Antropoloji Haberleri

Antropoloji haber, Antropoloji son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Antropoloji - 22.10.2021
Meksika'da, Maya Treni güzergahında 16. yüzyıl öncesinden 100'den fazla kalıntı bulundu
Meksika Antropoloji ve Tarih Ulusal Enstitüsü yetkilileri, İspanya Krallığı'nın 1519-1530 yıllarında bölgeyi işgali öncesine ait dönemden kalan 100'den fazla daha kalıntı bulunduğunu açıkladı.
Antropoloji - 14.10.2021
Afet Kriminal İnceleme ile afetzedenin kim olduğu anında öğrenilebiliyor
İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Afet Kriminal İnceleme Birimi Merkezi'nin afet öncesi, afet anı ve sonrasında çalışmalarını nasıl gerçekleştirdiğini gösteren bir tanıtım videosu yayımlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kriminal Daire Başkan Yardımcısı Oğuz Tüzün, AKİ'nin artık bir ana unsur haline geldiğini söyleyerek, "Afet olaylarının öncesinde, esnasında ve sonrasında birçok tedbirin alınması gerekmektedir. Bu hazırlıklar sonucunda da afet olayına doğru bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Bizim ülkemizde daire başkanlığımızın bünyesinde 'Felaket Kurbanlarını Kimliklendirme Büro Amirliği' olarak faaliyet gösteren büromuz, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun öngörüleri, emir ve talimatları doğrultusunda 'Afet Kriminal İnceleme' Birimi olarak, kısaca 'AKİ' olarak değiştirilmiştir. Burada görev alacak personelin eğitimi konusunda ise çok hassas davranıyoruz. Çok geniş bir yelpazede meydana gelebilecek tüm olayları, birimleri, antropoloji, biyoloji, dini yönden olan konularda da personellere eğitimler veriyoruz.
Antropoloji - 27.09.2021
Otizmde engelleri eğitimle aşmak: Üniversiteyi kazanan Nazım Özgün'ün hikayesi
Nazım Özgün, otizmli olmayı bir 'farklılık' olarak tanımlıyor. Nazım, üç yaşında otizm tanısı aldıktan sonra annesi İrem Afşin ile özel eğitim yıllarından üniversite sıralarına uzanan bir yolculuğa başladı. İlkokul yıllarında okul kayıtları başta olmak üzere hayatın her aşamasında yaşadıkları zorluklara rağmen Nazım ilköğretimi ve liseyi başarıyla bitirdi ve bu sene Hacettepe Üniversitesi Antropoloji bölümünü kazandı.
Antropoloji - 16.09.2021
Samandağ biberine coğrafi işaret belgesi
Toplantıya Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin'in yanı sıra MKÜ Antropoloji Bölüm Başkanı Kadriye Şahin, MKÜ Ziraat Fakültesinden Prof.
Antropoloji - 01.09.2021
Türk Arkeoloji ve Etnografya Dergisi 10 yıl sonra okuyucularıyla yeniden buluştu
Koruma, onarım ve restorasyon disiplinleri, kültürel miras yönetimi ve müzecilik disiplini, arkeoloji, sanat tarihi, eski çağ tarihi, nümismatik, etnografya, mimarlık tarihi, antropoloji, arkeometri gibi alanlarda makalelerin yer alacağı dergi, insan davranışlarının tarihsel ve yaşayan boyutunu irdeleyerek Anadolu'nun kültürel zenginliğini en iyi şekilde karşılaştırma fırsatı verecek.
Antropoloji - 31.08.2021
TÜRK ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA DERGİSİ YENİDEN YAYIN HAYATINA BAŞLADI
Yürütülen bu çalışmaların, bilim dünyası ile paylaşılmadan bir değerinin olamayacağına dikkati çeken Ersoy, Türk Arkeoloji ve Etnografya Dergisi'ne ilişkin şunları paylaştı: "Bakanlığımızın köklü süreli yayınlarından olan dergimiz, Türk ve yabancı akademisyenlerin yer aldığı 21 kişilik Danışma Kurulu, yaklaşık 100 kişilik Hakem Kurulu ve 17 kişilik yayın hazırlık ekibiyle, yılda 3 sayı olarak Türkçe ve İngilizce dillerinde çıkarılacak, arkeoloji, sanat tarihi, müzecilik, eski çağ tarihi, nümismatik, etnografya, mimarlık tarihi, antropoloji, arkeometri ve kültürel miras yönetimi gibi ilgili pek çok bilim dalında makaleler içerecektir.
title