Baydemir: Şimdi Müzakere Masasına Dönün

Baydemir: Şimdi Müzakere Masasına Dönün

Baydemir: Şimdi Müzakere Masasına Dönün
Temsilci - Haberler | Güncel

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, hükümete seslendi ve "Şimdi eylemleri durdurma zamanıdır. Şimdi müzakere zamanıdır" dedi.

1 Kasım milletvekili seçimlerinden sonra vatandaşlarla bir araya gelen Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, seçim sonuçlarının 78 milyona barış getirmesini, demokrasiyi derinleştirmesini ve kalıcılaştırılmasını temenni ettiğini söyledi.

Cuma namazı sonrası Gümrük Han'da oturup vatandaşlarla sohbet eden Baydemir, "7 Haziran ile 1 Kasım arasında geçen zaman dilimi tam da 7 Haziran seçim sonuçlarını değiştirmek adına 1 Kasım'daki bu sonuçları elde etmek adına ülke büyük bir savaşa sürüklendi. Neredeyse kan gölüne döndürüldü. Suruç'tan Ankara katliamına kadar onlarca yüzlerce sivil insanımızın hayatını yitirmesi, onlarca yüzlerce insanımızın toprağa düşmesine vesile olan bir savaşı yaşadık ve bu savaşta böylesi bir seçimin hazırlığıydı ve böylesi bir sonucu elde etmenin aracı idi. Şimdi hükümet tek başına kurulabiliyor. 317 milletvekili yitirdiğimiz tek bir canı geri getirecek mi? Değdi mi bu sonucu elde etmek için kıyılan bu kadar cana, yazık, günah değil mi? Bunun vebalini 317 milletvekili çıkararak taşıyabilecek misiniz gerçekten" dedi.

'TÜRKİYE'NİN ACİL İHTİYACI SULHTUR'

Bir kez daha hükümetten barışı istemenin vaktinin geldiğini dile getiren Baydemir, "Madem bu kadar kan döktünüz bu sonucu elde etmek için hadi şimdi müzakere masasına geri dönün. Haydi şimdi bir kez daha barışın kapılarını aralayın. Urfa ilimiz açısından hadiseye baktığımızda sadece ve sadece blok oy kullanılan sandık sayısı 300-400'ü aşkındır. Milletin iradesi üzerinde baskı oluşturularak tehdit oluşturarak böylesi bir sonuca gidildi. Biz, Urfa halkını yalnız bırakmayacağız. Urfa halkının sesi ve soluğu olmaya devam edeceğiz. Hiç şüphesiz ki, Urfa halkının hakkını ve hukukunu parlamentoda savunmaya devam edeceğiz. Her ne kadar şu anda kuzuyu kurda teslim edilmiş olsa bile o kuzuya bir şey olmaması için biz var gücümüzle çaba sarf edeceğiz. Bir kez daha söylüyorum. Şu anda Türkiye'nin en acil ihtiyacı sulhtur barıştır. Tek bir asker, polis, gerilla ve sivil insanın hayatını yitirmeyeceği bir zemini gelin el birliği ile oluşturalım. Gelin silahlar sussun. Bir kez daha müzakere masası kurulsun ve sorunlarımızı, sıkıntılarımızı müzakere masası üzerinde çözüme kavuşturalım. 'Tek başına bizi iktidar yaparsanız kan dökülmez' diyen AKP iktidarına buradan bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Buyurun tek başına iktidarsınız şimdi akan kanı durdurmanın zamanıdır. Şimdi operasyonları durdurmanın zamanıdır. Şimdi eylemleri durdurma zamanıdır. Şimdi müzakere zamanıdır" diye konuştu.

'BARIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

"Urfa'mızın eğitimde gerilemiş olduğu seviye, Urfa'mızın sağlıkta yaşamış olduğu sıkıntılar, İşsizlikte yaşamış olduğu sıkıntılar var" diyen Baydemir, "Urfa'mızın hakkına ve hukukuna kavuşması sürecidir vebal artık daha yüksek AKP'nin boynundadır. Urfa'mızın kalkınması konusunda biz elimizi uzatıyoruz. İşsizliği ortadan kaldırması konusunda elimizi uzatıyoruz. Elektrik kesintilerinin bir daha yaşanmaması için bu kentte elimizi uzatıyoruz. Herkes sorumluluğunun gereğini yerine getirsin. Urfa halkına da çağrımdır. Herkese sorumluluğunu lütfen hatırlatalım. İktidara ve iktidar gibi davranan biz muhalefete de düşen de eleştirmektir. Şüphesiz ki Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi de barışı, onurlu bir barışı kalıcı hale getirecek yeni bir anayasanın yapılması ve yeni bir anayasanın inşa edilmesidir. Bütün bu konularda biz HDP olarak nasıl ki, inadına barış dedik ise bu gün seçimden sonra da inadına barış demeye devam ediyoruz. İnadıma demokrasi, inadına birlikte yaşam demeye devam ediyoruz. İnadına Urfa'nın hakkına, hukukuna kavuşması için mücadele ve çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bizim bu halka ve Urfa'ya bir kırgınlığımız yoktur. Ama şüphesiz ki hırsızlardan da hesap sorma boynumuzun borcudur. İradeyi de çalanlardan hesap sormak boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı. Baydemir'e 1 Kasım seçimlerinde HDP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Feridun Yazar ve HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz eşlik etti.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Manşet Haberler

title