Haberler

Çıraklık Eğitimi, Kayseri'de Masaya Yatırılıyor

AVRUPA Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve aday ülkelerdeki çıraklık sisteminin geliştirilmesini hedefleyen 'Çıraklık İçin Avrupa Anlaşması' Aday Ülkeler İçin Bölgesel Seminer, Kayseri'de başladı.

AVRUPA Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve aday ülkelerdeki çıraklık sisteminin geliştirilmesini hedefleyen 'Çıraklık İçin Avrupa Anlaşması' Aday Ülkeler İçin Bölgesel Seminer, Kayseri'de başladı.

Seminerde, çıraklık başta olmak üzere mesleki eğitimin önündeki engellerin ele alınıp çözüm yollarının tartışıldı, çıraklığın kalitesinin arttırılması için öneriler ele alındı.  Seminerin açılışına, Vali Yardımcısı Mehmet Emin Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Avpura Birliği Türkiye Delegasyonu üyesi Ahmet Karan, Milli Eğitim Müdürü Bilal Çandıroğlu, Kayseri Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Avrupalı uzmanlar ve bilim insanları ile Türk eğitimciler katıldı. Seminer açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Çandıroğlu; Kayseri'nin mesleki eğitim konusunda Türkiye ortalamalarının üzerinde bir orana sahip olduğunu bildirdi. Çandıroğlu, şöyle dedi:

"Kayseri olarak alınacak daha çok yolumuz olmasına rağmen, mesleki eğitim açısından iyi bir yerde; Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Ancak, hep birlikte çalışarak daha iyi noktalara getirmeliyiz. Kayseri, insicamı olan (Düzgün, tutarlı) bir şehir. Bu da Kayseri'nin en büyük avantajlarından bir tanesi. Belediyesi, siyaset kurumları, bürokrasisiyle birlikte eğitime dair kafa yoran, çaba sarf eden yapısı var. İnşallah bu sinerjiyle biz öncelikle şehrimize katkı sağlayarak ülkemizi iyi bir noktaya taşıyacağımıza eminim."

AB Türkiye Delegasyonu Üyesi Ahmet Karan da dünyadaki ve Türkiye'deki gençlerin önünde duran en önemli sorunların başında, genç işsizlerin oranının yüksek olmasının geldiğini bildirdi. Karan, şöyle dedi:

"Bir tarafta bu yüksek oranlar yer alırken, diğer tarafta hem Avrupa'da hem de Türkiye'de işverenlerin bazı meslek gruplarında hala çalışan bulamadığını görüyoruz. Bu durumun en önemli nedenleri arasında aile ve öğrencilerin mesleki eğitimi en son tercih olarak görmesi yer alıyor. Aile ve öğrenciler, ilk tercih olarak üniversite eğitimini görüyor. Oysa mesleki eğitim, çıraklık ve iş temelli eğitim sistemi ve geleneği güçlü olan ülkelere baktığımızda, genç işsizlik oranlarının yüksek olmadığını görüyoruz. Aynı zamanda, eğitimden iş dünyasına geçişin de bu ülkelerde daha sorunsuz olduğunu görmekteyiz. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için bir tarafta yeni işlerin oluşturulması gerekirken, diğer tarafta ise eğitim ve iş dünyası arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerekiyor. Avrupa Birliği, mesleki eğitimin geliştirilmesi için değerli katkılarda bulunmaya devam ediyor. Türkiye'nin de Haziran 2015'te katıldığı bu organizasyon, üye ülkelerde bir yandan çıraklığın kalitesini ve çıraklığın imkanlarının arttırılmasını hedeflerken, diğer yandan da toplumlardaki çıraklık algısının değiştirilmesini hedefliyor."

İki gün sürecek seminerde, konunun uzman ve tarafları, çıraklık başta olmak üzere mesleki eğitimin önündeki sorunları tartışıp çözüm önerilerini sunacak.

- Kayseri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Avrupa Birliği Ahmet Karan Türkiye Kayseri Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Sağlık Bakanlığı personel alımı Resmi Gazete'de yayınlandı! Resmi Gazete bugünün (21 Şubat) kararları neler? 21 ŞUBAT YAYIN AKIŞI | 21 Şubat (bu akşam) kanallarda hangi dizi veya filmler var? Ronaldinho Survivor'a katılacak mı? Futbolcu Ronaldinho kimdir, kaç yaşında? Müge Anlı CANLI İZLE! 21 Şubat Müge Anlı Canlı İzleme Linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? 21 ŞUBAT GÜNÜ OKULLAR TATİL Mİ? 21 Şubat Çarşamba günü okullar tatil edildi mi, kaç gün tatil edildi? İSTANBUL SEÇİM ANKETLERİ 2024! İstanbul yerel seçim anketlerinde kim önde? Murat Kurum son anketi paylaştı! 21 ŞUBAT BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU YAYINLANDI: Bu hafta neler var? Bu hafta BİM'e hangi ürünler geldi? Okulların kapanmasına kaç gün kaldı? (21 Şubat) 2024 eğitim-öğretim yılı takvimi açıklandı? Rüyada siyah at görmek ne anlama gelir? Rüyada siyah at sevmek, rüyada siyah at binmek ne ifade etmektedir? Ronaldinho neden hapse girdi, nerede hapis yattı, suçu neydi? Sağlık Bakanlığı 27 hemşire-ebe alımı ne zaman, şartları ne? 21 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 21 Şubat 2024 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Şubat 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 21 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title