Cizre - Alman Yeşiller Heyeti Cizre'de: Silahlar Hemen Sussun - Haberler
Haberi Paylaş

Cizre - Alman Yeşiller Heyeti Cizre'de: Silahlar Hemen Sussun

Cizre - Alman Yeşiller Heyeti Cizre'de: Silahlar Hemen Sussun
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Alman Yeşiller heyeti Cizre'de: Silahlar hemen sussun Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde incelemelerde bulunan Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, silahların susması için Kurban Bayramı'nın iyi fırsat olduğunu söyledi.

Alman Yeşiller heyeti Cizre'de: Silahlar hemen sussun

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde incelemelerde bulunan Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, silahların susması için Kurban Bayramı'nın iyi fırsat olduğunu söyledi. "Akıl, mantık gerektiği sonuç silahların hemen susması ve önümüzde bayram var. Bayram iyi bir fırsat. Bayramda herkesi silahların susmasına davet ediyorum. İki tarafın tekrar bir araya gelip müzakerelerin tekrar devam etmesine davet ediyorum" dedi.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms ile Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Türkiye Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Şırnak'ın 8 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre İlçesi'ni ziyaret etti. HDP milletvekilleri Mithat Sancar, Faysl Sarıyıldız, Cizre Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kunur, belediye önünde karşıladığı Harms ile Özdemir, Nur Mahallesi'nde çıkan çatışmalar sırasında zarar gören ev ve işyerlerinde incelemelerde bulunup, vatandaşlarla görüştü.

ÖZDEMİR: SİLAHLAR HEMEN SUSSUN

Alman Heyet mahalledeki incelemelerinin ardından HDP ilçe binası önünde gazetecilere açıklama yapan Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret dışında başka bir belediye başkanı tanımadığını söyledi. Özdemir, şöyle dedi:

"Bizim buraya gelmemizin sebebi bir dayanışma ziyareti. Sizin acınız bizim acımız. Kim olursa olsun ister üniformalı olsun, ister üniformasız olsun bütün ölen insanlar bizim kardeşlerimiz. Burada denenmiş metotlar ilk defa denenmiyor, daha öncede denenmiş metotlar. Sonuç itibari ile acıdan başka, zarardan başka bir fayda getirmedi. Dolayısıyla yanlış bir yol devam etmenin hiçbir faydası yok. Akıl, mantık gerektiği sonuç silahların hemen susması ve önümüzde bayram var. Bayram iyi bir fırsat. Bayramda herkesi silahların susmasına davet ediyorum. İki tarafın tekrar bir araya gelip müzakerelerin tekrar devam etmesine davet ediyorum. Madem ki bir güven sorunu var diyorlar o zaman başkaların üçüncü tarafların gözlemci olarak buna eşlik etmesini teklif ediyoruz. Bize orada düşen bir görev varsa ona seve seve hazırız. Ama lütfen artık hiç kimse artık hayatını yitirmesin ve kimse zarar görmesin, Türkiye zarar görmesin. Çünkü Türkiye zarar görüyor. Belki havuz medyası burada olup bitenleri saklamış olabilir ama biz Avrupa'da duyduk Cizre'nin sesini. Sesiniz ta Avrupa'ya kadar geldi. Demek ki bunları gizlemin bir anlamı yok, duyulur sonunda. O yüzden benim tavsiyem madem ki bir meclis var. Madem ki bütün Türkiye'deki farklı kesimler ve mecliste seçilmiş olanlar bu fırsatı değerlendirmelidir."

HARMS: ÇÖZÜM SİLAHTA DEĞİL

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Genel Başkanı Rebecca Harms, aslında söylenecek çok fazla bir sözün olmadığını belirterek, Cizre'de görevden alınan Belediye Başkanı Leyla İmret'ten beklentileri olduğunu söyledi. Harms, şöyle konuştu:

"Leyla'dan beklediğim şu; dağılmış, yıkılmış bir şehrin belediye başkanı olmaktansa o şehri yeniden inşa edin. O şehrin okullarını düzelten, o şehrin kanalizasyon sistemini yeniden inşa eden. O şehre hayat getirin, o şehre canlılık getiren bir belediye başkanı olmasını istiyorum. Bunun da temel şartı ve bunların gerçekleşmesi için gerekli ön koşullar silahların biran önce silahların susması barış ve çözüm masasına yeniden dönülmesidir. Farkındayım, barış süreçleri burada ve tüm dünyada olduğu yavaş ağır yürüyen süreçler. Ama ne olursa olsun çözüm silahta değil masada konuşarak siyaset çerçevesinde gerçekleşen koşullardır."

Heyet üyeleri daha sonra sokağa çıkma yasağı sırasında ölen 16 kişi için Cudi Mahallesi'nde kurulan taziye evine ziyaret etti.

Cizre - Alman Yeşiller Heyeti Cizre'de: Silahlar Hemen Sussun

Cizre - Alman Yeşiller Heyeti Cizre'de: Silahlar Hemen Sussun

Cizre - Alman Yeşiller Heyeti Cizre'de: Silahlar Hemen Sussun

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Yeşiller Partisi, Cem Özdemir, Almanya, Cizre, Politika, Güncel, Haber

title