Almanya'daki Kardeş Okulun Öğrencileri Bodrum'a Geldi

Almanya'daki Kardeş Okulun Öğrencileri Bodrum'a Geldi

Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kardeş okulu olan Almanya’dan Alexander VonHunboltSchule yetkilileri ile öğrenciler, Bodrum Belediyesi’ni ziyaret etti.

Almanya'daki Kardeş Okulun Öğrencileri Bodrum'a Geldi

Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin kardeş okulu olan Almanya'dan Alexander VonHunboltSchule yetkilileri ile öğrenciler, Bodrum Belediyesi'ni ziyaret etti.


Bodrum Belediye Başkanlığı Toplantı Odası'nda gerçekleşen ziyarette; Almanya'nın Rüsselsheim kentinden Alexander VonHunbolt okulunun müdürü RenataPilgenröther, okulun Türkçe öğretmeni ve Rüsselsheim Belediye Meclis Üyesi Murtaza Ak, okul öğretmeni DoritWalter ve Bodrum'a kardeş okul projesi kapsamında gelen 13 Alman öğrenci yer aldı. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ tarafından karşılanan Alman misafirlere, kardeş okulları olan Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Müdürü Ayşe Avcı Aşçı ile okulun İngilizce öğretmenleri Filiz Bayramoğlu, Ersan Akbulut ve Muazzez Aydın eşlik etti.


Alexander VonHunbolt Okul Müdürü RenataPilgenröther, ziyarette Başkan Yardımcısı Altındağ'a, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon adına Rüsselsheim kenti Belediye Başkanı PatrickBurghardt tarafından yazılmış bir mektubu iletti. Mektup hakkında bilgi veren Müdür Pilgenröther, mektupta, belediye başkanı Burghardt'ın uzun yıllardan beri devam eden Bodrum ile kardeş okul sürecinin başarılı bir şekilde sürdüğünü, bundan sonraki süreçte ise bu diyaloğu daha da güçlendirmek amacıyla Bodrum - Rüsselsheim kentlerinin kardeş şehir olmasından mutluluk duyacaklarını yazdığını aktardı.


Geçtiğimiz yıl Bodrum'dan giden öğrenciler ve okul yetkilileri aracılığıyla Başkan Mehmet Kocadon tarafından Rüsselsheim belediye başkanına hitaben yazılmış davet mektubuna da atıfta bulunan Müdür Pilgenröther, "Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u hem bizler hem Belediye Başkanımız Rüsselsheim'a kalpten davet ediyoruz. Huzurlarınızda iki kardeş okulun hem öğrencilerine hem velilerine misafirperverlikleri için ve bu projenin gerçekleştirilmesine olanak sundukları için çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin kullandıkları dil İngilizce yani bir dünya dili ve böylece çocuklarımız, yabancı dilini de bu proje sayesinde geliştirme fırsatını bulabiliyorlar." dedi.


Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, hem mektup için hem ziyaretleri için Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon adına kendilerine teşekkür etti. Kardeş okul projesinin devam etmesinden dolayı Bodrum Belediyesi olarak mutluluk duyduklarını belirterek, Rüsselsheim belediye başkanına ayrıca teşekkür etti. Altındağ konuşmasında, "Eğitim olmazsa maalesef hiçbir şey olmuyor. Eğitmen arkadaşlarımız verdikleri eğitimlerle çocuklarımızı hayata hazırlıyorlar. Bu nedenle eğitim bizim için çok önemli. Biz Bodrum Belediyesi olarak eğitim bakanlığının bütçesinden daha fazla yardımcı oluyoruz okullarımıza. Bu güzel projeye de elimizden gelen desteği vermeye gayret ediyoruz." dedi.


Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Müdürü Ayşe Avcı Aşçı ise kardeş okul projesi kapsamında geçtiğimiz yıl Bodrum'dan öğrencilerin Rüsselsheim'a gidip kaldıklarını, bu yıl da Rüsselsheim'dan 13 öğrencinin Bodrum'a gelerek Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından öğrencilerin aileleri ile evlerinde misafir edildiklerini söyledi. Okul olarak hazırladıkları program dahilinde, 10 gün boyunca Alman öğrencilerin çeşitli etkinliklere ve Bodrum'u tanıtıcı gezilere katılacaklarının bilgisini verdi. - MUĞLA

Kaynak: İHA