Haberler

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Güncelleme:

Diyarbakır ve Mardin'de 15 kişinin hayatını kaybettiği anız yangınıyla ilgili harici bilirkişi raporu olduğu açıklandı. Rapora göre yangının çıkış kaynağının elektrik direği olabileceği belirtilirken, Haberler.com'un bölgeden edindiği bilgiye göre raporun uzman görüşüne dayandığı öğrenildi. Savcılık onaylı soruşturma kapsamında raporun hafta içi açıklanması bekleniyor.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki bölgede 20 Haziran gecesi meydana gelen ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği anız yangınının nedeniyle ilgili harici bilirkişi raporu açıklandı.

RAPORA GÖRE YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ELEKTRİK DİREĞİ

Raporda bölgede inceleme yapan uzman görüşleri yer aldı. Rapora göre yangın çıkış nedeninin elektrik direği olabileceği belirtildi.

Bilirkişi raporu açıklandı! Diyarbakır ve Mardin'de 15 kişinin can verdiği yangının çıkış nedeni elektrik direği

BİLİRKİŞİ RAPORUNUN HAFTA İÇİ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Bölgede olayı takip eden hukukçular Haberler.com'a yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "İddia edilen bilirkişi raporu mahkeme tasdikli rapor olmayıp mütalaa dediğimiz( uzman görüşü) rapordan ibarettir. Savcılık onaylı soruşturma kapsamında rapor henüz alınmamış olup bu hafta içi alınması beklenmektedir. En büyük sıkıntı bayram nedeniyle adliyelerin tatil olmasıdır. Savcılık soruşturması kapsamında detaylı keşif ve delil tespitleri ile beraber bilirkişi raporu sunulacaktır."

DEDAŞ "ELEKTRİK DİREĞİ" İDDİASINI YALANLAMIŞTI

Öte yandan bölgenin elektrik dağıtımını yapan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), yangının çıkış elektrik hatları olduğuna yönelik iddialarla ilgili açıklama yapmıştı. İddiaları yalanlayan DEDAŞ şunları söylemişti: "Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki ekili alanlarda çıkan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Olayın meydana geldiği ilk andan itibaren Dicle Elektrik olarak ekiplerimizle sahada incelemelere başladık.

Bazı medya kanallarında yangının elektrik kaynaklı olduğu belirtilmiş olsa da yaptığımız incelemelerde yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik. Hatta belirtilen bazı bölgelerde elektrik iletim hatlarının dahi yangının meydana geldiği bölgelerden geçmediğini gördük. Tespit çalışmalarımıza ilgili kamu birimleriyle devam ediyoruz. Herhangi bir farklı bulgu edindiğimizde yetkili birimlerle paylaşmayı sürdüreceğiz."

Harici bilirkişi raporu açıklandı: Diyarbakır ve Mardin'de 15 kişinin can verdiği yangın elektrik direğinden çıkmış

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi'nde 20 Haziran saat 22.15'te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahalleleri istikametine doğru ilerlemiş, ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu söndürülmüştü. 15 kişinin hayatını kaybettiği yangından 78 kişi etkilenmişti.

Kaynak: Haberler.com / Turan Yiğittekin - 3.Sayfa

Diyarbakır Mazıdağı Mardin Dicle Çınar 3.Sayfa Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Kerem Kınık'ın kızının 17 yaşındaki gencin ölümüne neden olduğu kaza kamerada

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (43)

Türk_Birliği:

O kadar çok kaçak elektrik kullanılıyor ki o bölgede trafo mu dayanır.

283
211
yanıtYanıtla
Temel Temel:

Aynen yıllardır alışmışlar vazgeçemiyorlar herşeyin kaçak ve bedava olmasına sonra suçu devlete atmaya çalışıyorlar.

yanıt220
yanıt168
Zekı Bulut:

Keske birlikten once insan olma geregini ogrenseydin

yanıt147
yanıt62
Onemli Degil:

Boyle Seylerin Hesabi, Kitabi, Projeleri, Standartlari Vardir...Sence Bunlari Atina dan mi Gelip Yapacaklar ? Tokyo danmi Gelip Yapacaklar ? Paris denmi Gelip Yapacaklar ? New-York Polisinin mi Yetki Alaninda ?

yanıt30
yanıt26
Cennet Karabulut:

gerçekten bilip konuşsanız içim yanmaz bu elektrik kaçak olamaz çünkü tarlalarda kullanılan elektrik kaçak olma ihtimali dahi yok bu evdeki elektrik değil beyler her sene 500 600 bin çiftçiler elektrik parası ödüyor sizde olayi trafoluk yaptınız patlayan Bi trafo yok ortada rüzgar kaynakli elektrik telleri birbirine çarpıyor ve yangın çıkıyor tarlalarda eğer saman basak boyutuna geçmişse ufacık Bi kıvılcım yetiyor çıkan bütün elektrik direği kaynakli yangınlar bunlardan çıkıyor mesele elektrik direkleri trafo degil

yanıt54
yanıt18
Cennet Karabulut:

Sen hiç yazılanlarda trafo patladı yangın çıktı haberi gördün mü elektrik direği kaynakli yazıyor bu ne demek oluyor sence bay çok bilmiş rüzgar kaynakli elektrik tellerinin birbirine çarpması.peki elektriktelleri çarpınca ne oluyor yere ateş sirayet ediyor bu kadar da kötü olmayın be valla hi size acıyorum bu kararmış kalple yaşamak zor

yanıt33
yanıt13
Mutlu Sutcu:

Özellikle Diyarbakır ve Mardin deki insanların hobisi elektrik kaçakçılığı direk kablo vs. Kendi düşen ağlamaz.

165
157
yanıtYanıtla
Sadık:

Aynen doğru,doguda hep kaçak elektrik kullanan çok.direge çıkıp kablo bağlıyorlar

yanıt104
yanıt84
Yorumcii:

Hayatında hiç yanlış yapmadın mı sen… yaptığın yanlıştan dolayı keşke Senin de evin yanaydı o zaman da biz diyeydik kendi düşen ağlamaz diye…. Burda insan ölmüş yaptığın yoruma bak… empati kurmayı öğren ön yargılı olma insan ol…

yanıt57
yanıt32
Cennet Karabulut:

saf salak Bi yorum kaçak elektrikten trafo patlar elektrik direkleripatlamaz :) rüzgar etkili elektrik telleri birbirine çarpınca aşağı ateş kıvılcımı düşer bilmeyenler öğrensin öyle yorum yapsin

yanıt22
yanıt10
Tüm 43 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title