Azerbaycan'ın Kuruluşunu Konu Alan Fotoğraf Sergisi Açıldı

Azerbaycan'ın Kuruluşunu Konu Alan Fotoğraf Sergisi Açıldı

Bakü'de, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Kafkas İslam Ordusunun 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı.

24.05.2018 21:05 | Son Güncelleme: 24.05.2018 21:05

Bakü'de, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Kafkas İslam Ordusunun 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği ve Bakü Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile Azerbaycan İstiklal Müzesinde düzenlenen serginin açılışına Kültür Bakanı Ebülfes Garayev, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycanlı milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Bakan Garayev, Azerbaycan cumhuriyetinin 1918-20 yıllarında, 23 aylık kısa bir dönemde büyük gelişmeler kaydettiğini belirtti.

O dönemde ülkede ilk üniversitenin kurulduğunu, kadınlara seçme hakkının tanındığını, ilk müzenin oluşturulduğunu hatırlatan Garayev, o gün elde edilen kazanımların çağdaş Azerbaycan'ı iyi yönde etkilediğini ifade etti.

Kafkas İslam Ordusunun o dönemde Azerbaycan'ı büyük felaketlerden kurtardığını söyleyen Garayev, Türk ordusunun Azerbaycan ordusuyla birlikte ülkeyi Ermeni ve Bolşevik çetelerden temizlediğini kaydetti.

Türkiye ve Azerbaycan'ın her zaman birbirine destek olduğunu vurgulayan Garayev, "Türk halkıyla birlik içerisinde olduğumuz için gurur duyuyoruz. Türk ve Azerbaycan askeri bugün de her türlü saldırıya birlikte yanıt verme gücüne sahiptir." dedi.

Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, bundan 100 yıl önce hem Azerbaycan'da hem de Anadolu'da zor günler yaşandığını, Osmanlı devletinin ölüm kalım mücadelesine girdiğini belirtti.

Osmanlı ordusunun 1. Dünya Savaşında bütün cephelerde ağır yenilgilerle geri çekilmek zorunda kaldığını söyleyen Özoral, "O dönemde Osmanlı devleti Azerbaycanlı kardeşlerinden gelen yardım çağrısı geri çevirmedi. Kısa sürede Kafkas İslam Ordusu toparlanarak Azerbaycan'a geldi. Kafkas İslam Ordusu 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtararak en büyük zaferini kazandı. Bu zafer, Azerbaycan'ın bağımsızlığının ve bugünkü sınırlarına ulaşmasının yolunu açtı." şeklinde konuştu.

Serginin açılışını gerçekleştiren Bakan Garayev ve Büyükelçi Özoral, yetkililerden sergilenen fotoğraf ve eşyalar konusunda bilgi aldı.

Azerbaycan Cumhuriyetinin ilk yılları ve Kafkas İslam Ordusuna ait 40 fotoğrafın yer aldığı sergi 6 Haziran'a kadar açık olacak.

Azerbaycan'ın Kuruluşunu Konu Alan Fotoğraf Sergisi Açıldı

Kaynak: AA

title