Ankara'da toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu hale getirildi - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara'da toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu hale getirildi

Ankara'da koronavirüs ile mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarını kullananlara HES kodu zorunluluğu getirildi. Geçtiğimiz günlerde, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Gaziantep ve Siirt'te vatandaşların HES kodu bulundurmaları zorunlu hale getirilmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların, Hes Kodu bulundurmalarının zorunlu hale getirildiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray'a binen vatandaşların HES kodu bulundurmalarının zorunlu olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Ankara Valiliğinin aldığı karar gereğince Kovid-19'la mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımızın HES kodu bulundurarak kullanmaları zorunlu hale gelmiştir. Tam Ankarakart kullanan vatandaşların en geç 16 Ekim'e kadar www.ankarakart.com.tr adresinden kartlarını kişiselleştirmeleri gerekmektedir." bilgisine yer verildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Afyonkarahisar, Diyarbakır, Gaziantep ve Siirt'te vatandaşların HES kodu bulundurmaları zorunlu hale getirilmişti.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Kovid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Kovid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

AA / Fırat Taşdemir - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (9)
ümit:Hes kodu aldıksak otomatik ego karttamı yükleniyor anladığım kadar bilgisi olan varmı Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Hakan:Hes kodu ücretsizdir e devlet uygulaması üzerinden herkes alabilir tek yapmanız gereken e devlete giriş yapmanızdır Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Sevgi:E devlete aldım hes kodu kartlarami yükleniyor ben anlamadım Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title