80'lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz' Etkinliği Düzenlerdi - Haberler
Haberi Paylaş

80'lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz' Etkinliği Düzenlerdi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
80'lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz' Etkinliği Düzenlerdi

Sakarya Üniversitesi Ab-ı Hayat Öğrenci Topluluğu tarafından ‘80’lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz’ isimli bir etkinlik düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Ab-ı Hayat Öğrenci Topluluğu tarafından '80'lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz' isimli bir etkinlik düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinliğe, Şair-Yazar Ahmet Mercan ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Karaoğlu konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, Türkiye'de İslami ezgilerin gelişimini anlattı.

EZGİLERİN HİKAYESİNİ ANLATTILAR

1970 yılında sosyolojiyi belirleyen şeyin sağ ve sol kavramları olduğunu söyleyen Ahmet Mercan, "Dünyada solculuğun yükselişi ile Türkiye'de ne yazık ki acıklı bir tablo vardı. Çünkü birçok insan sağ ve sol çatışmalarından hayatını kaybetti. 12 Eylül İhtilali ile birlikte sessizlik oldu, insanlar düşünmeye başladılar nerede olduklarını, niye çalıştıklarını anlamaya çalışırken o zaman dinlerini keşfetmeye başladı. Müthiş bir kitlesel değişim oldu. Yeni eserler Türkiye'ye tercüme edilmeye başlandı o dönemde, İslami düşüncenin çok önemli eserleri ortaya çıktı" diye konuştu.

80'Lİ YILLARDA STÜDYOLAR SINIRLIYDI

1980'li yılların imkanlarından bahseden Mercan, "O dönemde stüdyolar çok sınırlıydı ve bugünkü elektronik ortam yoktu. Ama şimdi neredeyse stüdyolar evlere girdi. O yıllarda başlayan müziğin sosyolojisi, dünyadaki o coşku yerelde de payını aldı. ve bir düş, bir hayal, bir adalet devletinin çok yakın olduğu hissiyatıyla coşku içinde giderken 90'larda bazı gerçeklerle yüzleştik. Tabi müzik açısından baktığımızda müzikal olarak çok büyük bir iddia başka bir müzik iddiası değildir" dedi.

Mercan, "Müziğin ve meşruiyetinin ne olduğu ne olmadığı konusunda geceler boyu gündüzler boyu konuştuk, tartıştık, keşfettik. 28 Şubat dönemi çok sıkıntılı geçti ve o dönemi Türkiye'deki bu topraklarda yaşayan insanların devleti yönetenleriyle ve ülkenin en üst sınıfının desteklediği Türkiye'deki İslami gelişmenin durdurulması, azaltılması olarak algılamak mümkündür. Onları yaşadık ve ondan çıkardığımız dersler çok acı vericiydi. Çünkü bu ülkede yaşayan ama dini anlayışı ne olursa olsun bir insana bu kadar zulmü reva görülebilmesinin gerçekliğiyle yüzleştik ve her zaman omuz omuza mücadele verdik" ifadelerini kullandı.

"BİZ SİZİN EZGİLERİNİZLE BÜYÜDÜK"

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Karaoğlu ise, "80'li yıllar birçok şeyin İslami'sini aradığımız, keşfettiğimiz yıllardı. İslam'ın hayatla ilişkisini zaman içerisinde daha fazla fark etmeye, Müslümanca düşünme etkinliğini daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirmeye başladık. Tevhidi farklı anlama ve açıklama şekillerinin bulunmasını yadırgamamak gerekir" dedi. - SAKARYA

80'lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz' Etkinliği Düzenlerdi

80'lerden Bugüne Ezgiler ve Hikayemiz' Etkinliği Düzenlerdi

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500