Avrupa'ya Türk Tiyatrosu Damgası

Avrupa'ya Türk Tiyatrosu Damgası

08.10.2015 13:55 | Son Güncelleme: 08.10.2015 13:56
Avrupa'ya Türk Tiyatrosu Damgası

Tiyatro Frankfurt "Fanus" ile dünya prömiyerini yapıyor!

Türkiye'nin Almanya ya kültür çıkarması devam ediyor. Gaziantepli Türk yazar, Gaziantepli Türk yönetmen, Türk oyuncular ve Alman izleyiciler sahnelenecek olan Fanus için bir araya geliyor. Bu muhteşem organizasyon Türk tiyatrosunun Avrupa'da geldiği o muhteşem noktayı da gösteriyor

Almanya'nın Rhein-Main bölgesindeki tek Türkçe tiyatro olarak çalışmalarını sürdüren Tiyatro Frankfurt, yeni sezonda Dünya prömiyerine hazırlanıyor 1 Kasım günü Russelsheim Şehir Tiyatrosu'nda açıyor.

Sanat Yönetmenliğini Ayla Algan`nın yaptığı Vedat Diri`nin yazdığı, Sevala Eksi`nin Almancaya çevirdiği oyunu Kamil Kellecioğlu yönetti. "FANUS", 1 Kasım pazar günü saat 20.00'de Almanca üst yazıyla sahnelenecek. Prömiyere Türkiye'den ünlü oyuncu Ayla Algan, Tamer Levent ile birlikte Oyunun yazarı Vedat Diri de katılacaklar. Oyunun konusu kısaca şöyle: Bazı yaralar vardır hemen kapanır, ama bazı yaralar vardır ki kapatmaya çalıştıkça yeniden yeniden yeniden açılır. İnsanoğlu nasıl büyük bir kahraman olurdu, kendi iç savaşından galip çıkabilse. Bir özlem, bir yara, bir yüzleşmenin öyküsüdür fanus, Murat küçüklüğünde yaşadığı şevkatsızlığı onarabilmek için kendine bir yöntem bulmuştur, babasından görmediği o ilgisiz tutumu, kendi oğluna göstermeyecektir. Ama hayat acımasızlığını başka yerden Murat'ın önüne sürmüştür. Murat ise "adı ne olursa olsun yaşamaya mecburusun" diyerek bu soruna kendince bir çözüm oluşturmuş ve kendi dünyasında mutlu olmayı yakalamaya ramak kalmıştır, ta ki ali gelinceye kadar… İç çelişkiler, toplumsal yozlaşma, var olma savaşı ve en önemlisi "insanoğlunun kendi içindeki akıl almaz devinimini"anlatır fanus. Aslında hepimizin bir fanusu yok mu? İzleyin ve kendi fanusunuzun neresi olduğuna siz karar verin.

Kamil Kellecioğlu, Metin Ayduran, Filiz Karagöz, Belma Gümüştepe Dilek Örnek, Handan Tıraş, Haydar Akarsu, Çiğdem Özkurt Spickermann, Serdar Sert, Samet Akkoyun, Nesrin Özbek ve Sunay Çalışkan'ın oynadığı

Teknik yönetmenliğini Hüseyin Özcan ve Abdullah Kiye

üst yazısını Sima Najjar Abbası, Nazife Nazife,

Sahne amirliğini Gönülcan Karacaköylü ve Ceylan Bahar yapıyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title