saate yakın hazırlık yaptığını anlatan Kalay, "Bakımsız olmayı sevmiyorum. Manikürümden, ojelerime, göz rimelimden saçıma kadar her sabah hummalı bir hazırlık yaşıyorum. Örnek olmak istiyorum. Hem kadın olup, hem bakımlı görünüp hem de taksi kullandığımı görenler beni metrelerce uzaktan tebrik ediyor. Kimisi alkışlıyor kimisi elleriyle beni göstererek selam veriyor" dedi.

Üniversite eğitimini tamamlayan Dilara, baba mesleği taksiciliği seçti

Taksici Batuhan Korkmaz, kadınları taksicilik mesleğine davet etti. Korkmaz, "Dilara gibi bir kardeşimizin bizimle çalışmasından çok memnunuz. Kadının olduğu her yer cennettir. O da bizim durağımızı cennete çevirdi. İnsanların 'taksiciler kabadır, kavgacıdır' önyargısını bu şekilde kıracağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Maltepe Üniversitesi, Üniversite, Antalya, Taksi, Yaşam, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (6)
Hovhannes keshisian:Cinsiyetçi normatif kabulleri ne zaman bir tarafa bırakacaksınız. Adam yorumda kalkıp kadının çalışma yaşamındaki varlığı aile yapısını bozuyor diyor. O halde devlet ücretsiz kreş ve çamaşırhaneler açsın ev içi emekteki kadına atfedilen roller devletin olsun. Çok meraklısı erkek arkadaşlar tabii ki çocuk bakıp ev temizliği yapabilirler ancak ailenin temel taşlarını kadının çalışma yaşamındaki varlığı değil erkeğin bu sefil bakış açısı yok ediyor. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Mikail arman:Kadın, kendisine uygun koşullarda elbette çalışma hayatına katılıp ailesine ve çocuklarına meşru kazanç sağlayabilir.Fakat dezavantajlarıda unutmamak gerekir. Kadının faal olarak iş dünyasına girmesi toplumun temel taşlarından birini oluşturan aileyi ve onu oluşturan bireyleri, en önemliside Anne varlığının ailedeki doğal rolünü ve çocukların eğitimini negatif açıdan derinden etkilemesi red edilemeyecek bir gerçektir. Cevap Yaz 11 12 Yayından Kaldır
Omar Omar:Bir o kalmamıştı yapmadığınız meslek, oda oldu, her yerde kadın , erkeklerin bütün meslekeleini aldınız Cevap Yaz 72 65 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title