CİHAT YAYCI'DAN KAÇIRILAN TÜRK DENİZCİLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME; FİDYE PAZARLIĞIYLA KURTARILABİLİRLER

CİHAT YAYCI'DAN KAÇIRILAN TÜRK DENİZCİLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME; FİDYE PAZARLIĞIYLA KURTARILABİLİRLER

CİHAT YAYCI'DAN KAÇIRILAN TÜRK DENİZCİLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME; FİDYE PAZARLIĞIYLA KURTARILABİLİRLER
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Nijerya açıklarında böyle saldırıların sık sık tekrarlandığını hatırlatan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, gemiye yapılan saldırıyı silahlı soygun olarak değerlendirerek, deniz haydutlarının kaçırdığı 15 Türk denizcinin fidye pazarlığıyla kurtulabileceğini söyledi.

Nijerya açıklarında böyle saldırıların sık sık tekrarlandığını hatırlatan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, gemiye yapılan saldırıyı silahlı soygun olarak değerlendirerek, deniz haydutlarının kaçırdığı 15 Türk denizcinin fidye pazarlığıyla kurtulabileceğini söyledi. Haydutların, pazarlığı sigorta şirketlerinin avukatlarıyla yapacağını belirten Yaycı, saldırıların önüne geçmek için uluslararası ceza mahkemelerinin ve cezaevlerinin kurulması gerektiğini vurguladı.

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde mürettebatı Türklerden oluşan Liberya bayraklı M/V Mozart isimli konteyner gemisinin deniz haydutları tarafından saldırıya uğramasını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı ve Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, saldırının fidye amaçlı yapıldığını söyledi. Gemilere saldırılarının yüzde 65inin Nijerya açıklarında olduğunu aktaran Doç. Dr. Yaycı, Haydutların da vicdanlarını rahatlattıkları bir husus var. Nijerya'da çiftçilikle uğraşan bu kişiler, petrol çıkaran batılı ülkelerin tarım arazilerini mahvettiğini söylüyor. Arazileri petrol atıklarıyla dolunca da buradaki çiftçiler deniz haydutu oluyor yorumunda bulundu.

SİGORTA ŞİRKETLERİYLE FİDYE PAZARLIĞI YAPIYORLAR

Bölgede saldırıların sık sık tekrarlandığını vurgulayan Doç. Dr. Yaycı, "Gemiye silahlı soygun yapıldı. Gemiye kancalarla çıkıyorlar, personeli rehin alıyorlar. Değerli eşyalar varsa bir kısmına el koyuyorlar. Sonra da sigorta şirketleriyle pazarlık yapıyorlar. Rehineler karşılığında fidye pazarlığı yapılıyor. Somalide de böyleydi fakat burada olan çok daha acımazsızca. Somali"de insan öldürme neredeyse hiç yoktu. Gemiye çıktıktan sonra insanları rastgele ateş ederek korkutuyorlar, öldürüyorlar. Bir kısmını rehin alıyorlar sonra sigorta şirketleriyle pazarlığa geçiyorlar maalesef sistem böyle çalışıyor. Denizcilerimiz bu pazarlık neticesinde kurtarılacaktır" diye konuştu.

SALDIRIDA HEDEF TÜRKİYE Mİ?Geminin Liberya bandıralı olduğu için Türk gemisine saldırı yapıldı olarak düşünmediğini belirten Doç. Dr. Yaycı, "Türkiyeye yönelik bir saldırı girişimi varsa da bu bizi vazgeçirmez. Yani Türkiyeyi Batı Afrikadan dışarı çıkartacak sonuç alıcı bir davranış olmaz. Türk bayraklı gemilere saldırı yoğunlaşsa, Türkiye güçlü bir devlet, Somalide nasıl kendi ticaret gemileri emniyete alındıysa burada da alırız. Bu bölgede de güvenlik üretiriz" ifadelerini kullandı.

DENİZ HAYDUTLARININ YARGILANACAĞI ULUSLARARASI MAHKEMELER KURULMALIBöyle saldırıların önüne geçmek için hukuki eksiklikler olduğunu anlatan Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Deniz haydutluğu suçunun yargılanacağı uluslararası ceza mahkemesinin kurulması lazım. Önce yakalayacak sonra sorgulayacak ve alıkoyacak bir güç olması gerekiyor. Bu mahkeme kurulmadığı takdirde saldırılarla başa çıkmak mümkün değil. Ayrıca uluslararası cezaevi teşkil edilmelidir. Hiçbir batılı devlet, haydutları alıp da memleketlerine götürüp, yargılayamıyor. Yargılasa bile cezaevinde bu kişileri beslemek istemiyor. Yakalandıklarında tutuklanmıyorlar, sadece benzinleri, silahları alınıyor ve serbest bırakılıyorlar" dedi.

GEMİDE SİLAHLI MUHAFIZIN OLMASI İÇİN HUKUKİ ZEMİN YOKGemilerde silahlı muhafızların olması için hukuki zeminin olmadığını söyleyen Doç. Dr. Yaycı, "Örneğin, Nijerya silahlı muhafızın gemide bulunmasına müsaade etmiyor. Gemide silahlı muhafız varsa Nijerya limanına uğrayamaz ve mal da alamazsınız. Birleşmiş Milletler (BM) kararı alınarak silahlı muhafız meşrulaştırılabilir. Böyle bir durumda da sigorta şirketlerinin primleri çok yükselir. Deniz haydutlarıyla pazarlığı devletler değil sigorta şirketlerinin avukatları yapıyor. Nijerya'nın olduğu körfezde sigorta primleri çok yükseliyor. Çünkü silahlı soygun saldırıları var. Şirketler, gemileri sigortalarken her an başınıza bir şey gelir diye primleri yüksek tutuyor. Bu da deniz haydutları ile sigorta şirketlerinin işine yarıyor. Gemide çalışanlar, gemiyi işletenler zarar ediyor" diye konuştu.

CAN KAYIPLARI OLABİLİRTürkiye'nin vatandaşlarını kurtarmak için her türlü girişimde bulunduğunu hatırlatan Doç. Dr. Yaycı, "Türk gemiciler fidye pazarlığıyla kurtarılır. Bunlara yönelik operasyon düzenlemek çok gerçekçi değil. Bölgede devlet otoritesi de çok zayıf. Haydutların devletin içine de sızdığı söyleniyor. Türk gemicileri kurtarmak için devletler bir girişimde bulunursa da Allah korusun can kayıpları olabilir" ifadelerini kullandı.

Görüntü dökümü: -Cihat Yaycı ile röp.-Röportajdan detaylar -Detaylar 

 


- İstanbul
CİHAT YAYCI'DAN KAÇIRILAN TÜRK DENİZCİLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME; FİDYE PAZARLIĞIYLA KURTARILABİLİRLER

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title