Atso'dan Doğalgaz Uyarısı - Haberler
Haberi Paylaş

Atso'dan Doğalgaz Uyarısı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Atso'dan Doğalgaz Uyarısı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Makine Mühendisi Hüseyin Barut, yaklaşan kış mevsimi öncesinde doğalgaz kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Makine Mühendisi Hüseyin Barut, yaklaşan kış mevsimi öncesinde doğalgaz kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu. Doğalgaz kurulumunun 'sertifikalı' firmalar tarafından yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Barut, "29 Grup Meslek Komitemiz (Isıtma, soğutma, klima sistemleri, yenilenebilir enerji kaynakları, havuz ve su arıtma temini meslek grubu) özellikle tabelasında her 'doğalgaz tesisatı çekilir' yazan ibareye halkımızın itibar etmemesini öneriyoruz" dedi.

Sertifikasız doğalgaz firmalarına dikkat

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Antalya'nın doğalgaz kullanımına ve kurulumuna yönelik uyarlılarda bulunan ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut, doğalgazın konutlarda ve işyerlerinde hem ucuz hem de çevre dostu olan konforlu bir yakıt olduğunu söyledi. Doğalgaz kullanımının ısınma, sıcak su ve mutfak yakıtı olarak kullanıldığına dikkat çeken Barut, "Doğalgaz kullanmayı düşünen konut sahipleri öncelikle Enerya firmasının internet sitesine ya da şubelerine bizzat başvurarak kurulum yaptırmak istedikleri firmaların sertifikalı olup olmadığını sorgulatmalı. Tabelasında her 'doğalgaz tesisatı çekilir' 'doğalgaz montajı yapılır' gibi ibareler bulunanlara itibar edilmemeli" şeklinde konuştu.

Keşif mühendisler tarafından yapılmalı

Konutlara doğalgaz kurulumuyla ilgili yapılacak keşif işleminin de mutlaka bir makine mühendisi tarafından yapılmasının altını çizen Barut, "Doğru keşif yapılması, konutunuzda emniyetli doğalgaz kullanımı ve enerjiyi tasarruflu kullanım açısından önem taşımakta. Bundan dolayı konutunuzun uygun doğalgaz sistemi seçimi yetkili makina mühendisi tarafından yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Kurulum sırasında da kurulumu yapılacak firma ile mutlaka sözleşme imzalanması ve kullanılacak malzeme ile cihazların sertifikalı olması gerektiğini belirten Hüseyin Barut, "Doğalgaz sistemi yaptıracağınız yetkili doğalgaz firmasıyla mutlaka sözleşme yaparak işe başlatmasına izin verin. Doğalgaz tesisatında kullanılan tüm tesisat malzeme ve cihazlarda ürünler yerli ise TSE eğer ürünler yurt dışından ithal ise TSE tarafından uygun görülen EN, ISO, IEC, DIN gibi standartlara uygunluk belgesi aranmalıdır" dedi.

Dönüşüm için kışı beklemeyin

Sözlerinin sonunda doğalgaz dönüşümü için de özellikle havaların daha da soğumaya başlamasının beklenmemesine vurgu yapan Barut, "Vatandaşlarımız, özellikle doğalgaz dönüşümü için havaların soğumaya başlamasını bekliyor. Bu durumda da belirli bir dönemde taleplerin artmasından dolayı firmalar kapasite üzerinde iş almak zorunda kalıyor. Bunun ile birlikte Enerya firmasının da gelen talepleri yetiştirmede zorlanmasına neden oluyor. ATSO olarak bizler vatandaşlarımıza doğalgaz dönüşümlerini, havalar soğumadan ve özellikle yaz aylarında rahat dönemlerde yaptırmalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu. Barut, kombilerin de her yıl yaz aylarında bakımlarının mutlaka yaptırılması gerektiğini belirterek sözlerini sonlandırdı. - ANTALYA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title