Antalya - Altın Portakal'ın İlk Sahipleri Belli Oldu

Antalya - Altın Portakal'ın İlk Sahipleri Belli Oldu

Antalya - Altın Portakal'ın İlk Sahipleri Belli Oldu
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Altın Portakal'ın ilk sahipleri belli oldu 52'NCİ Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal'ın ilk sahipleri belli oldu.

Altın Portakal'ın ilk sahipleri belli oldu

52'NCİ Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal'ın ilk sahipleri belli oldu. Festivalin 'geleneksel' ödüllerinin dağıtıldığı ilk ödül gecesinde eski futbolcu Pascal Nouma'nın da rol aldığı 'Takım Mahalle Aşkına' en çok ödülün sahibi olurken 'En İyi İlk Film' ödülü 'Çırak'la Emre Konuk'a gitti.

52'nci Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ilk ödüller, Ebru Cündübeyoğlu'nun sunumuyla Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen gecede sahiplerini buldu. Festivalin ulusal uzun metraj film yarışmasında yer alan 12 film arasında Ömer Vargı başkanlığında Şebnem Bozoklu, Naz Erayda, Mirsad Herovic, Tarık Tufan ve James Ulmer'den oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda ilk geceye 'Takım Mahalle Aşkı'na damgasını vurdu. Film geceden 3 ödülle ayrıldı.

SİNEMANIN BÜYÜSÜNÜ YAŞADIK

Gece, Festival ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in açılış konuşmasıyla başladı. Türel, Bir haftadır sadece perdede görünen yıldızlar ve sanatçılar değil, sinemanın mutfağında olan emekçilerle sinema büyüsü denilen mucizeyi hep birlikte hissettik dedi.

Son bir haftada Altın Portakal geleneğinin en iyi şekilde yaşandığını ve Antalya Film Forum'un da yeniliklerle sürdüğünü aktaran Başkan Türel, İçinde bulunmayanlar bu yeniliğin, başarının farkında değil. Hep birlikte büyük bir adım attık büyük bir iş başardık ifadelerini kullandı.

HERŞEY BİR HAYALLE BAŞLAR

Festivallerin Türk sinemasına katkısının, bağımsız sinemaya, sinemada yeni akımların ortaya çıkmasındaki önemli role sahip olduğunun altını çizen Başkan Türel, şunları söyledi Sinema gibi kolektif sanatta büyük bir mutfağı desteklememiz gerekiyordu. Antalya Film Forum, sinemanın mutfağını, perde arkasını, perdede görünmeyen emekçileri, genç sinemacıları desteklemek amacıyla yola çıkmış bir projedir. Bu yıl formuma Belgesel Pitching Platformu da eklendi. Antalya Film Formu'nun küresel bir sinema mutfağına dönüşmesini arzu ediyorum. Küresel sinemanın vazgeçilmez merkezlerinden birisi olmalı, yeni sinema ekolleri buradan doğmalıdır. Bu bir hayal olabilir, ama sinema da hayal ile başlar.

ÖDÜLLER İKİ GECEDE VERİLECEK

Festivalde bu yıldan itibaren iki ayrı ödül töreninin gerçekleşeceğini kaydeden Türel, Festivalde 34 ödül verilecek. Bütün ödülleri tek bir törende verilmesi kolay değil ve hatta imkansız hale geldi. Ödülleri özenle sunabilmek, bir konuşma imkanını daha da iyi sağlamak için dünyadaki benzer örneklerinde olduğu gibi böyle bir tercih yaptık diye konuştu.

FİLM FORUM'UN 220 BİN LİRALIK ÖDÜLLERİ

Antalya Film Festivali'nde ilk ödüller 220 bin lira para ödülünün dağıtıldığı Antalya Film Forum'a verildi. 30'ar bin lira para ödülünün bulunduğu Belgesel Pitching Platformu'nda ödüller 'Mr. Gay Suriye' ve 'Olimpiyat'ın oldu. Kurmaca Pitching Platformu'nda 30 bin lira finansal destek ödüllerine ise 'Kelebekler' ve 'Yatılı Okul' layık görüldü. 100 bin lira ödüllü WorkInProgres ödülü ise Barış Kaya ve Soner Caner'in yönetmenliğini yaptığı 'Rauf'a verildi.

ÖDÜLÜNÜ TAHİR ELÇİ'YE ADADI

Gecede ilk Altın Portakal ödülü 'Belgesel İzleyici Ödülü' dalında 'Zerk'e gitti. 'Kısa Film İzleyici' ödülü ise 'Zilan'ın oldu. 1990'lı yıllardaki köy boşaltmalarını anlatan Zilan'ın ekibi ödülünü oyuncu Gülsen Tuncer'den alırken yönetmen Mehmet Mahsum Akyel, Son zamanda birçok insanımızı kaybettik. Tahir Elçi başta olmak üzere bu ödülü onların anısına alıyoruz dedi.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ

Festival'in ilk ödül gecesinde Behlül Dal adına verilen Jüri Özel Ödülü, Beşiktaşlı eski futbolcu Pascal Nouma'nın da oynadığı 'Takım Mahalle Aşkı'na filminin olurken Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü 'Kalandar Soğuğu'na gitti.

'TAKIM' ÜÇLEDİ

'Takım Mahalle Aşkına' gecede ikinci ödülüne 'En İyi Sanat Yönetmeni' kategorisinde uzanırken film 'En İyi Kurgu' dalında da ödüle layık görüldü. Festivalin 'En İyi Görüntü Yönetmeni' ödülü 'Rüzgarın Hatıraları' filminin oldu.

'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' Muna'daki rolüyle Kaan Çakır'ın oldu. Ödülünü oyuncu Nursel Köse'den alan Çakır, 20 yıldır bu kadını bekliyordum. Benim üzerimde emeği olan herkese, hepsine çok teşekkür ederim dedi.

'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' Çırak filmindeki rolüyle Çiğdem Selışık Onat'ın oldu. Onat, Türkiye dönüşümün bir hoşgeldini gibi bir anı veriyor bana dedi.

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü 'Saklı' filmiyle Selim Evci'nin oldu.

'En İyi İlk Film Ödülü' ise 'Çırak'la ilk kez yönetmen koltuğuna oturan Emre Konuk'un oldu. Ödülünü Ulusal Jüri Başkanı Ömer Vargı'dan alan Konuk, filmin sadece kendisinin değil bütün ekibin ilk filmi olduğunu belirterek Bu ödül hepimizin. İki gün önce eşim bana 'Baba' olacağımı söyledi. Onlar için alıyorum dedi.

52'NCİ ANTALYA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

En İyi İlk Film Emre Konuk (Çırak)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kaan Çakır (Muna)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Çiğdem Selışık Onat (Çırak)

En İyi Sanat Yönetmeni Takım Mahalle Aşkına

En İyi Kurgu Takım Mahalle Aşkına

En İyi Görüntü Yönetmeni Rüzgarın Hatıraları

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü Takım Mahalle Aşkına

Avni Tolunay Jüri Özel ÖdülüKalandar Soğuğu

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü Selim Evci (Saklı)

Belgesel İzleyici Ödülü Zerk

Kısa Film İzleyici ÖdülüZilan

ANTALYA FİLM FORUM ÖDÜLLERİ

Digiflame Renklendirme ve Görsel Efekt Ödülü İyilik (Yön Özgür Sevimli)

Villa Kult Berlin Artistik Destek Ödülü Yurt (Yön Nehir Tuna)

WorkInProgress Rauf (Yön Barış Kaya ve Soner Caner)

Kurmaca Pitching Platformu Kelebekler (Yön Tolga Karaçelik) ve Yatılı Okul (Yön Rezzan Yeşilbaş)

Kurmaca Pitching Platformu Jüri Özel Ödülü Siyah Atların Ölümü (Yön Ferit Karahan)

Belgesel Pitching Platformu Mr. Gay Suriye (Yön Ayşe Toprak) ve Olimpiyat (Yön Efe Öztezdoğan)

Belgesel Pitching Platformu Jüri Özel Ödülü AntoineKöpe'nin Anıları (Yön Nefin Dinç)

Antalya - Altın Portakal'ın İlk Sahipleri Belli Oldu
Antalya - Altın Portakal'ın İlk Sahipleri Belli Oldu
Antalya - Altın Portakal'ın İlk Sahipleri Belli Oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title