Dha Yurt - Tunceli'de Orman Yangınları (2)

Dha Yurt - Tunceli'de Orman Yangınları (2)

HDP'Lİ VEKİL VE POLİS ARASINDA GERGİNLİK ÇIKTIHDP Milletvekili Alican Önlü'nün de aralarında bulunduğu bir grup, Tunceli'deki orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla, bugün akşam saatlerinde ellerine tırmık ve kürek alarak Sanat Sokağı'nda bir araya geldi.

Dha Yurt - Tunceli'de Orman Yangınları (2)

HDP'Lİ VEKİL VE POLİS ARASINDA GERGİNLİK ÇIKTI

HDP Milletvekili Alican Önlü'nün de aralarında bulunduğu bir grup, Tunceli'deki orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla, bugün akşam saatlerinde ellerine tırmık ve kürek alarak Sanat Sokağı'nda bir araya geldi. Sanat Sokağı'nda toplanan grubun, Seyit Rıza Parkı'na kadar yapmayı planladığı yürüyüşe OHAL gerekçesiyle izin verilmedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Sanat Sokağı'nda yürüyüşe izin verilmemesi üzerine gerginlik yaşandı. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve beraberindekilerin yürümekte ısrar etmesi üzerine, görevli polis müdürü, yürüyüşte ısrar edilmesi durumunda müdahale edeceklerini söyledi. Bunun üzerine HDP Milletvekili Önlü, "Bize neden müdahale edeceksiniz? O zaman gelin hep birlikte gidip orman yangınlarına müdahale edelim"diyerek polis müdürüne yüksek sesle tepki gösterdi. Önlü'nün yüksek sesle konuşması üzerine araya giren polis müdürü ise "Bana bağıramasınız, buna hakkınız yok" diyerek duruma tepki gösterdi. Görevli polis müdürü, yaşanan gerginlik sırasında HDP Milletvekili tarafından kolunun çizildiğini belirterek, çizilen kolunu basın mensuplarına gösterdi. Tartışmanın ardından basın açıklaması yapan Alican Önlü, yürüyüşün engellemesine tepki göstererek, "Batı illerinde orman yangını olsaydı ve bir mülki idare amirine sorulsaydı, "Şu kadar hektar ormanlık alan yandı, şu kadar helikopter, araç, gereçle müdahale ettik, en sonunda şu şekilde yeşillendireceğiz."derdi. Burada mülki idare amirine sorulduğu zaman, "Bir ay içinde şu kadar kişinin kellesini aldık, etkisiz hale getirdik."diyor. Yangın soruluyor, ne kadar kararlı olduğunu anlatıyor. Demek ki, orman yakmakta ne kadar kararlı oldukları bellidir. Bu devlete, AKP faşizmine, saray zulmüne biat etmeyen, avuç açmayan, ama hayvancılık yapan, arıcılık yapan insanların barınma alanları yakılıyor. Bu toplumun kutsal olan değer yargıları, kutsallıkları yanıyor. Buradaki görevliler bunu anlamalı. Bu çocuk oyuncağı değil. Bu memleketi yakıp, yıkacaksınız, yasadan bahsedeceksiniz. Faşizm  uygulayacaksınız, herkesi tutuklayacaksınız, bütün kurumları kapatacaksınız, yasalardan bahsedeceksiniz.Tam bir çete devleti olmuşsunuz. Eskiden mülki amirler devleti temsil ederdi. OHAL vicdansızlık mıdır, orman yakmak mıdır? Orman yanıyor demek bile yasak. Şimdi yürümek istedik, güvenlik görevlileri önümüze geçti. Orman yanıyor diyoruz yürüyemezsin müdahale ederim diyor." Basın açıklamasının ardından bir süre ses eylemi yapan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Grubun toplanması

-Grubun ellerinde tırmık ve kürekleri yere vurarak ses çıkarması

-Grubun yürüyüşe geçmek istemesi

-Grubun önünü kesen polis müdürleri ve yaşanan tartışma

-Belediye önünde grubun önünün kesilmesi

-Polis müdürleri ile Alican Önlü'nün tartışması

-Gerginlik sırasında polis müdürünün kolunu göstermesi

-Önlü'nün açıklamaları

Haber-Kamera: Ferit DEMİR/TUNCELİ,