Atatürk'ün Yatı "Savarona", Çanakkale Boğazı'ndan Geçti

Atatürk'ün Yatı "Savarona", Çanakkale Boğazı'ndan Geçti

Atatürk'ün Yatı 'Savarona', Çanakkale Boğazı'ndan Geçti
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

16 personel ve 12 yolcusu bulunan 124 metrelik yat, Yunanistan'ın Skıatos Limanı'na gidiyor

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün son günlerini geçirdiği "Savarona" yatı, Yunanistan'ın Skıatos Limanı'na gitmek üzere İstanbul'dan yola çıkarak Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

Alınan bilgiye göre, İstanbul'dan 16 personel ve 12 yolcuyla dün akşam hareket eden 124 metre boy ve 16 metre genişliğe sahip yat, boğazdan geçiş yaptı. 

Marmara Denizi'ndeki seyrini tamamlayan yat, Ege Denizi'ndeki koylara uğradıktan sonra Skıatos'a ulaşacak.

Savarona yatı

Deniz Mühendisi William Francis Gibbs'in tasarladığı, 1931 yılında Emily Roebling için 4 milyon dolara inşa edilen yat, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz sularında yüzdükten sonra 1938'de Türk hükümetince satın alınıp Atatürk'e tahsis edildi.

Atatürk'ün son günlerini geçirdiği, vefatından sonra Türkiye Denizcilik İşletmelerine devredilen yat, 1989'da Armatör Kahraman Sadıkoğlu tarafından satın alındı.

Savarona, Prens Rainer, Prens Charles, Brunei Sultanı, İspanya Kralı Juan Carlos, Prenses Diana, modacı Valentino, Claudia Schiffer, Nicole Kidman, Elizabeth Hurley, Sharon Stone, Hugh Grant, Tom Cruise ve Gerard Depardieu gibi tanınmış kişileri de taşımıştı. - Çanakkale

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title