Barroso, Temkinli Konuştu

Barroso, Temkinli Konuştu

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'ye Yaptığı Ziyaretinin Önemli Siyasi Gelişmelerin Yaşandığı Bir Zamana Denk Geldiğini de Belirtti.

Barroso, Temkinli Konuştu

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'ye yaptığı ziyaretinin önemli siyasi gelişmelerin yaşandığı bir zamana denk geldiğini de belirterek, 'Ben inanıyorum ki bu siyasi tartışmadan Türkiye daha yükselen bir yapı ile çıkacaktır. Bu çerçevede ben bu sürecin siyasi diyalog yoluyla uzlaşmaya dayalı şekilde sürdürülmesinin önemini vurgulamak istiyorum. Türkiye'deki demokratik istikrarın ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum' dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bulunan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya Başbakanlık Resmi Konutu'nda akşam yemeği verdi. Yemeği, devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı (AA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) izlemesine izin verildi.


AA, izlemesine izin verilen yemeği saat 21.30'dan başlayarak abonelerine duyurdu.-'DEMOKRATİK İSTİKRAR ÖNEMLİ'-Yemekte bir konuşma yapan Barroso, tıpkı diğer üye devletlerde olduğu gibi Türkiye'nin de AB'ye eşit hak ve sorumluluklarla tam üye olması hedefinde olduklarını belirterek, müzakere sürecini takip ettiklerini söyledi. Son bir buçuk yıl içinde özellikle çok önemli bir takım sektörler ve politika alanlarıyla ilgili görüşmelere başlandığına işaret eden Barroso, bu dönem ve bir sonraki dönemde katılım müzakerelerinde çok önemli ilerlemeler kaydedileceğine inandığını söyledi. Barroso, konuşmasında Türkiye'nin siyasi reformlarını sürdürmesinin ve büyük bir dinamizmle iç dönüşümünü tamamlaması önemli olduğuna da değindi.


Barroso, ziyaretinin Türkiye'de önemli siyasi gelişmelerin yaşandığı bir zamana denk geldiğini de belirterek şöyle konuştu:


'Ben inanıyorum ki bu siyasi tartışmadan Türkiye daha yükselen bir yapı ile çıkacaktır. Bu çerçevede ben bu sürecin siyasi diyalog yoluyla uzlaşmaya dayalı şekilde sürdürülmesinin önemini vurgulamak istiyorum. Türkiye'deki demokratik istikrarın ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum.'-ERDOĞAN: 'TÜRK HALKI AB'YE GİRMEK İÇİN SABIRSIZLIK İÇİNDE'-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğinin geniş bir kitle tarafından desteklendiğini ve Türk halkının bütünü tarafından da yakından izlendiğini kaydetti. Türk halkının yüzlerce yıldır iç içe yaşadığı iş biriliği ve iletişim içinde olduğu Avrupa'nın çağdaş standartlarına kavuşmak için haklı bir sabırsızlık içinde olduğunu ifade eden Erdoğan, 'Bu nedenledir ki yıllardır gecikmiş reformları gerçekleştirmek noktasında her kesim çalışmalarımıza samimi bir şekilde destek veriyor' dedi. Erdoğan, kendilerinin iktidarda olduğu 5.5 yıl içerisinde gerçekleştirilen reformların, yapılan düzenlemelerin ve atılan adımların bu konudaki kararlılığın da somut göstergesi olduğunu belirtti. (ANKA)


(HM/GB)

Kaynak: ANKA