Bozyazı Devlet Hastanesi'ne Yoğun Bakım Servisi

Bozyazı Devlet Hastanesi'ne Yoğun Bakım Servisi

Mersin'in Bozyazı İlçesi Devlet Hastanesi'nde 2 yataklı 1.basamak yoğun bakım servisi hizmete girdi.

Bozyazı Devlet Hastanesi'ne Yoğun Bakım Servisi

Mersin'in Bozyazı İlçesi Devlet Hastanesi'nde 2 yataklı 1. basamak yoğun bakım servisi hizmete girdi. Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Uzman Dr. Zeynel Asfuroğlu, servise alınan cihazların yüksek kalitede ihtiyacı karşılayacak nitelikte olduğunu söyledi.

Bozyazı Devlet Hastanesi'nde açılan Yoğun Bakım Servisi hasta kabul etmeye başladı. Bu çerçevede, Bozyazı Kaymakamı Kamil Sağlam, hastaneyi ziyaret ederek servisi gezdi ve yetkililerden bilgi aldı. Kaymakam Sağlam'a AK Parti İlçe Başkanı Mevlüt Ok, Başhekim Ahmet Hakan Acı, Hastane Müdürü Fatih Murat Bal da eşlik etti. Sağlam'a servis hakkında bilgi veren Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Uzman Dr. Zeynel Asfuroğlu, serviste temel monitörizasyon (EKG, ritm, oksijen saturasyonu, kan basıncı, nabız, ateş) yöntemlerine sahip, sıvı ve kan ürünleri replasmanı, entübasyon, Kardiyopulmoner Resusitasyon ve hastanın ilk stabilizasyonun yapılabileceğini kaydetti. Ayrıca, 2. veya 3. basamak yoğun bakımlara transfer yapabileceğine işaret eden Dr. Asfuroğlu, serviste hangi hastalara bakılabileceğini de şöyle sıraladı: "Takip ve tedavileri için rutin yöntemler yeterli olmayan, ancak, henüz organ yetmezliği başlamamış, yakın takibi gereken hastalar (hafif ketoasidoz, hafif pankreatit, sık nazotrakel aspirasyon gereksinimi v.b); 2. veya 3. basamak yoğun bakım ünitelerinden çıkarılan henüz taburcu edilemeyecek hastalar; komplike olmayan Kardiyak hastalar; cerrahi sonrası yakın takibi gereken hastalar; organ yetmezliği olmayan ancak yaşamsal fonksiyonların aniden bozulması olasılığı olan hastalar (örn. zehirlenmeler, şok gelişmemiş kanamalar, komplike olmayan ancak riskli travmalar, yanıklar, pnömotoraks vb.); komplike olmayan ve solunum desteği gerekmeyen psikiyatrik, nörolojik aciller ve ensefalopatiler; solunum yetmezliği dışındaki komplike olmayan, akut gelişen, tek organ yetmezlikleri (diyaliz gerektirmeyen akut böbrek yetmezliği, stabil kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği,

hafif seyreden karaciğer yetmezliği vb.). Ayrıca servise alınan cihazlar yüksek kalitede ihtiyacı karşılayacak niteliktedir."

Kaymakam Sağlam daha sonra hastane hizmet kapasitesi ve acil sevkleri hakkında da hastane yönetiminde bilgi aldı. Bozyazı Devlet Hastanesi'nde 2010 yılında ayaktan tedavi gören hasta sayısının 86 bin 747, yatarak tedavi gören hasta sayısının ise bin 284 olduğu bilgisini veren yetkililer, 2011 yılında ise bu sayılarda artış yaşandığını ve ayaktan tedavi gören hasta sayısının 102 bin 842'ye yatarak tedavi gören hasta sayısının da bin 812'ye yükseldiğini kaydettiler. 2010 yılında hastaneden dışarıya sevk oranının yüzde 1,6 olduğunu, bu oranın 2011'de binde 7'ye düştüğünü öğrenen Sağlam, bunun hastanede verilen hizmetlerdeki artışı gösterdiği dile getirerek, sevindirici olduğunu vurguladı.

Kaymakam Sağlam ve beraberindekiler, servislerde yatan hastaları da ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundular. - MERSİN