Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu'ndan "Eş" Talebi

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu'ndan "Eş" Talebi

Tokat İMüftülüğüne bağlı Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu'na başvuran birçok vatandaş, görevlilerden çocuklarına "eş" bulmasını istiyor

Müftü Koçak:  "Aile İrşat ve Rehberlik Büromuza kuruluş...

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu'ndan

ZEHRA AYDIN - Tokat Müftüsü Abdurrahman Koçak, Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu'na 200 kişinin çocuklarına eş bulunması talebiyle başvurduğunu söyledi.

Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aile İrşat ve Rehberlik Bürosunun 2009 yılında, yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip tarihi Sümbül Baba Zaviyesinde kurulduğunu belirtti.

Büronun çalışmaları hakkında bilgi veren Koçak, uzmanların, vatandaşlara ahlaki ve dini bilgiler vererek, rehberlik hizmeti yerine getirdiklerini aktardı.

Türk toplumunda, özellikle son yıllarda evlilik konusunda güvensizlik yaşandığını ileri süren Koçak, "Müftülüğümüzün Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu çalışmalarına vatandaşlarımızın büyük bir güven duyduğunu bilmek bizi mutlu ediyor. Amacımız, başvuran vatandaşlarımıza dini konuda danışmanlık ve rehberlik yapmak" diye konuştu.

Türk aile yapısının güzelliğini, sadeliğini, bütünlüğünü muhafaza etmesini arzuladıklarını dile getiren Koçak, şunları söyledi:

"Çünkü aile toplumun temelini oluşturan önemli bir yapıdır. Ailenin sarsılması, aile hayatının bozulması, dağılması bir anlamda toplumun da dağılması anlamına gelir. Bu bakımdan aile yaşamı önemlidir. Özellikle Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu çalışmalarımızda vatandaşımızı dini ve ahlaki yönde bilgilendirerek evliliğin kalıcı olmasını, sağlam temeller üzerinde kurulmasını, yuvaların basit sebeplerden dolayı yıkılmamasını ve o ailenin kutsiyetine zarar verilmemesini arzu ediyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde devam ettirmeye gayret gösteriyoruz."

Günlük ortalama 20 kişinin  büroya başvurduğunu belirten Koçak, "Vatandaşlarımız farklı sorunlarla geliyor. Aile İrşat ve Rehberlik Bürosuna oğluna, kızına eş bulmak için gelenler de oluyor. Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarımız evlendirme dairesi değildir. Oraya gelen insanlar farklı beklentilerle gelebilir ama bizim görevimiz insanlara dini ve ahlaki yönden yardımcı olmak ve aile bütünlüğünü sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır. Evlenecek gençlere eş bulmak gibi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır" diye konuştu.

Koçak, kurulduğu günden itibaren çok sayıda kişinin farklı konularda büroya başvurduğunu ifade ederek, "Aile İrşat ve Rehberlik Büromuza kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 200 vatandaşımız, çocuklarına eş bulmak için başvurdu. Amacımız evlenecek gençlere eş bulmak değildir. Çocuklarını evlendirmek anne-babaların asli görevidir" dedi.

 

"Oğlumuza kız bulabilir misiniz?"

 

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu Koordinatörü Şeyma Yelten ise ilginç sorularla karşılaştıklarını belirtti.

Vatandaşların çocuklarına eş bulmak için kendilerinden aracı olmalarını istediklerini de söyleyen Yelten, şöyle devam etti:

"Hiç ummadığımız amaçlara hizmet verdiğimizi düşündükleri de çok oluyor. Geçenlerde 23 yaşında bir genç gelmişti. Sevdiği kızdan söz etti. Sevdiği kızın ailesi evlenmelerine karşı çıkıyormuş. Genç bize geldiğinde kız arkadaşının, 'Babam müftüleri çok sever, eğer müftü bey aracılık ederse beni sana verirler' dediğini söyledi ve yardım istedi. Çocuklarına eş bulmak için gelenler de çok oluyor. Anneler gelip, 'Oğlumuza kız bulabilir misiniz? Oğlumun evi var, arabası var' diyorlar. Kız anneleri de kızların uygun bir eş bulmak için geliyorlar ve kızlarının marifetinden söz ediyorlar, evlendirmek için bizden yardım talep ediyorlar." - Tokat