Haberler

Kaçak çalıştıkları tespit edildi! Çay toplayan Senegalli işçiler sınır dışı edilecek

Güncelleme:

Doğu Karadeniz'de çay toplama işlemlerinde çalışan ve günlük ücretleri en az 2 bin TL olduğu öğrenilen Senegalli çay işçilerinin basında çıkan görüntüleri sonrası kaçak çalıştıkları gerekçesiyle sınır dışı edilmelerine karar verildi. 3 yıldır çay toplayan işçilerden biri verdiği röportajda "Sıcak havalarda bakıyoruz burada yaşayan vatandaşlar oturuyorlar ama biz çalışıyoruz" demişti.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çay hasadında geçtiğimiz yıllarda yoğun olarak görülen Afrikalı işçiler, yeniden çay bahçelerinde görülmeye başladı. Ancak Afrikalı işçilerin kaçak çalıştıkları gerekçesiyle sınır dışı edilmelerine karar verildi.

SON YILLARDA SAYILARI İYİCE ARTTI

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaş çay sezonunun birinci sürgün döneminin başlamasıyla üreticiler geçtiğimiz günlerde çay bahçelerine girdi. Geçmiş yıllarda Gürcistan'dan gelen işçilerle gerçekleştirilen çay toplama işlemlerinde son yıllarda çalışkanlıkları nedeniyle özellikle Afrika'dan ve daha çok da Senegal'den gelen işçiler tercih edilmeye başlandı.

GÜNLÜK ÜCRETLERİ EN AZ 2 BİN TL

Sabahın erken saatlerinde bahçeye giren Senegalli işçilerin günlük ücretinin en az 2 bin TL olduğu öğrenilirken, çevreleri tarafından da sevilen Senegalli çay işçileri basında çıkan görüntülerinin ardından kaçak çalıştıkları belirlenerek çalışmalarına izin verilmedi. Jandarma ekipleri tarafından alınan Senegalli çay işçilerinin İstanbul'a gönderilerek, buradan da sınır dışı edilecekleri öğrenildi.

"GÜNLÜK EN AZ BİR TON TOPLUYORUM"

Trabzon'un Of ilçesinde 3 yıldır çay toplayan Senegalli Süleyman Akbay, 3 yıl önce çay toplamaya başladığını söyleyerek, "İlk yılımda Of'ta bir amcamız vardı. 2 yıl boyunca onların yanında çalıştım. Bu yıl 3. yılım oldu. Türkiye'de ilk yılımda İstanbul'daydım, çay sezonu olunca Trabzon'a geldim. Artık burada duruyorum. İlk çay toplamaya makasla birlikte başlamıştım. Sonra baktım ki herkes motorla kesiyor, ben de gidip motor aldım. Senegal'den arkadaşlarım geçen sene geldiler. Onlara çay toplamayı ben öğrettim. Bu yıl yeni gelen arkadaşlarımız da oldu. Memleketten alışık olduğumuz için buradaki çay bahçelerinde çok zorlanmıyoruz. Sıcak havalarda bakıyoruz burada yaşayan vatandaşlar oturuyorlar ama biz çalışıyoruz. Senegal'den buraya çay toplamaya gelmek isteyenler oluyor. Maalesef kolay bir şekilde gelemiyorlar. Burada ton işi çalışıyoruz. Fiyatlar değişiyor. Ton işi olduğu zaman 5 bin 500 TL oluyor. Günlük en az bir ton topluyorum. Çay sezonu bittikten sonra Trabzon'da kalıyorum. Burada limanlarda çalışıyorum. Artık Of'luyum" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Doğu Karadeniz Bölgesi Doğu Karadeniz Senegal Afrika Çay Güncel Haberler

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

Diyarbakır'daki yangında can kayıpları artarken DEM'li vekiller LGBT derdine düştü

Diyarbakır'daki yangında can kayıpları artarken DEM'li vekiller LGBT derdine düştü

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

500

Yorumlar (48)

Hakan Ak:

Bizim insanlarımız çalışmıyor bırakın çalışanlara karışmayın bi düzene koyun tamma kayıtsız olmasım ülkeye girenler ama çalışmalarının önünü de açılsın belki o zaman bizim insanımız çalışmaya çalışır ( lafım çalışmayan insanlara )

475
228
yanıtYanıtla
Alp null:

çalışmayanlar keyiften çalışmıyor hakkını verirsen çalışır işçi hakkını istemeye gelince Afrika'yı örnek gösteriyorsunuz kendi hakkınıza gelince Avrupa gibi yaşamak istiyorsunuz

yanıt439
yanıt151
Baba Can:

Birakin adamlar ekmeginin pesinde bizim millet yan gelip yatiyor bari calisan insanlari engellemeyin karadeniz de toprak sahipleri aga gibi kahvede okey oynuyorlar

372
176
yanıtYanıtla
Hek Tor:

Hadi çalışanlar sınırdışı ediliyor, peki ÇALIŞTIRANLARA ne ceza verilmiş? Ben cevaplayayım: HİÇ... Beğenmediğiniz AliManya'da bile kaçak çalışanlara 1000 ila 25 bin Avro arasında para cezası, ÇALIŞTIRANLARA ise SUÇUN ŞEKLİNE GÖRE 25 bin ila 500 bin Avro arasında para cezası ve 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezası var... Kaçış yok.

yanıt57
yanıt4
Abdullah KARAMAN:

umarım başka türlü amelelik de yapmıyorlardı?

50
330
yanıtYanıtla
A B:

Nedir daha açık söyle anlayalım

yanıt138
yanıt4
Abdullah KARAMAN:

bunlar tam uyuşturucu uzmanı. orada ekip biçebilirler demek istedim

yanıt16
yanıt56
SUNSET null:

yövmiye 2 bin lira diyor ve bu paraya çalışacak Türk işçi yok öyle mi?

259
26
yanıtYanıtla
Kara_kalem:

DAHA ÖNCESİN DE 1 SAAT MESAFEDE GÜRCİSTAN DAN GELİYORLRDI NEDEN GELMEDİKLERİNİ SORGULAYAN VAR MI PARASI DEĞERLENDİ TÜRKİYEDE ALDIKLARI PARA BİRİM OLARAK KÜÇÜLDÜ 1 LARI 12 TL YAPIYOR 2018-2019 DA TAM TERSİ 1 LATİNCE 2 TL YAPIYORDU OLAY KAZANMAK İLE NE OLDU GÜRCÜ ÇALIŞKAN AMA ARTIK PARA PUL OLDU MALESEF ÜZGÜNÜM

yanıt120
yanıt9
dikduran adam:

SONRA İŞKUR ASGARİ ÜCRETLE İŞÇİ ALIMI YAPINCADA KURUM ÖNÜNDE KM.LERCE İNSAN SIRASYA GİRER

yanıt72
yanıt10
Tüm 48 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title