Birinci Türk Dünyası Aşıklar Bayramı Sona Erdi

Birinci Türk Dünyası Aşıklar Bayramı Sona Erdi

Ceyhan Belediyesi tarafından kültür etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1.Türk Dünyası Aşıklar Bayramı' sona erdi.

Birinci Türk Dünyası Aşıklar Bayramı Sona Erdi

Ceyhan Belediyesi tarafından kültür etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1.Türk Dünyası Aşıklar Bayramı' sona erdi. Etkinlikler iki gün sürdü.

Ceyhan Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen '1.Türk Dünyası Aşıklar Bayramı' Ceyhan Meslek Yüksek Okulu Konferans salonunda düzenlenen ikinci gün etkinliğinin ardından sona erdi. Saat 20.00'da başlayan programa Türkiye'nin ve Türk dünyasının çeşitli merkezlerinden gelen halk ozanları yörelerine ait eserleri seslendirirken, şairler ise şiirleriyle programa renk kattı. Ceyhan Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi yapıldı.

Ünlü halk ozanı Aşık Maksud'un sunumuyla gerçekleştirilen programda, Aşık Kemale Methiyeva, Aşık Ali Rıza Ezgi, Aşık Abdykerim İlmatov, Evez Gurbanlı, Aşık Termeyhan Gurbanoğlu, Aşık Erlan, Aşık Mahbob Khalili, Aşık Osman Feymani, Aşık Vuslati ve Aşık Pakizet Adiyeva yaklaşık 3 saat boyunca saz ve sözleriyle izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Yine yurt dışından ve yurt içinden gelen şairler de şiirler okudu.

Programın kapanış konuşmasını yapan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü önümüzdeki yıl aynı etkinliğin devamını getirmeyi amaçladıklarını belirterek, programa katılan tüm aşıklara halk ozanlarına, şairlere ve destek veren herkese çok teşekkür ettiğini söyledi.

Türk kültürünü yaşatmaya kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Sözlü, "Bir Türk evladı olarak milli kültürümüzün önemli bir parçası olan Halk edebiyatımızı ve ozanlık geleneğimizi geleceğe taşımak için elimizden geleni yapacağız. Onların eserlerini gelecek kuşaklara aktarmalarını sağlamak amacıyla yapılması gereken ne varsa yerine getirmeye hazırız. Hızla değişen dönüşen dünyada Türk dilinin korunması için elimizden geleni yapmayı boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Bunun için en başta halk edebiyatımızın değişmez ögesi olan aşıklık geleneğini korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız. Bu vesile ile Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan, İran Tebriz, Güney Azerbaycan ve Türkiye'nin birçok ilinden ilçemize gelen tüm halk ozanı, aşık ve şairlerimiz yürekten kutluyorum"dedi.

Programa: Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Hamdili Belediye Başkanı Sıtkı Övet, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, daire amirleri, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş, Ceyhan Şairler Ozanlar Yazarlar Derneği Başkanı Ali Atar, Ceyhan Musiki Derneği Başkanı Hüseyin Sezgin ve çok sayıda davetli katıldı.

Program sonunda katılımcılara günün anısına plaket ve çeşitli hediyeler verildi. - ADANA