Davutoğlu cephesinden Abdullah Gül cephesine "Parti kurma" eleştirisi

Davutoğlu cephesinden Abdullah Gül cephesine "Parti kurma" eleştirisi

21.10.2019 09:33 | Son Güncelleme: 21.10.2019 09:36

Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde danışmanı olan Osman Sert, bir televizyon programında Abdullah Gül cephesine "Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? O partinin gerçek karar vericileri kim, öndeki isimleri kim? Bunu herkesin bilmesi gerekir." diyerek taş attı.

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan aynı zamanda Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü olan Osman Sert, bir televizyon programında Davutoğlu'nun kuracağı yeni partiye ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken Abdullah Gül cephesine ise "Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? O partinin gerçek karar vericileri kim, öndekileri isimleri kim? Bunu herkesin bilmesi gerekir." diyerek taş attı.

"ALİ BABACAN HAREKETİNİN KİME HİTAP EDECEĞİNİ BİLMİYORUZ"

TV5'te "Düşünme Vakti" programına katılarak açıklamalarda bulunan Sert, "Yeni partiler yüzde 10'luk pay alacak. Bunu göz ardı ederek Türkiye'de ittifak konuşmak anlamsız. Üçüncü ittifak olmak üzere her türlü opsiyona açık olmak lazım. Abdullah Gül'ün öncülük yaptığı Ali Babacan hareketinin kime hitap edeceğini şu anda bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

"BİR PARTİYİ KİM KURUYOR ARKASINDA KİM VAR?"

Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yürüten Sert, AKP'den ayrılarak kurulacak olan yeni partiler ile ilgili, "Bu saat itibariyle her ne olacaksa siyasetin her şeyden önce şeffaf olması lazım. Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? O partinin gerçek karar vericileri kim, öndekileri isimleri kim? Bunu herkesin bilmesi gerekir. Karar verme süreçlerinde arkada birileri var önde başkaları varsa bu Türkiye'ye fayda getirmez. Bu soruların yola yeni çıkacak bütün hareketlere sorulması lazım. Bundan sonra siyasetin, ekonominin ve medyanın şeffaf olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

"DAVUTOĞLU, AKP-MHP VE İYİ PARTİ TABANINA SESLENECEK"

Sert, "Davutoğlu hangi blokla işbirliği yapabilir" sorusunu, "Davutoğlu'nun değerleri, ilkeleri belli. Özellikle dış politikada birçok farklı kesimle bir araya gelebildiği için Türk toplumunda da farklı kesimlerle aynı masaya oturabileceği belli. Araştırmalardan görebildiğim Sayın Davutoğlu'nun AK Parti-MHP ve İYİ Parti tabanına yaslanacağını düşünüyorum" diyerek yanıtladı.

"NEO OSMANLICI OLARAK ELEŞTİRİLMESİNE RAĞMEN 'SEROK AHMET' DENİLMESİNDEN RAHATSIZ OLMUYORDU"

Davutoğlu'nun birçok farklı kesimle bir araya geldiğini ifade eden Osman Sert, "Özellike milliyetçi duruşuyla kimi zaman Neo Osmanlıcı olarak eleştirilmesine rağmen 'Serok Ahmet' denilmesinden de rahatsız olmayan, Kürtlerle birlikte bir şey yapmak konusunda rezervi olmayan biri. Bir dönem belki büyük bir riskti kendisi için, Selahattin Demirtaş'ı Başbakanlık'ta kabul etmişti, Kürt siyasetine ve Türk siyasetine yol açabilmek için. Ama aynı şekilde başta Sur, Nusaybin olmak üzere o harekatlarda PKK'ya karşı talimatı veren de aynı Ahmet Davutoğlu'ydu. Çünkü o gün gerekiyordu." dedi.

"MİLLİYETÇİ-MUHAFAZAKAR KİTLEYE YASLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Davutoğlu'nun toplumun her kesimine açık olacağını söyleyen Sert, "Ben temelde milliyetçi-muhafazakar bir kitleye yaslanacağını ama toplumun diğer kesimlerine de açık olacağını düşünüyorum. Ufuk Uras ile de oturup konuşabiliyor. Türkiye'deki çok farklı kesimlerle oturup konuşabilecek, onları dinleyebilecek bir geçmişi var." ifadelerini kullandı.

"AZERBAYCAN'DA KENDİSİNE NE KADAR GÜVENİLDİĞİNİ BİLİYORUM"

Davutoğlu'nun dışişleri bakanı olduğu dönemdeki çizgisini de anlatan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Sert, "Azerbaycan'da ne kadar destek bulduğunu, kendisine ne kadar güvenildiğini biliyorum. Beraberinde Ermenilerle protokol yapan dışişleri bakanı da oydu. Burada mesele ülkenin çıkarlarının gerektirdiği şekilde ne kadar pragmatik ve insanlara açık olduğunuz meselesidir. Bunu göstermeniz gerekiyor. Burada son sözü söyleyecek olan tabii ki Türk milletidir." şeklinde konuştu.

Davutoğlu cephesinden  Abdullah Gül cephesine 'Parti kurma' eleştirisi

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Son dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "S-400 testi yapıldı doğrudur, halen yapılıyor. Amerika'nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz" - Haberİçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Van için 11 milyar 127 milyon TL harcama yapıldı - HaberAK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: "(Vergi yapılandırması teklifi) Geniş bir yapılandırma teklifini vermiş olacağız. 18 taksit imkanı getirilecek. - HaberAK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi. - Haberİstihdam teşvikine ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda - HaberHDP'nin Van depremine ilişkin provokatif paylaşımına İçişleri Bakanlığından tokat gibi cevap - HaberSon dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ateşkes adımı atıldı ama güvenilirliği yok. Temenni ederim ki böyle olmaz ve ateşkes kararına uyulur" - HaberErdoğan'dan "Artan korona vakaları sonrası yeni tedbirler gelecek mi?" sorusuna yanıt - Haberİstanbul'daki toplantıya çağrılmayan İmamoğlu suskunluğunu bozdu: Büyük nezaketsizlik - HaberSon dakika gündem: BM: "Libya'da tarihi ateşkes sağlandı" - HaberEşi için aldığı cipin hasar kayıtlı olduğunu öğrenince aracı bayi önünde yakmaya kalktı - HaberSon dakika haberi... Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Erzurum'da - HaberSon Dakika | İçişleri Bakan Yardımcısı Erdil, Van'daki çalışmalarla ilgili bilgi aldı - Haber
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Davutoğlu cephesinden Abdullah Gül cephesine "Parti kurma" eleştirisi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 14:54:47. #1.15#
title