Ayin için Trabzon'a gitmek isteyen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı ülkeye alınmayıp sınır dışı edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Ayin için Trabzon'a gitmek isteyen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı ülkeye alınmayıp sınır dışı edildi

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

Bugün Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda yapılacak ayin için Türkiye'ye gelen, Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı George Varythymiadis'in ülkeye girişine izin verilmedi. İstanbul Havaalanı'nda gözaltına alınan ve 6 saatlik gözaltı sonrası sınır dışı edilen Varythymiadis'le ilgili gelişme sonrasında Yunanistan, Ankara'ya protesto mektubu gönderdi.

Fener Rum Patrikhanesi'nin öncülüğünde bugün Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda gerçekleştirilecek Sümela Panagia etkinlikleri, Türkiye ile Yunanistan'ı karşı karşıya getirirken, diplomatik krize neden oldu. Fener Rum Patrikhanesi Ruhani Lideri Patrik Bartholomeos'un da katılacağı ayin için İstanbul üzerinden Trabzon'a gitmek isteyen Yunanistan Pontus Federasyonu Başkanı George Varythymiadis, İstanbul Havaalanı'nda gözaltına alındı.

Altı saat gözaltında tutulan Varythymiadis, sınır dışı edilirken, yaşanan gelişmenin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği üzerinden Türk Dışişleri Bakanlığı'na protesto mektubu gönderdiği öğrenildi. Sınır dışı edilen Yunanistan Pontus Federasyonu Başkanı George Varythymiadis'in Türkiye'den toprak talep eden faaliyetler yürüttüğü için Türkiye tarafından "istenmeyen kişi" durumunda olduğu bilgisi verildi.

Ayin için Trabzon'a gitmek isteyen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı ülkeye alınmayıp sınır dışı edildi

Konuyla ilgili olarak Milliyet'e bilgi veren Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Salih Meriç ise şunları söyledi:

"Bu ayin Yunan devlet televizyonunun üçüncü kanalında saat 10.00'da canlı yayınlanacak. Ülkemizdeki din ve vicdan özgürlüğü açısından bunları önemsiyoruz. Lakin Lozan ile düzenlenen mütekabiliyet diye yıllardır dile getirdiğimiz Batı Trakya Müslüman-Türk azınlığın hakları her geçen gün tek tek yok ediliyor. Türkiye'den toprak talep eden Yunanistan Pontus Federasyonu Başkanı Varythymiadis'in meydan okurcasına ülkemize gelip, diplomatik gerginliğe neden olması da kabul edilemez."

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç konuyla ilgili sorulara verdiği yanıtta 'egemenlik yetkisi' vurgusu yaptı. Bilgiç, "Resmi bir görevi ve unvanı olmayan, umuma mahsus pasaport hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz. Ülkeye giriş koşullarını belirleme yetkisinin, her devletin egemenlik hakkı olduğunu Yunanistan'a hatırlatırız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye giriş koşullarını taşımayan bu Yunan vatandaşı hakkında, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve Türk kanunlarına uygun şekilde havalimanında işlem yapıldığını ve işlemlerin tamamlanmasının ardından ülkesine geri gönderildiğini kaydeden Bilgiç, bu süreçte söz konusu kişinin Konsolosluğu ile temas etmesinin sağlandığını ifade etti.

Ayin için Trabzon'a gitmek isteyen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı ülkeye alınmayıp sınır dışı edildi
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (4)
d days:darısı surilerle afganların başına
Nizamettin Çaylak:Öyle ama yine de yabancılara toprak satışı olmaması için kanun çıkması lazım
Sinan Hacıahmetoğlu:Avrupada yaşayan türklerde ordan arazi arsa alıyor. Arazi satışına bende karşıyım. Parayı gören arazisini satıyor. Satana laf yok devlet suçlu. Öylemi.?
500
title