Dev Sanayi Firmaları Çevreci, Örnek Projelerini Sundu

Dev Sanayi Firmaları Çevreci, Örnek Projelerini Sundu

Ambalajlarında "Yeşil Nokta" markasını kullanan firmaların; yasal sorumluluklarının ötesinde geri dönüşüm çalışmalarına artı katkı sağlayan özel projeleriyle yarıştıkları "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016"nın sonuçları belli oldu.

Dev Sanayi Firmaları Çevreci, Örnek Projelerini Sundu

ÇEVKO Vakfı'nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği; PepsiCo, Mondi Tire Kutsan, Şişe Cam Topluluğu, Tofaş gibi Türkiye'nin ve dünyanın dev sanayi firmalarının katıldığı "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016"da kazananların açıklanarak ödüllerinin sunulduğu tören, Wyndham Grand İstanbul Hotel'de, 1 Aralık 2016 tarihinde yapıldı. Törende ayrıca, çevre ve geri dönüşüm konusunda kamuoyunu bilgilendiren haberlere öncelik veren basın yayın kuruluşları da açıklanarak ödülleri verildi.

Sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin Türkiye'de gelişimini sağlamak için 25 yıldır çalışan ÇEVKO Vakfı'nın yasal sorumluluklarının ötesinde örnek çalışmalar yapanları ödüllendirmek, daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek ve diğer firmaları da özendirmek amacıyla 3. kez düzenlediği "Yeşil Nokta Ödülleri 2016" sonuçlandı.

Türkiye'de piyasaya ambalajlı ürün sunan ve ambalajlarında uluslararası "Yeşil Nokta" markasını kullanan firmaların geri dönüşüme artı katkı sağlayan çalışmalarının, sosyal sorumluluk projelerinin başvurduğu "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016"da; kazanan firmaları açıklamak ve ödüllerini sunmak üzere ÇEVKO Vakfı özel bir tören düzenledi.ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ve vakıf üst düzey yöneticileri ile "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri" ne katılan sanayi firmalarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı ödül töreni, 1 Aralık'ta, Wyndham Grand İstanbul Hotel'de gerçekleşti.

Sunuculuğunu Gülay Özdem'in yaptığı törende; "Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları", "Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları" ve "Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları" kategorilerinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta yarışan firmaların en başarılı çalışma ve projeleri açıklanarak "Yeşil Nokta Sanayi" ve "Yeşil Nokta Teşvik" ödülleri sunuldu. Törende ayrıca, çevre konularında kamuoyunu bilgilendiren, geri dönüşüm konusunda bilinçlendiren haberlere öncelik veren basın yayın kuruluşları da açıklanarak ödülleri verildi.

Okyar Yayalar: "Çevreyi doğayı koruyan, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sisteminin gelişimine katkı sağlayan herkese çok teşekkürler! "

Geri dönüşüm sistemine -yasal yükümlülüklerinin ötesinde- daha fazla katkı sağlayan; çevreci, doğaya saygılı projeleri hayata geçiren "Yeşil Noktalı" firmaları takdir etmek ve diğer firmaları da benzer çalışmalara teşvik açısından önem taşıyan "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016" töreninin açılış konuşmasını ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar yaptı. Yayalar, bu yıl 25'nci yılını kutlayan ÇEVKO Vakfı'nın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Yeşil Nokta markasının Türkiye'de yaygınlaşmaya devam ettiğini ve Yeşil Nokta'yı ambalajlarında kullanan firmaların sayısının bini aştığını söyledi.

Ülke ölçeğine bakıldığında Yeşil Nokta'yı kullanan firma sayısının artmasını temenni ettiğini söyleyen Okyar Yayalar, Yeşil Nokta'lı ların geri dönüşüme katılım miktarı olarak değerlendirildiğinde yüksek bir tonaj oluştuğunu aktardı. Yeşil Nokta markasını kullanan firma sayısının ve ekonomik, çevresel faydalar sağlayan çalışmaların, projelerin çok daha fazla artması gerektiğini ifade eden Yayalar, Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri yarışmasına katılan firmaların projeler bağımsız bir jüri tarafından değerlendirildiğini de vurguladı. Okyar Yayalar, "ÇEVKO Vakfı, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sistemi için takdir ve teşvik açısından önem teşkil eden "Yeşil Nokta Ödülleri" yarışmasının sadece organizatörlük görevini yapıyor. Yarışmaya katılan projeleri bir yol boyunca emek harcayarak değerlendirerek ödül kazanan firmaları belirleyen jürimize ve katılan firmalara; çevreyi doğayı koruyan, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sisteminin gelişimine katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.