Trump'ın Floyd protestolarında görevlendirdiği ulusal muhafızlarda koronavirüs çıktı

Trump'ın Floyd protestolarında görevlendirdiği ulusal muhafızlarda koronavirüs çıktı

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolarda Trump tarafından görevlendirilen ulusal muhafızlarda koronavirüs saptandı. Koronavirüs teşhisi konulan ulusal muhafız sayısı ise açıklanmadı.

10.06.2020 11:13 | Son Güncelleme: 10.06.2020 14:59

ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar için başkent Washington DC'de görevlendirilen ulusal muhafızlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) saptandı. Koronavirüs teşhisi konulan ulusal muhafız sayısının açıklanmayacağını belirten Ulusal Muhafızlar Sözcüsü Yarbay Brooke Davis, sayının çok yüksek olmadığına dikkat çekti. Davis, ancak yetkililerin Kovid-19'a yakalanan ulusal muhafız sayısının "en azından şimdilik çok da yüksek olmadığına" inandıklarını ifade etti.

VİRÜS TARAMASI YAPILDIĞI AÇIKLANDI

Ulusal muhafızların koruyucu ekipman kullanmalarına ve sosyal mesafeyi gözetmelerine dair yönergelere uymasından birlik komutanlarının sorumlu olduğunu vurgulayan Davis, personel başkente geldiğinde virüs için sağlık taraması yapıldığını ve gitmeden önce yeniden taramadan geçirileceklerini kaydetti.

34 EYALETTE 43 BİNDEN FAZLA ULUSAL MUHAFIZ GÖREVLENDİRİLDİ

Amerikalı yetkililere göre, Washington'daki protestolar için yaklaşık 5 bin muhafız görevlendirildi.

Bu arada, ABD Federal Cezaevleri Bürosu Sözcüsü Justin Long, Washington sokaklarında görevlendirilen cezaevleri isyan ekibinde görevli memurlara Kovid-19 testi yaptırma imkanı sunduklarını ancak başkentte test yaptırmak istemeyen çalışanların normalde görevli oldukları topluma döndüklerinde de virüs testi yaptırabileceklerini söyledi.

Ulusal Muhafızların sosyal medya hesabından 6 Haziran'da yapılan açıklamada, 34 eyalette 43 binden fazla ulusal muhafızın protestolara karşı görevlendirildiği duyurulmuştu.ABD Başkanı Donald Trump 7 Haziran'da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkent Washington'daki ulusal muhafızların geri çekilmesi talimatı verdiğini belirtmişti.

SİYAHİLERE KARŞI POLİS ŞİDDETİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

46 yaşındaki George Floyd'un 25 Mayıs'ta dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmişti.

Olayların başladığı Minneapolis'ten ülke geneline yayılan ve 2 haftayı aşkın bir süredir devam eden protestolarda polis reformu talep ediliyor.

Trump'ın Floyd protestolarında görevlendirdiği ulusal muhafızlarda koronavirüs çıktı

Kaynak: AA

Şu an buradasınız: Trump'ın Floyd protestolarında görevlendirdiği ulusal muhafızlarda koronavirüs çıktı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.6.2020 16:39:43. #1.14#
title