Dha Yurt Bülteni-8

19.07.2017 15:29 | Son Güncelleme: 19.07.2017 15:29
Dha Yurt Bülteni-8

1)10 YIL ÖNCE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ SANILAN KADIN, KATİL ZANLISI AĞABEYLERİNİN DURUŞMASINDA ORTAYA ÇIKTI (1)ADANA'da 10 yıl önce erkek arkadaşı Oğuzhan Ekinci (24) ile birlikte öldürüldüğü sanılan ve bugüne kadar resmi hiç bir işlemi saptanamayan Gülşen Yüksel (38) ağabeylerinin yargılandığı...

1)10 YIL ÖNCE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ SANILAN KADIN, KATİL ZANLISI AĞABEYLERİNİN DURUŞMASINDA ORTAYA ÇIKTI (1)

ADANA'da 10 yıl önce erkek arkadaşı Oğuzhan Ekinci (24) ile birlikte öldürüldüğü sanılan ve bugüne kadar resmi hiç bir işlemi saptanamayan Gülşen Yüksel (38) ağabeylerinin yargılandığı duruşmaya gelerek ifade verdi. Ağabeyleri katil zanlısı olarak yargılanan genç kadın, öldürülen Oğuzhan Ekinci'nin kendisi ile zorla birlikte olduğunu belirterek, şantajlarına ve tehditlerine maruz kaldığını öne sürdü.

2007 yılında annesine ait kuaförde çalışan Oğuzhan Ekinci, müşteri olarak gelen Gülşen Yüksel ile tanıştı. İddiaya göre çift arasında duygusal ilişki başlarken, genç kızın ağabeyleri bu ilişkiyi onaylamadı. Baskılara rağmen evlenmek istediklerini söyleyen Ekinci ile Yüksel, ortadan kayboldu.  Faili meçhul kalan dosyayı yeniden ele alan polis, ihbar mektuplarını da değerlendirip genç kızın 3 ağabeyinin de aralarında bulunduğu 14 kişiyi 2016 yılının ağustos ayında gözaltına aldı.

CESET DAĞLIK ALANDA BULUNDU

Şüphelilerden Bülent Akyüz'ün göstermesi sonucu Oğuzhan Ekinci'nin cesedi Mersin'in Silifke İlçesi'nde dağlık alanda gömülü bulundu. Üzerine beton dökülerek izleri yok edilmeye çalışılan ceset çıkartıldı. Genç kızın ağabeyleri Cengiz (53), Muhammet Ali (47) ve Bülent Yüksel (49) ile 7 arkadaşı tutuklanırken, 4 şüpheli önce 2 şüpheli de daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yapılan araştırmada özel bir üniversitede öğrenci olan Gülşen Yüksel'in derslerine devam etmediği, nüfus kayıt sisteminde adresi olmadığı ve 10 yıldan beri sağlık hizmetlerinden de resmi olarak yararlanmadığı belirlendi. Gülşen Yüksel'in de ağabeyleri tarafından öldürülüp cesedinin bir şekilde yok edildiğini vurgulayan savcı, Cengiz, eşi Emine, kardeşleri Muhammet ve Bülent Yüksel, kardeşi öldürme ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer 10 şüpheli ise Oğuzhan Ekinci'yi öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Davanın ilk celsesinde savunma yapan Cengiz Yüksel, Oğuzhan Ekinci'yi konuşmak için aldıktan sonra bir kaç kez dövdüğünü ancak öldürmediğini söyleyip suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme başkanının Gülşen Yüksel'in nerede olduğunu sorması üzerine ise Cengiz Yüksel, kız kardeşinin yaşadığını belirterek diğer duruşmaya geleceğini söyledi.

Davanın bugün görülen 2'inci celsesinde savunma yapmayan sanıklar dinlendi. Cengiz Yüksel'in eşi Emine Yüksel, olaylar sırasında köyde olduğunu söyleyerek suçlamayı kabul etmedi. Muhammet Ali Yüksel ise, Oğuzhan Ekinci ile sadece ağabeyi Cengiz Yüksel'in konuştuğunu anlatarak savunmasında şunları söyledi:

"Ağabeyim Cengiz, Oğuzhan'a sürekli neden mektupları gönderdiğini, hakaret ettiğini soruyordu. Son gün ben de konuşmak istedim. Oğuzhan 'Benim kim olduğumu biliyor musunuz' diyerek ağır küfürler etti. Bende bir defa yumruk vurdum. Yere düşerek başını betona çarptı. Daha sonra Bülent Akyüz, elindeki sopayla Oğuzhan'ı dövmeye başladı. Çocuğu Bülent'in elinden zor aldık. Öldüğünü fark ettik. Ancak benim attığım yumruktan mı öldü yoksa Bülent'in sopa darbeleriyle mi öldü bilmiyorum."

Muhammet Ulus ile Haluk Açıkgöz de olayla ilgilerinin olmadığını öne sürerek suçlamayı kabul etmedi.

ÖLDÜ SANILIYORDU

Bugüne kadar öldüğü sanılan ve sanıkların da öldürme suçundan yargılandığı kayıp Gülşen Yüksel, duruşmaya katıldı. Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Yüksel, bugüne kadar kardeşi ile Mersin'de yaşadığını ileri sürdü. Bitkin halde olan ve konuşmakta güçlük çeken kadın, sanıkların ve aile üyelerinin salondan çıkarılmasını istedi. Salon boşaldıktan sonra ifade veren Gülşen Yüksel, yengesi Emine Yüksel'i suçladı, şunları söyledi:

"Yengem Emine Yüksel beni o insanla tanıştırdı. Israrları ve baskıları sonucu Oğuzhan ile arkadaş olduk. Duygusal boyuta da geçti. Bir gün ısrarla beni arayarak dükkanına çağırdı. Oraya gittiğimde benimle isteğim dışında zorla birlikte oldu. Daha sonra telefonla tacizleri başladı. Başıma gelen bu kötü olayı kimseyle paylaşamadım. Ağabeyim baskıcı otoriter bir insandır. Yengeme bu olayları anlattım. Yengem beni ağabeyime söylemekle tehdit etti. Oğuzhan'ın sürekli taciz ve baskılarına dayanamadım, kafama silah dayayıp tetiği çektim, yaralandım. Ondan sonra bir süre tedavi gördüm.  İntihar girişiminden sonra sakat kalmıştım. Tedavimden sonra okuluma tekrar döndüm.

10 YIL OLMUŞ FARKINDA DEĞİLİM

Oğuzhan okuluma bile gelip tehditlerine devam ediyordu. 'Ben gel diyeceğim, sen geleceksin' diyordu. Bilmediğim bir kaç eve götürdü. Israrla başka erkeklerle tanıştırıyordu. Zaman zaman dövmeye de başladı. Sürekli ağır hakaretler ve tehditler içeren mektuplar gönderiyordu. Bir gün beni ısrarla arayarak buluşmak istediğini söyledi. Evimize yakın bir restoranda buluştuk.  10 dakika olmadan Cengiz ağabeyim yanında iki kişiyle geldi. Sonra bizi bir yere götürdüler. Orada konuşulduğunu hatırlıyorum. Ben isterdim ki ağabeylerim burada oturacağına o şahsın oturup bana yaptıklarının hesabını versin isterdim.Benim geleceğim parlaktı elimden her şeyim alındı. 10 yıl olmuş farkında değilim. Hala sabah uyandığımda okula gideceğimi sanıyorum."

Gülşen Yüksel'in konuşması sırasında müdahale eden, ölen Oğuzhan'ın annesi Hatice Kılıç mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı. Duruşmada diğer sanıklar tek tek olayla ilgili savunmalarını yaptı.

Görüntü Dökümü

-----------------------

(ARŞİV)

Gözaltına alınan şahısların Adli Tıp Birimi'ne getirilmesi

Adli Tıp Birimi'nden çıkarılması

Polis aracına bindirilmesi

Oğuzhan Ekinci'nin cesedinin polisler tarafından çıkarılması

Operasyondan genel görüntüler

Zanlının Adli Tıp Birimi'ne getirilmesi

Adli Tıp Birimi'nden çıkarılması

Polis aracına bindirilmesi

SÜRE: 05'52"   BOYUT: 358 MB 

Haber: Salih ÜÇTEPE-Kamera: ADANA,

========================================================

2)PROTOKOLÜN SİPSİYLE İMTİHANI

BATI Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) Temmuz ayı olağan toplantısı için Burdur'un Ağlasun İlçesi'ne gelen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Isparta Valisi Şehmus Günaydın, yörük çalgısı sipsiyi çalmak isteyince ilginç diyaloglar yaşandı.Ağlasun İlçesi'ndeki bir restoranda düzenlenen toplantı öncesinde sipsi sanatçısı Hüseyin Demir tarafından mini bir resital sunuldu. Hüseyin Demir daha sonra protokol üyelerine sipsi hediye etti ve nasıl çalınacağını anlattı. Karaloğlu, Türel ve Günaydın, sipsiyi çalmak isteyince ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Görüntü Dökümü

------------------------

Sipsi resitali

Protokol üyelerinin çalma denemeleri

Detay

Haber/Kamera: Mesut MADAN/BURDUR,

======================================================

3)BATMAN'IN SP'Lİ 3 İLÇE VE BELDE BELEDİYE BAŞKANI AK PARTİ'YE GEÇTİ

BATMAN'ın Saadet Partili (SP) Sason, Yücebağ, Kayapınar belediye başkanları, meclis üyeleri ve yaklaşık 3 bin kişi düzenlenen tören ile AK Parti'ye geçtiklerini açıkladı. 

Saadet Parti'li Sason Belediye Başkanı Cuma Uçar, Yücebağ Belde Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya ve Kayapınar Belde Belediye Başkanı İsmail Koruyan, AK Parti'ye katıldı. Belediye Başkanları ile meclis üyelerinin üyelik formlarını dolduran AK Parti İl Başkanı Diyaddin Uçar, partilerine üye olan başkanların rozetini AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takılacağını söyledi.

SP'den Ak Partiye geçen Sason İlçesi'nde yaklaşık 3 bin kişilik kitleyle AK Parti'ye katıldıklarını belirten Sason Belediye Başkanı Cuma Uçar, "2014 yerel seçimlerinde SP'den belediye başkanı seçildim. İlçemize hizmet etmek için mesai arkadaşlarımızla uğraş verdik. Yerel seçimlerin kısa bir süre öncesinde gerçekleşen 17-25 Aralık FETÖ kumpaslarına net tavır koyduk. Ardından gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı destekledik. 15 Temmuz hain FETÖ örgütünün darbe girişimine karşı kitlemizle birlikte Cumhurbaşkanımız ve AK Partimizin arkasında durduk. 16 Nisan Referandumunda da tüm küresel güçlerin birleştiği, ülkemize ve liderimize saldırdığı ortamda referandum için 'Evet' kararı aldık. Referandum sürecinde Başbakanımız Binali Yıldırım'ın, Batman mitinginde AK Partimize fiilen katılım sağladık. Bugün üyelik kaydımızı yapıyoruz. Artık resmen partimiz çatısı altında ülkemize ve ilçemize hizmet edeceğiz"dedi.

Sason'un Yücebağ Belde Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya ise, 16 Nisan Referandumunda AK Parti'ye katılacaklarını açıkladıklarını hatırlattı. Kayapınar Belde Belediye Başkanı İsmail Koruyan da, AK Parti'ye katılmanın heyecanını yaşadığını ifade ederek, "Günlerdir partiye katılmanın hazırlığı içerisindeydik. Bize kapılarını açan AK Parti'ye güç katacağız" diye konuştu. 

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Başkanların Ak Parti binasına gelmesi

-Partide karşılanırken

-İl Başkanın konuşması

-Başkanların konuşması

-Salondan görüntü

-Genel ve detay görüntü 

Haber-Kamera: Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/BATMAN,  

======================================================

4)ORMANDA YAKILMIŞ ERKEK CESEDİ BULUNDU

KOCAELİ'nin Körfez İlçesi'nde ormanlık alanda 25-30 yaşlarında yakılmış bir erkek cesedi bulundu.

Bugün öğle saatlerinde, Körfez Kutlucu Mahallesi Pınarcık mevkiinde mahalle sakinleri ormanlık alanda bir ceset görünce jandarmayı aradı. Olay yerine gelen jandarma ekipleri cesedin bulunduğu bölgeyi güvenlik kordonuna aldı. Jandarma, 25-30 yaşlarındaki kişinin olay yerinde yakıldığını belirleyerek incelemede bulundu. Cumhuriyet savcısının da olay yerinde inceleme yapmasının ardından kimliği belirsiz erkek cesedi otopsi için Asri Mezarlık morguna götürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Görüntü Dökümü

------------------------

-Olay yerinde jandarma ekiplerinden görüntü

-Olay yerinden detaylar

-Cesedin tabuta koyulması

-Cenaze aracından detaylar

(Haber: Ergün AYAZ-FARUK Kıyak-Kamera: Alişan KOYUNCU- KÖRFEZ(Kocaeli), -

======================================================

5)NİĞDE' DE UYUŞTURUCU OPERASYONU

NİĞDE'de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 kişi gözaltına alınırken 350 kök kenevir, 530 kök haşhaş bitkisi ile 3 kilo 435 gram esrar  ele geçirildi. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, sokak satıcılarına ve kullanıcılarına  yönelik yapılan çalışmalarda uyuşturucu ticareti yaptığı belirlenen  A.A. ile ismi açıklanmayan bir kadını otomobilde gözaltına aldı. Otomobil de şüphelinin evinde yapılan aramada 1 tabanca, 8 mermi, 3.85 gram metanfetamin, 350 kök keneviri, 530 kök haşhaş bitkisi, 3 kilo 435 gram esrar ve 1 adet hassas terazi ele geçirildi.

Gözaltına alınan 2 şüpheli sorguya alındı.

Görüntü Dökümü

-------------------------

Ekili bitkilerden görüntü

Ekiplerin Hint Keneviri köklerini sayması

SÜRE: 16" BOYUT: 4,6 MB

Haber-Kamera: Ali KADI/NİĞDE,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title