Ceuta'da İspanyol eziyeti: Yüzerek AB kıyılarına ulaşan yasadışı göçmenler kıyıya alınmadı! Çoğu hala denizin içindeler - Haberler
Haberi Paylaş

Ceuta'da İspanyol eziyeti: Yüzerek AB kıyılarına ulaşan yasadışı göçmenler kıyıya alınmadı! Çoğu hala denizin içindeler

Haberler.com / Cengiz Büyükuncu - Haberler | Dünya

Yüzerek Fas'tan İspanya'ya kaçan ve içinde kadın ve çocukların da bulunduğu 6000 kişi, İspanya'nın Fas ile kara sınırı da bulunan Afrika kıtasındaki ufak yerleşimine, kara sınırını atlatmak için denizden yüzerek ulaştı. İspanyol hükümeti ise göçmenlerin çıktığı sahile askeri birlikler ve zırhlı araçlar sevk ederek krize müdahale etmeyi seçti. Göçmenlerin plaja bile çıkmasına asker izin vermiyor. Çoğu bileklerine kadar suyun içinde çaresizce bekleyen göçmenler, dramı gözler önüne koydu.

İspanyol ordusu, Fas'tan İspanya topraklarına "yüzerek" geçen 6000 kadar göçmenin plajda önünü kesti. Faslılar için Kuzey Afrika kıyısında bulunan küçük bir İspanyol yerleşimi olan Ceuta'ya varmak, idari olarak Avrupa Birliği'ne geçmek anlamına geliyor.

Ceuta'da İspanyol eziyeti: Yüzerek AB kıyılarına ulaşan yasadışı göçmenler kıyıya alınmadı! Hala denizin içindelerİspanya ve Fas

Ceuta'da İspanyol eziyeti: Yüzerek AB kıyılarına ulaşan yasadışı göçmenler kıyıya alınmadı! Hala denizin içindelerFas ve Ceuta (İspanya)

İspanyol yerleşiminde sınır kontrollerinin kısmen rahat olmasını kullanan göçmenlerin içinde çocuk ve kadınlar da var.

İlk varan mültecilerin Pazartesi'nin erken saatlerinde vardığı ortaya çıkarken, Salı sabahından beri 6000 kişi Ceuta plajlarına vardı. Bu 6000 göçmenin 1500'ünün genç insanlar olduğu sanılıyor.

En azından sahile çıkıp dinlenmek, ısınmak ve kurulanmak isteyen göçmenler ise sahilin daha ilk kumlarında ordu engellemesine takıldı. Sahil hattında yüzlerce asker ve zırhlı araç girişlere izin vermiyor.

Görüntülerde zırhlı araçları ayak bileğine kadar suyun içinde bekleyen yorgun göçmenlerin önüne ve bazen de üzerlerine süren İspanyol askerleri, insanların kayalara tırmanmasına bile izin vermiyor. Deneyenleri ise gözaltına alıyor.

Salı öğle saatlerinden beri 2700 düzensiz göçmenin Fas'a geri gönderildiği bilgisi de önemli detaylar arasında.

İspanyol Başbakanı Pedro Sanchez ise yasadışı yollardan Ceuta'ya girmiş her bir kişinin sınır dışı edileceğini açıkladı. "Şehirde ve sınırlarımızda düzeni tahsis edeceğiz." diyen Sanchez, sayılarında patlama olan ve Afrika'dan AB topraklarına kaçmaya çalışan insanların sayısındaki artışın Avrupa için ciddi bir kriz olduğunu da ifade etti.

Sanchez yakında bölgeyi ziyaret edecek.

Ceuta'da İspanyol eziyeti: Yüzerek AB kıyılarına ulaşan yasadışı göçmenler kıyıya alınmadı! Çoğu hala denizin içindeler
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Cengiz Büyükuncu
Haberler.com Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım