Aydın Kimdir? Türkiye'de Aydın Bunalımı" Konferansı

Aydın Kimdir? Türkiye'de Aydın Bunalımı" Konferansı

Aydın Kimdir? Türkiye'de Aydın Bunalımı' Konferansı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Sakarya'da "Aydın Kimdir?

Sakarya'da "Aydın Kimdir? Türkiye'de Aydın Bunalımı" konulu konferans düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesince Adapazarı Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Gazeteci-Yazar Yıldıray Oğur, aydın meselesinin çözemedikleri en önemli konulardan bir tanesi olduğunu söyledi.

Bu konunun her yerde tartışıldığını anlatan Oğur, "Ancak bunun tam tersine Türkiye'de dünya literatürüne referans verilebilecek bir gazeteci, bir tarihçi, bir akademisyen neredeyse yok. Bu kadar çok aydın meselesi tartışılan bir ülke Türkiye ama birçok alanda referans olarak gösterilebilecek insan yok. Aydın bizde neden bu kadar siyasi tartışmanın ortasında, neden hep onları tartışıyoruz? Aydın eleştirilerine büyük çoğunlukla katılan bir kişiyim, bunun tartışılması, konuşulması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Oğur, bilginin sıradanlaşmasının kolay hale geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İnternetin, kütüphanelerin yaygınlaşması bilgiyi sıradanlaştırdı. Bir şeyi bilmek artık bir vasıf hali olmaktan çıkıyor. Her konuda fikri olan insanları dinlemekten bıkmışsınızdır. Siz zaten bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz ve bu nedenle kamuoyunda yer bulan o yüzlerden daha fazla şey bekliyorsunuz. Yani artık bilgiyi bilmek artık o kadar mühim değil. Artık aydının önemi azalıyor."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title