Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı

Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı

Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen '10'uncu Ayvalık Zeytin Hasat Günleri', bu yıl ilk kez uluslararası hale getirildi.

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde düzenlenen '10'uncu Ayvalık Zeytin Hasat Günleri', bu yıl ilk kez uluslararası hale getirildi. Cumhuriyet Meydanı'na kurulan ve firmaların ürünlerini teşhir ettiği stantlardan oluşan Zeytin Pazarı'nda vatandaşlar, yeni hasat zeytinyağını tatma fırsatı buldu.

Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası'nın katkılarıyla bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri saat 11.00'de açılış seremonisiyle başladı. Ayvalık Belediyesi'nin bando öncülüğünde yapılan kortej yürüyüşünün ardından, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan stantlarda çeşitli firmaların zeytin ve zeytinyağı ürünleri tanıtıldı. Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gömeç Kaymakamı Naif Yavuz, MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, CHP'li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, Edremit Körfezi'ndeki belediyelerin yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sektör temsilcileri ve vatandaşların katıldığı 10'uncu Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri'nin açılışında konuşan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, zeytin ve turizmin Ayvalık'ın en önemli iki değeri olduğuna işaret etti. Kantarcı şöyle dedie:

"Zeytin, hayata gözlerimizi açtığımız günden itibaren bir kent geleneği, bir aile mirası olarak yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Turizm ise Ayvalık'ın geleceğine dönük vazgeçilmez zenginliği ve üstünlüğüdür. Bizler bu iki değeri, zeytinimizi ve turizmi, daha da yukarılara taşımak için çalışıyoruz. Şenliğimiz ilk kez uluslararası bir nitelik kazandı. Böylece, Ayvalık'ın güzelliklerini, zeytinimizin ve zeytinyağlınızın kalitesini daha geniş bir alana yayma yolunda önemli bir aşama kaydettik. Bu yılki sloganımız 'Zeytinyağı, Hayat Bağı' olarak belirlendi."

ZEYTİNYAĞINA PRİM DESTEĞİ İSTENDİ

TBMM'de zeytin üreticisi ve sanayicisinin sorunlarını her defasında dile getirdiğini ve sayısız önerge verdiğini hatırlatan MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut da, zeytinyağına da fındık ve ayçiçekte olduğu gibi eşit koşullarda prim desteğinin verilmesini ilgili Bakanlıklara ilettiğini söyledi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, her yıl hasat şenliği etkinlileri kapsamında Cumhuriyet Meydanı'na kurulan ve firmaların ürünlerini teşhir ettiği stantlardan oluşan Zeytin Pazarı'nın yetersiz kaldığını anlattı.

Konuşmaların ardından, protokol ve vatandaşlar Zeytin Pazarı'ndaki stantları dolaşarak, yeni hasat zeytinyağlarını tattı. Açılış serenomisinin ardından, vatandaşlara 1.5 ton civarında zeytinyağıyla pişirilen balık ekmek ikramında bulunuldu. - Ayvalıkbalıkesir

Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı
Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı
Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı
Ayvalık'ta Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Başladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title