AB Raporu: DTP PKK'ya 'Bir Şekilde' Bağlı

AB Raporu: DTP PKK'ya 'Bir Şekilde' Bağlı

Avrupa Birliği Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü Tarafından Hazırlanan Raporda, DTP'nin PKK'ya 'Bir Şekilde' Bağlı Bulunduğu ve Bunun 'Açık Bir Sır' Olduğu İfadelerine Yer Verildi.

AB Raporu: DTP PKK'ya 'Bir Şekilde' Bağlı
05.08.2007 09:36 | Son Güncelleme: 05.08.2007 09:36

Avrupa Birliği Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda, DTP'nin PKK'ya "bir şekilde" bağlı bulunduğu ve bunun "açık bir sır" olduğu ifadelerine yer verildi.

"Türkiye'de Kriz: Avrupa yolunda yeni bir engel mi" başlıklı raporda, Türkiye'de 22 Temmuz seçimleri öncesinde yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Raporun "Kürt sorunu" başlıklı bölümünde DTP'nin de AKP ile benzer bir kader paylaştığı zira iki partinin de anti-Kemalist olarak görüldüğü ifade edildi.

Bu tanımlamanın DTP için kısmen doğru olduğu kaydedilen raporda, "Çünkü şu açık bir sır ki parti bir şekilde PKK'ya bağlı" denildi.

PKK'nın saldırılarının terör eylemi, PKK üyelerinin de terörist olarak nitelendirildiği raporda, Türkiye'de geçerli olan yüzde 10'luk seçim barajının "anti-demokratik" olduğu da ifade edildi.

Raporda, DTP'nin seçim barajı nedeniyle, seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı aldığı hatırlatıldı.

-"PKK'YA 52 MİLİTANIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYURDU"-

Terörle mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güneydoğu Anadolu'da kapsamlı, Kuzey Irak'ta da muhtemel kısıtlı operasyonlar için harekete geçtiği ifade edilen raporda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terör örgütü PKK'nın yaz saldırılarını durdurma amacı taşıdığı ifade edildi.

Şırnak ve Hakkari'de terörle mücadele operasyonlarını özel kuvvetlerin yürüttüğü kaydedilen raporda, son iki ay içinde bu bölgede 37 teröristin öldürüldüğü vurgulandı. Raporda, PKK'nın Diyarbakır çevresinde ise baskın bir varlık kuramadığı belirtildi.

11 Mart'ta "ajanların" Kulp'ta 7 teröristi zehirlediği kaydedilen raporda, PKK'nın da şimdiye kadar 52 üyesini kaybettiğini açıkladığı ifade edildi. Raporda, ölen teröristler arasında ciddi sayıda Irak, İran ve Suriye kökenli Kürtler olduğu vurgulandı.

Raporda, Türkiye'de kapsamlı olarak yapılan terörle mücadele haberlerinin PKK ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne karşı bir psikolojik savaş olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik bir operasyon düzenleyip düzenlemeyeceği sorulan raporda, operasyon için her unsurun hazır olduğu, Ankara'da düzenlenen bombalı saldırının ardından kamuoyu desteğinin de arttığı ifade edildi.(ANKA)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title