Denizli - Zeybekci'den Tff'ye 'Tl' Çağrısı

Denizli - Zeybekci'den Tff'ye 'Tl' Çağrısı

Zeybekci'den TFF'ye 'TL' çağrısıDENİZLİ'ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Futbol Federasyonu'na, yaptığı naklen yayın ihalesindeki bedeli yayıncı kuruluştan dolar olarak değil, TL olarak alması yönünde sözleşmeyi güncelleme çağrısı yaptı.

Denizli - Zeybekci'den Tff'ye 'Tl' Çağrısı

Zeybekci'den TFF'ye 'TL' çağrısı

DENİZLİ'ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Futbol Federasyonu'na, yaptığı naklen yayın ihalesindeki bedeli yayıncı kuruluştan dolar olarak değil, TL olarak alması yönünde sözleşmeyi güncelleme çağrısı yaptı. Merkez Bankası'nın para satarak piyasaya müdahalesini doğru bulmadığını belirten Zeybekci, 0.50 baz puan faiz artırımını da, "Nasıl ki, son 8 ayda 2.5 puan aşağıya getirmeyi başardıysa, bununla ilgili bağımsız bir karar aldıysa son adımıyla da maksimum 0.50 puanlık müdahaleyle de tamamen bağımsız kendi almış olduğu bir karardır. Yani 2.5 düşürürken aferin, 0.50 artırırken kötü Merkez Bankası demeyeceğim. Bu anlamda bağımsız karar alma yetkisini ben onaylıyorum" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli'deki programı kapsamında Güney İlçesi'ni ziyaret etti. Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan ile birlikte Güney Kaymakamlığı'na giden Zeybekci, ilçedeki yatırımlar hakkındı bilgi aldı. Güney Belediyesi'ni ziyaret eden Zeybekci, AK Parti'li Belediye Başkanı Halil Ayhan'dan da çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zeybekci, Türkiye'nin yoğun ve önemli günler geçirdiğini, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yle ilgili operasyonların algı operasyonlarıyla başka alanlarda deneneceğini bildiklerini söyledi.

Türk ekonomisinin 16 Temmuz'da stres testinden geçtiğini söyleyen Zeybekci, "Dünya ekonomisinde global anlamda bir dalgalanma var. Dünya para birimlerinin Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi para birimleri dahil olmak üzere dolar karşısında dünya para birimlerinin değer kaybı yaşadığını hep beraber görüyoruz. Dünyada Amerika dışındaki ülkelerde büyüme anlamında negatif gelişmeler bir türlü pozitife dönmüyor. Bunların da etkileri var. Tabii bütün bunları üzerine koyduğumuz zaman Türkiye'nin bölgesel anlamdaki hassasiyetleri, 15 Temmuz girişiminden sonra bunun algı operasyonlarıyla başka alanlarda deneneceğini biz biliyorduk ve bekliyorduk. Şundan emin olunsun ki hiçbir darbe, Türkiye ile hiçbir oyunun, senaryonun başarılı olma ihtimali yok. Türkiye'nin kaygı duyacak hassasiyetleri, eksiklikleri, negatiflikleri yok. Zincirin zayıf halkası ekonomik anlamda yok. Yakından takip ediyoruz. Ekonominin gerektirdiği tedbirlerin alınmasını birebir takip ediyoruz. 16 Temmuz'da dünyanın görmeyeceği stres testinden Türkiye geçti. Şimdi geldiğimiz noktada ise Türkiye'nin cari açığı, büyüme oranı, kamu borçlarının milli gelire oranı, Türkiye'nin kamu borçlarının toplamdaki sıfır seviyesinde olması noktasında açık yok, kısa vadeli borçların çevrilebilirliği kapasitesi gibi bütün hepsini yan yana koyduğumuzda Türk ekonomisinin operasyona kapalı olduğunu görüyoruz. Böyle bir zafiyetinin olmadığını hep beraber görüyoruz. Herkes görüyor" dedi.

GÜÇLÜ TL İÇİN KARARLAR

Kurla ilgili hassasiyet yaratılmaya çalışıldığını, bunların spekülatif hareketler olduğunu belirten Zeybekci, "Kurla ilgili bir hassasiyet yaratılmaya çalışılıyor. TL'nin yabancı para birimleri karşısında diğer para birimlerine oranla dolar karşısında biraz daha fazla değer kaybetmesi günlük spekülatif hareketlerdir. Merkez Bankası'nın klasik yöntemlerle yani para satarak dövize müdahalesi gibi müdahale etmesini asla uygun bulmuyoruz. Dokunmamak, müdahale etmemek lazım, piyasa kendi dengesini mutlaka bulacaktır. Biz buna inanıyoruz. Geçtiğimiz günlerdeki yaptığımız değerlendirmelerde de Türk Lirası'nı güçlü hale getirmekle ilgili verdiğimiz kararlar var. Bunları zaman içinde sistematik bir yaklaşımla uygulamaya girdiğini göreceksiniz. İstenen noktada TL'nin değerinin speküle edilmesi, değerindeki bu spekülasyonla Türkiye'de fiyatların hareket etmesi enflasyonun bizim istediğimiz aralıktan çıkması gibi olayları yakından takip ediyoruz. Buna da izin vermeyeceğiz, gerekli tedbirleri alacağız. İlgili bağımsız kurullarımızla tedbir alacağız" diye konuştu.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ TARİHİ BİR FIRSAT"

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi görüşmelerinin son derece pozitif seviyede devam ettiğini belirten Zeybekci, bunun gerçekleşmesinin Türkiye için tarihi önemde bir adım olduğunu söyledi. Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesinin Türkiye'nin ticaret hacmini artırması için tarihi bir fırsat yaratacağını söyleyen Zeybekci, "Her şeye rağmen 2017'ye çok büyük bir heyecanla giriyoruz. Bugün önemli bir gelişme. Proje bazlı yatırım teşvik sistemimiz Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bunun detayları, yönetmeliğiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Zaten Ekim ayında yürürlüğe girmişti. Bu da tarihi anlamda önemli olan kararlardan bir tanesi. 2017'ye Türkiye'mizi çok iyi şekilde hazırlıyoruz. 2017'yi de güzel gelişmeler olacak"dedi. Zeybekci, Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncelleşmesiyle ilgili çalışmaların 2017'nin sonunda bitirilmesi hedefleri olduğunu belirtti.

MERKEZ BANKASININ O MÜDAHALESİNE KARŞI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın para satarak piyasaya müdahalesine karşı olduğunu belirterek, "Kur artışlarıyla ilgili Merkez Bankası'nın elinde enstrümanlar var. Para piyasalarına müdahale etme anlamında. Bunu da yapabilir, para satarak da müdahale edebilir. Döviz satarak müdahale edebilir, ama ben bunu geçici bir çözüm olarak gördüm şimdiye kadar, 2014 yılının 28 Şubat'ındaki gibi Merkez Bankası'nın para satarak yaptığı müdahalelerin de ne derece yersiz olduğunu da defalarca gördük. Anlatmaya da çalıştık. Şu anda 50 milyon-100 milyon dolarlık bir alanda spekülasyon yapan piyasalarda en fazla 300-400'e kadar çıkabilen bir şey bu. Merkez Bankası girdiği anda bu oyunun hacmi 100 milyara çıkıyor. O zaman müdahale edeyim derken müdahaleye çok açık hale geliyorsunuz. Onun için ben o yöntemi ben kesinlikle onaylamıyorum. Piyasaya para satarak müdahaleyi asla onaylamıyorum" dedi.

Merkez Bankası'nın faizleri artırma kararını de değerlendiren Zeybekci, "Merkez Bankası'nın entrümanlarından bir tanesi faizlerle ilgili müdahale, TL'yi güçlendirme anlamında müdahalesi de gerçekleşti. Bu müdahalelerden bir tanesidir. Nasıl ki; son 8 ayda 2.5 puan aşağıya getirmeyi başardıysa, bununla ilgili bağımsız bir karar aldıysa son adımıyla da maksimum 50 puanlık müdahaleyle de tamamen bağımsız kendi almış olduğu bir karardır. Yani 250 düşürürken aferin, 50 artırırken kötü Merkez Bankası demeyeceğim. Bu anlamda bağımsız karar alma yetkisini ben onaylıyorum. Daha doğrusu destekliyorum. Yoksa faizler arttı çok güzel oldu diyecek değilim, ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekonomi Bakanıyım" diye konuştu.

TFF'YE ÇAĞRI

Eximbank kredilerinin döviz bazındaki dönüşlerinin TL olarak yapılabilmesi imkanının sağlanmasının son derece önemli bir gelişme olduğunu, devletin TL'leşmesi, milli parayı istisnasız kullanması, hiçbir devlet kurumunun satın almalarda ve ihalelerde başka para birimlerini kullanmaması hassasiyetini benimsemek gerektiğini söyleyen Zeybekci, Türkiye Futbol Federasyonu'na da yayın ihalesinin bedelini TL olarak alması çağrısı yaptı. Zeybekci, "Futbol Federasyonu yaptığı ihalede buradan açıkça çağrıda bulunuyorum. Eğer bu sözleşme imzalanmadıysa bunun tekrar gözden geçirilerek TL olarak Futbol Federasyonu tarafından yayıncı kuruluşa 'Gel bu sözleşmeyi TL olarak yapalım, bana döviz getirme' diyecek bir şekilde dönüştürülmesinin de bence Türkiye'deki bu söylemi, bizim eğilimlerimize de destek verme anlamında cüzi bile olsa, sembolik de olsa önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

"AVRUPA PARLAMENTOSU KARARININ KIYMETİ HARBİYESİ YOK"

Merkez Bankası'nın faiz artırma kararının piyasalar tarafından pozitif algılandığını, ancak Avrupa Komisyonu kararının bu havayı negatife çevirdiğini belirten Zeybekci, "Avrupa Parlamentosu'ndan gelen bu yönde bir karar da piyasalardaki havayı negatife çevirdi. Türk ekonomisine etkisi olur mu? Geçici olur. Spekülatif amaçlı olarak bir etkisi olur. Oldu zaten. Ama bunun geçtiğine inanıyorum. Çünkü, Avrupa Birliği ayrı AP ayrı. Avrupa Parlamentosu'ndaki bu kararın Avrupa Birliği üzerinde hiçbir kıymeti harbiyesi olmayacaktır. Şu an itibariyle biz zaten Türkiye'ye bu yönde bir yaptırım uygulanması yolundaki öneriyi Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı yaparak bunu görüştü. Orada sadece Avusturya'nın bu yönde bir önerisi vardı, diğer ülkeden gelen bakanların kesinlikle bu yönde bir yaklaşımı yoktu, reddedildi. Bizim için önemli olan karar Avrupa Birliği mekanizmalarının, AB Komisyonu'nun, Dışişleri Bakanlığı'nın, Liderler Zirvesi'nin Toplantıları'nın kararları bizim için daha önemlidir. Orada da bir sıkıntı görmüyorum" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha sonra Güney Belediye Düğün Salonu'nda Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Ardından Honaz İlçesi'ne geçerek kaymakamlık ve belediyeyi ziyaret edip, Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yarın (pazar) da Çal, Baklan, Bekilli ve Çivril ilçelerini ziyaret ederek ilçe teşkilatlarıyla Danışma Kurulu toplantılarına katılacak.