Aydınlı Tabipler Doktor Melike'nin Ölümünü Kınadı

Aydınlı Tabipler Doktor Melike'nin Ölümünü Kınadı

Aydın'da Aydın Tabip Odası öncülüğündeki bir grup sağlık çalışanı, İstanbul'da SABİM hattına gelen şikayetle ilgili savunmasını verdikten sonra intihar eden Dr.

Aydınlı Tabipler Doktor Melike'nin Ölümünü Kınadı

Aydın'da Aydın Tabip Odası öncülüğündeki bir grup sağlık çalışanı, İstanbul'da SABİM hattına gelen şikayetle ilgili savunmasını verdikten sonra intihar eden Dr. Melike Erdem'in ölümünü kınadı.

ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi poliklinik binası önünde toplanan Aydın Tabip Odası, Türk Sağlık-Sen ve Sağlık-Sen üyesi bir grup sağlık çalışanı, İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem'in 'Alo 184 SABİM' hattına gelen şikayetle ilgili savunmasını verdikten sonra çalıştığı hastanenin altıncı katından atlayarak intihar etmesini tepki gösterdi.

Dr. Melike Erdem'in Hayatının ve mesleğinin baharında bir asistan hekim olduğunu belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Erap Atay, "İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem, 30 Kasım 2012 günü Sağlık Bakanlığı'nın Alo 184 SABİM hattına yapılan bir şikayetle ilgili savunmasını verdikten sonra çalıştığı hastanenin altıncı katından atlayarak intihar etti. Sağlık Bakanlığı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde maruz kaldığı baskılardan ve mobbingden kaçıp kurtulmak için bu hastaneye gelmiş. Adalet ve vicdan duygusuna sahip, alçak gönüllü, ön yargısız, maskesiz, yardımsever, ailesine düşkün, geleneksel değerlere bağlı, çalışkan, yaşam coşkusu ile dolu pırıl pırıl genç bir insan. İhtisasının son yılında bile sayıları azalmayan ağır acil servis nöbetleri. Haksız yere maruz kalınan bir soruşturma daha. Koltukta kollarını iki yana salıp artık yorulduğunu, hastalara yetemediğini üzüntüyle söyleyen idealist bir hekim. ve trajik bir son. Genç meslektaşımızın ölümünden sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan;

Bu elim olay üzerinden kamuoyuna yansıyan Melike Erdem'le ilgili 'SABİM'e şikayette bulunulduğu, şikayet neticesinde soruşturma açıldığı' şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

Dr. Melike Erdem'in intiharın arifesinde savunma vermeye zorlandığı SABİM şikayetinin tarihi, sayısı ve içeriğinin belgeli olarak ellerinde olduğunu öne süren Atay, "Acil serviste çalışan genç meslektaşımız, acille herhangi bir ilgisi olmadığı halde, hastanın özürlü olmasını da göz önünde bulundurarak kendisine yardımcı oluyor ve bu nedenle adeta bir suç işlemiş gibi soruşturmaya uğruyor. ve aynı gün çalıştığı hastanenin altıncı katından aşağı atlayarak intihar ediyor. Görgü tanıkları kendini boşluğa bıraktığında, SABİM'e verdiği savunmayı, zanlının adresini gösterir gibi, elinde tuttuğunu belirtiyorlar. Suçluluğun telaşına kapılan yetkililer ise delilleri karatmaya, yok etmeye çalışıyorlar. Sağlık Bakanlığı'nın, Dr. Melike Erdem'in ölümüyle ilgili delilleri karartmasına asla izin vermeyeceğiz. Hekimleri, sağlık çalışanlarını hastalara kırdıran 'Alo 184-SABİM Sağlıkçı Taciz Hattı'na karşı isyan ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları olarak 'Alo 184-SABİM/Yetti Artık, Çık Devreden' diyoruz"

diye konuştu. - AYDIN