Egemen Bağış: Türkiye Belki de Asla AB Üyesi Olamayacak - Haberler
Haberi Paylaş

Egemen Bağış: Türkiye Belki de Asla AB Üyesi Olamayacak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya
Egemen Bağış: Türkiye Belki de Asla AB Üyesi Olamayacak

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış'ın 10'uncu Yalta Avrupa Stratejisi Konferansı'nda yaptığı konuşma Avrupa medyasında büyük yankı yaptı.

Bakan Egemen Bağış'ın 10'uncu Yalta Avrupa Stratejisi Konferansında söylediği Türkiye belki de asla AB üyesi olamayacak sözleri Avrupa medyasında büyük yankı yaptı.

"TÜRKİYE NORVEÇ'E BENZEYEBİLİR"

Avrupa'nın önde gelen gazete ve ajansları Bakan'ın "Türkiye belki de asla Avrupa Birliği üyesi olamayacak" sözlerini başlıklarına taşıdı. İngiliz The Telegraph gazetesi Bakan Egemen Bağış'ın sözlerini tam sayfa haber yaparak,Türkiye'nin bazı üyelerin önyargılı davranışları ve şiddetli muhalefetleri yüzünden belki de asla Avrupa Birliği'nin bir parçası olamayacağını söylediğini belirtti. Gazete, Bakanın Türkiye'nin uzun vade de aynen Norveç örneğinde olduğu gibi bir ülkeye dönüşebileceğine dikkat çektiğini yazdı. The Telegraph gazetesi, Bağış'ın Norveç'in Avrupa Birliği ile tüm alanlarda sıkı ilişkiler içinde ve imzaladığı ticari anlaşmalarla Gümrük Birliği'ne üye olmasına rağmen tam üye olmadığını ve Türkiye'nin sonunun da gelecek de Norveç'e benzeyebileceğine değindiğini yazdı. Gazete, Bakan Egemen Bağış'ın bu gelişmeleri yakından ve endişe ile izlediğine değinirken, bu durumun sadece bazı ülkelerin Müslüman bir Türkiye'nin birliğe üye olmasındaki önyargılarının aşılması ile sağlanabileceğini hatırlattığını ifade etti.

"AB HEDEFİ HALA DEVAM EDİYOR"

The Telegraph gazetesi ayrıca bakanın bazı AB ülkelerinin önyargıları ile olimpiyatlar arasında bir bağlantı kurmaya çalıştığına da yer vererek, Bağış'ın "Türkiye'nin AB üyeliği hedefi devam ediyor, Asya ile Avrupa'yı birleştiren İstanbul'un Olimpiyatlar'ı alamamasının arkasındaki sebep de önyargılardır" mesajını verdiğini kaydetti.

"TÜRKİYE UMUDU KESTİ"

İspanyol Europress de haberinde, Türkiye'de sağlanan modernleşme ve ekonomik kalkınmanın bazı AB üyeleri tarafından görmemezlikten gelindiğine işaret eden Bağış'ın AB den umudunu kaybetmek üzere olduğunu vurguladı. Türkiye'nin özellikle Almanya ve Fransa'nın muhalefetlerinden yorulduğuna değinen ajans,Bakan bağış'ın yaptığı konuşmada özellikle bu iki ülkenin nüfusu 76 milyon Müslüman olan bir Türkiye'den çekindiğini yazdı. Ajans Bağış'ın son olarak, Türkiye'yi kendilerinden biri olarak görmeyen AB'nin esas zararı bize değil kendilerine verdiğini de ifade ettiğini hatırlattı.

Egemen Bağış: Türkiye Belki de Asla AB Üyesi Olamayacak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
500