Avrupa Süper Ligi nedir? İşte Avrupa Süper Ligi takımları - Haberler
Haberi Paylaş

Avrupa Süper Ligi nedir? İşte Avrupa Süper Ligi takımları

Haberler.com - Haberler | Gündem
Avrupa Süper Ligi nedir? İşte Avrupa Süper Ligi takımları

Avrupa'nın önde gelen 12 takımı UEFA ve FIFA'dan bağımsızlık olarak Avrupa Süper Ligi adı altında alternatif bir "Şampiyonlar Ligi" kurmaya hazırlanıyor. UEFA'nın yaptırımlar uygulayacağını açıklayarak tepki gösterdiği Avrupa Süper Ligi'ne içerisinde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın yer aldığı Kulüpler Birliği de karşı çıktı. Peki, Avrupa Süper Ligi nedir? İşte Avrupa Süper Ligi takımları

İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulüp uzun süredir konuşulan yeni futbol turnuvası için adımları atmaya başladı. Avrupa Süper Ligi, İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri tarafından oluşturulacak.

AVRUPA SÜPER LİGİ NEDİR?

Avrupa kıtasında yer alan üst seviye 12 takımın UEFA'nın Şampiyonlar Ligi formatını reddederek oluşturduğu yeni bir turnuva olan Avrupa Süper Ligi, daha büyük para ödüllerinin dağıtılacağı ve 10 takımdan iki ligin yer alacağı, üst turlarının ise Şampiyonlar Ligi'ne benzeyeceği bir organizasyon.

AVRUPA SÜPER LİGİ TAKIMLARI

Şu an için 12 takımın yer aldığı oluşumda ilerleyen günlerde 3 takımın daha katılması bekleniyor. Turnuvada 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

 • Manchester United
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Arsenal
 • Chelsea
 • Tottenham
 • Barcelona
 • Real Madrid
 • Atletico Madrid
 • Inter
 • Milan
 • Juventus

AVRUPA SÜPER LİGİ'NE GALATASARAY, FENERBAHÇE, BEŞİKTAŞ KATILACAK MI?

Türk futbol kulüplerinin yer aldığı Kulüpler Birliği yeni turnavaya karşı olduklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu;

"Futbol ailesinin tüm paydaşları için dayanışma ve işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı Avrupa kulüplerinin kendi çıkarlarını futbolun ortak çıkarının önüne koyduğunu açıkça ortaya koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz."

AVRUPA SÜPER LİGİ FORMATI NASIL OLACAK?

Avrupa Süper Ligi, katılımcı takımların kendi liglerinde yarışmaya devam edeceğini ve turnuva fikstürünün buna göre şekilleneceği bir sistemi benimseyecek.

Takımlar 10'lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.

Küçük turuncu elmas Dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.

Küçük turuncu elmas Çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.

Avrupa Süper Ligi yönetimi, organizasyonu Ağustos 2021'de başlatmayı hedefliyor. Kurucu üye konumundaki 15 kulübün, 3,5 milyar euroluk geliri paylaşması ön görülüyor.

UEFA'DAN YAPTIRIM UYARISI

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde yapacakları reformları yarın duyurmayı planlıyordu ancak 12 kulüp, UEFA'nın duyurusundan önce davranmayı tercih etti. UEFA, Avrupa Süper Ligi'ne katılacak kulüpleri UEFA organizasyonlarının tamamen dışında bırakma uyarısında bulunuyor.

UEFA, Premier League, LaLiga ve Serie A yönetimlerinden ortak açıklama: "FIFA'nın da açıkladığı gibi, Avrupa Süper Ligi'ne katılacak kulüpler yerel, UEFA ve FIFA organizasyonlardan men edilecekler ve bu kulüplerin oyuncuları, milli takımlarını temsil edemeyebilirler."

Avrupa Kulüpler Birliği'nden açıklama: "Birliğimiz, bugün medyada bulunan 'Avrupa Süper Ligi' modeline şiddetle karşı çıkmaktadır."

Avrupa Süper Ligi'nin kurucusu 12 kulüp, Avrupa Kulüpler Birliği'nden istifa etti.

FIFA: "Futbolun yönetici organlarının bu yapının eşitlikçi kalmasını kontrol etmesi gerekmektedir. Bu şartlar gereğince, FIFA olarak bu 'kapalı Avrupa kaçış liginin', uluslararası futbol iskeletinde yer almasını onaylamadığımızı bildirmek istiyoruz."

Fransa Futbol Federasyonu: "Bir oligarşinin hegemonik hayalleri, eşi görülmemiş bir gelişme sağlayan Avrupa futbol sisteminin ortadan kalkmasıyla sonuçlanacaktır. Avrupa Süper Ligi projesi bu dengeyi bozarak, sportif liyakate dayalı sisteme son verecektir."

Premier League yönetimi, Avrupa Süper Ligi projesine karşı olduklarını açıkladı.

4 MİLYAR EURO'YU BÖLÜŞECEKLER

Avrupa Kulüpler Birliği'nin de başkanı olan Juventus başkanı Andrea Agnelli'nin önderlik ettiği turnuvanın daha büyük ticari kazanımlar ile yüksek miktarlı sponsorluk anlaşmaları için ve UEFA'nın uyguladığı adaletsiz politikalara karşı oluşturulacağı belirtildi.

Lige her sezon katılacak 15 takım, her sezon 3.5 milyar euro'yu bölüşecek. En üstteki 6 takımın geliri 350 milyon euro olacak. Avrupa Süper Ligi'nin ilk aşamada hedefi ise en az 4 milyar euro gelir üretmek ve diğer 5 takıma da en az 100 milyon euro'luk ödeme yapmak.

UEFA ise Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Süper Kupa ve Konferans Ligi için toplam 3.25 milyar euro'luk bir anlaşma yapabilmişti.

PSG VE BAYERN REDDETTİ

Avrupa futbolunun diğer devleri Bayern Münih ve PSG'ye de Avrupa Süper Ligi'ne katılmaları için teklif yapıldığı ancak bu iki kulübün UEFA'ya yakın durma kararları nedeniyle teklif reddettikleri kaydedildi.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title