Akıncı Üssü Davasında 29 Sanığa Tahliye

Akıncı Üssü Davasında 29 Sanığa Tahliye

19.01.2018 21:32 | Son Güncelleme: 19.01.2018 21:50

Akıncı Üssü davasında ara kararını açıklayan mahkeme 29 sanığın tahliyesine karar verdi.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davada ara karar açıklandı. Mahkeme heyeti, tutuklu 29 sanığın adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davada, ara kararını açıklayan mahkeme, 29 sanığın tahliyesine karar verdi.

HAKİM DOSYAYA GÖNDERİLEN BELGELERİ OKUDU

Duruşmaya sanıklar, avukatları, müştekiler ile gaziler ve şehit yakınları katıldı. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, daha önce verilen ara kararlar gereği dosyaya gönderilen bilgi ve belgeleri okudu.

SAVCI MÜTALAA VERDİ

Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin taleplerinin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Gümüş, mütalaasını sundu.

Gümüş, Genelkurmay Çatı davasında da sanık olan Ahmet Özçetin, Akın Öztürk, Bilal Akyüz, Gökhan Şahin Sönmezateş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Muzaffer Düzenli, Ömer Faruk Harmancık, Turgay Sökmen ve Adnan Arıkan hakkındaki dava dosyalarının tefriki ve Ankara 17'nci Ağır Ceza Mahkemesinin birleştirme talebinin kabulünü istedi.

GÜVENLİK GÖRÜNTÜLERİ İNCELENMEYE GÖNDERİLDİ

Akıncı Üssü güvenlik kamera kayıtlarının orijinal olup olmadığı ve dış müdahaleye maruz kalıp kalmadıkları hususunda adli tıp kurumundan bilirkişi raporu aldırılmasını da isteyen Adnan Gümüş, kamu görevlisi asker sanıklar yönünden idari tahkikat raporlarının ilgili kuvvet komutanlıklarından istenmesini talep etti.

ADLİ KONTROL TALEBİNİN REDDİ

Kayseri Garnizon Komutanlığına müzekkere yazılarak, darbe girişiminin önlenmesinden sonra 12'nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığında malzeme, teçhizat, silah ve mühimmat sayımının yapılıp yapılmadığı, eksik malzeme olup olmadığı, özellikle Akıncı Üssü'ne gönderilen "Gören" uçaklarına kalkıştan önce personel dışında bir malzeme yüklenip yüklenmediğinin sorulmasını da talep eden savcı, bir kısım sanıkların adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına ilişkin taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

ŞARTLI TAHLİYE

Cumhuriyet savcısı Gümüş, savunmaları alınan tutuklu sanıklar Burhan Yaraç, İsmail Hakkı Özveren, Burcu Doğan, İbrahim Çalışkan, Metin Keleş, Yasin Çetin, İbrahim Yaman, Zafer Şinik, Sinan Sarı, Abdullah Bingöl, Mehmet Özkul, Ümit Özdemir, Faruk Yayabaş, Mehmet Ateş, Fatih Zeki Sungur, Nuri Özcan, Hüseyin Görgülü, Erdal Ertural, Mesut Üstüncan, Ali Kahrıman, Serkan Alkaç ve İsrafil Bedir'in delil durumu, suç vasfının değişme ihtimali göz önünde bulundurularak adli kontrol şartıyla tahliyesini, diğer tutuklulu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmesini talep etti.

CUMHURBAŞKANI'NIN VEKİLİNİN KABÜLÜNE

Savcı, iddianamede belirtilen şehit yakınları ve vekilleri, "yaralama, mala zarar verme" suçu mağdur ve vekilleri, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçu mağdur ve vekilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, başbakanlık ve bakanlıklar, milletvekili ve bakanlar, siyasi parti ve temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile temsilcileri ve vekillerinin katılma taleplerinin kabulüne karar verilmesini mütalaa etti.

Mahkeme heyeti, savcının görüşünün ardından müzakereye çekildi.

SAVCI 22 SANIĞIN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Tahliye taleplerinin ardından görüşünü açıklayan duruşma savcısı Adnan Gümüş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ile bazı bakan ve milletvekillerinin katılma taleplerinin kabulüne, üzerlerine atılı suç vasfının değişme ihtimali ve delil durumu dikkate alınarak, savunmaları alınan sanıklardan 22'sinin tahliyesine, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Genel Kurmay Çatı davasında da sanık olan Ahmet Özçetin, Akın Öztürk, Bilal Akyüz, Gökhan Şahin Sönmezateş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Muzaffer Düzenli, Ömer Faruk Harmancık, Turgay Sökmen ve Adnan Arıkan hakkındaki dava dosyalarının tefriki ve Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme talebinin kabulüne karar verilmesini talep etti.

MAHKEME BİRLEŞTİRME TALEBİNİ KABUL ETTİ

Karar için duruşmaya yaklaşık 2 saat ara veren mahkeme, aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Genel Kurmay Çatı davasında da sanık olan Ahmet Özçetin, Akın Öztürk, Bilal Akyüz, Gökhan Şahin Sönmezateş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Muzaffer Düzenli, Ömer Faruk Harmancık, Turgay Sökmen ve Adnan Arıkan hakkındaki dava dosyalarının tefriki ve Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme talebinin kabulüne, Akıncı Üssü'ndeki kamera kayıtlarının üzerinde oynanıp oynanmadığı ve orjinal olup almadıklarının tespiti için Adli Tıp Kurumundan rapor istenmesine, dosya sanıkları yönünden mahkemeye yeniden Bylock listesi gönderilmesi için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına, katılma taleplerinin, sanık ve müştekilerin ifadesinin alınmasından sonra karara bağlanmasına karar verdi.

29 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme, sanıklardan İsmail Hakkı Özveren, Burcu Doğan, İbrahim Çalışkan, Metin Keleş, Yasin Çetin, İbrahim Yılmaz, Zafer Şinik, Sinan Sarı, Cümali Ünal, Abdullah Bingöl, Aydın Uyan, Faruk Altınok, Ümit Özdemir, Raif Fakı, Ümit İnce, Fatih Zeki Sungur, Mehmet Ateş, Erdal Ertural, Nuri Özcan, Hüseyin Görgülü, Serkan Alkaç, Mesut Üstüncan, Ali Kahrıman, Mehmet Özkul, Faruk Yayabaş, Murat Taşan, Ramazan Aytekin, İsrafil Bilir ve Faruk Yusufoğlu'nun adli kontrol şartı ile tahliyesine karar vererek, duruşmayı 12 Şubat tarihine erteledi.

Akıncı Üssü Davasında 29 Sanığa Tahliye

Manşet Haberler

title