Avrupa, Müslümanların Dini İhtiyaçlarını Karşılamada Başarısız' - Haberler
Haberi Paylaş

Avrupa, Müslümanların Dini İhtiyaçlarını Karşılamada Başarısız"

AA - Haberler | Güncel
Avrupa, Müslümanların Dini İhtiyaçlarını Karşılamada Başarısız

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, Avrupa'nın, Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamada başarısız olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, Avrupa'nın, Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamada başarısız olduğunu söyledi.

AKPM Siyasi İşler ve Demokrasi Komisyonunun Paris'teki toplantısına katılan Küçükcan, temaslarını AA muhabirine değerlendirdi.

AKPM'nin ilgili komisyonunda "Avrupa'da İslam'ın Dışarıdan Finansmanı" konulu bir rapor hazırlandığını belirten Küçükcan, raporun özellikle Selefi hareketleri destekleyen bazı ülkelerden gelen parasal desteklerden kaynaklı bir kaygının ürünü olduğunu belirtti.

Raporun taslak görüşmelerinde Avrupa ülkelerinde yaşayan milyonlarca Müslümanın ibadethane, din eğitimi ve öğretimi, din görevlisi ve Kur'an-ı Kerim öğreticisi, temel dini yayınları edinme gibi ihtiyaçları olduğunu anlattığını bildiren Küçükcan, ancak bu ihtiyaçların hakim laiklik anlayışı nedeniyle karşılanmadığını, bunun doğal neticesi olarak Müslümanların kendi kaynakları ve ana vatanlarındaki kurumların sağladığı imkanlarla dini ihtiyaçlarını karşılama yoluna gittiklerini aktardığını kaydetti.

Hangi dine mensup olursa olsun vatandaşların dini ihtiyaçlarının karşılanmasının en doğal din hürriyeti hakkı olduğunu ve devletlerin bu ihtiyaçların karşılanması konusunda yükümlülükleri bulunduğunu muhataplarına aktardığını ifade eden Küçükcan, Avrupa'daki Müslümanların dini ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik dış ülkelerden gelen yardımlara kuşkuyla bakılmasının doğru olmadığını kaydettiğini aktardı.

Küçükcan, "Türkler dahil Avrupa'da yaşayan Müslümanların çok boyutlu dini ihtiyaçları ve talepleri olduğunu ancak ne İslami din eğitimi ve öğretimi ne cami ve ibadethane inşası ne de imam temini ve maaşlarının ödenmesi konularında Avrupalı devletlerin bir şey yapmadığının, Müslümanların da bu şartlar altında bir taraftan kendi kaynaklarını kullandıklarının, bunların yetmediği durumlarda da ana vatanlarına başvurduklarının altını çizdim." diye konuştu.

"Avrupa'da İslamın Dışarıdan Finansmanı" raportörü ve Komisyon üyeleriyle Türkiye'nin Diyanet İşleri Başkanlığı marifetiyle Avrupa'da yaşayan Türklere dini hizmetlerin karşılanmasına yönelik uygulamalarını paylaştığını anlatan Küçükcan, bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığının, talepler doğrultusunda, Avrupa'ya din görevlileri, Kur'an-ı Kerim öğreticileri ve dini yayınlar gönderdiğini, hac organizasyonu yaptığını ve cenaze hizmetleri sunduğunu aktardığını ifade etti.

Komisyon üyelerine, Avrupa'nın hem Müslümanların dini ve manevi ihtiyaçlarını görmezden geldiğini hem de dışarıdan din görevlisi getirilmesine karşı çıktıklarını hatırlatarak bunun bir çelişki olduğunu ifade ettiğini belirten Küçükcan, şunları kaydetti:

"Avrupa, Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamada başarısız. Avrupa'da uzun yıllardır Müslümanlar yaşıyor. Sayıları milyonları aşan Müslümanlar çocuklarına dinlerini öğretmek istiyor. Camiler inşa ediyor ve burada din görevlilerine ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçları vatandaşları oldukları Avrupa ülkeleri karşılamazsa elbette diğer kaynaklara başvurmak zorunda kalacaklar. Zaten olan tam da budur. Avrupa ülkeleri İslam İlahiyat Fakülteleri açmadı, açsaydı Müslümanlar dışarıya yönelmez, başka ülkelerden din görevlisi davet etmezlerdi."

Küçükcan, "Avrupa'da İslamın Dışarıdan Finansmanı" raporunu hazırlayan AKPM üyesini Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlahiyat Fakülteleri ile görüşmeler yapmak üzere Türkiye'ye davet ettiğini sözlerine ekledi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım