Antalya Antik Tiyatroda Türkü Şöleni - Haberler
Haberi Paylaş

Antalya Antik Tiyatroda Türkü Şöleni

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Antik tiyatroda türkü şöleniANTALYA'da, Myra Antik Kenti'ndeki Roma dönemine ait antik tiyatroda düzenlenen konserde türküler seslendirildi.

Antik tiyatroda türkü şöleni

ANTALYA'da, Myra Antik Kenti'ndeki Roma dönemine ait antik tiyatroda düzenlenen konserde türküler seslendirildi. Antik yapının taş tribünlerini dolduran vatandaşların yanı sıra turistler de konseri ilgiyle izledi.

Demre Kaymakamlığı, Demre Belediyesi, Likya Uygarlıkları Müzesi ve Myra - Andriake Kazı Başkanlığı'nın katkılarıyla Likya Birliği'nin en önemli 6 kentinden biri olan Myra Antik Kenti'nde 'Türkü Gecesi' adıyla konser verildi. Konseri, Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, Myra - Andriake Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi izledi.

Myra Antik Tiyatrosu'nda konserde ilk olarak bağlama virtüözü İsmail Tunçbilek sahneye çıktı. Tunçbilek, Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait ezgileri seslendirdi. Antik tiyatroyu dolduran binlerce kişi Anadolu ezgileriyle bazen hüzünlendi bazen de coştu. Konserinin sonunda Tunçbilek'in 4 yaşındaki kızı sahneye çıkarak babasına çiçek vererek kutladı.

Gecenin ikinci bölümünde ise geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren 'Kıvırcık Ali' adıyla bilinen Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Özütemiz'in oğlu Eren Özütemiz sahneye geldi. Eren Özütemiz, çaldığı oyun havalarıyla antik tiyatrodakileri coşturdu. Yüzlerce izleyici antik tiyatronun sahnesine çıkarak oyun havaları eşliğinde halay çekti. Gecede, Demre'de düzenlenen bağlama kampına katılan bağlama ustalarından oluşan 20 kişilik bir ekip ise İsmail Tunçbilek ve bağlama ustası Fatih Evsen'le 'Mihriban' ve 'Cemilem' türkülerini çalıp söyledi.

Konser sonunda konuşan bağlama virtüözü İsmail Tunçbilek, 30 yıllık sanat yaşamımda dünyanın birçok yerinde, ünlü salonlarda ve antik tiyatrolarda konserler verdiğini söyledi. Ancak Myra Antik Tiyatrosu'nun bambaşka olduğunu belirten Tunçbilek, Ses akustiği ender gördüğüm sahnelerden birini yaşadım. Çok keyif aldım dedi.

Konseri izleyen Ebru Saygın Böyle güzel bir ortamda, antik tiyatroda hal müziği konserinde harika bir akşam geçirdik. Gerçekten çok eğlendik. Demre halkının da bu coşkuya katılımı harika idi. Mutlu, güzel bir akşam oldu dedi.

İzleyenlerden Bülent Aldal da Güneşin ülkesi Myra Antik Kenti'nin antik tiyatrosunda çok güzel bir gece yaşadık. Güneşin ışığı tüm insanlara müziğin tınılarıyla yayıldı. Çok mutlu olduk dedi.

İzleyicilerden Aydın Cici de Böyle güzel bir yerde Demre'de, antik tiyatroda böyle bir müzik şölenini izlemek, dinlemek gerçekten çok güzeldi. Benim şimdiye kadar yaşadığım müzik anılarımdan birisi idi. Çok teşekkür ederim dedi.

Antalya Antik Tiyatroda Türkü Şöleni

Antalya Antik Tiyatroda Türkü Şöleni

Antalya Antik Tiyatroda Türkü Şöleni

Antalya Antik Tiyatroda Türkü Şöleni
Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
500