17 Ağustos'un Acısı Hala Taptaze

17 Ağustos'un Acısı Hala Taptaze

Türkiye'nin Kalbinde Derin Bir Yara Açan 17 Ağustos Depremi Sonrasında

17 Ağustos'un Acısı Hala Taptaze

Türkiye’nin kalbinde derin bir yara açan 17 Ağustos depremi sonrasında

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’ne yaşama tutunan depremzedeler, 8 yıldır yüreklerinde sakladıkları yakınlarını gözyaşlarıyla andı.

Depremi Yalova, Gölcük, Çınarcık ve Çiftlikköy’deki evlerinde yaşayan Hatice Keskin, Fatma Özkazaz ve Huriye Usgöçmen, yaşamlarını Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde sürdürüyor. 17 Ağustos’u anlatırken, korkulu anları yeniden yaşayan Keskin, Özkazaz ve Usgöçmen, depremin 8. yıldönümünde kaybettikleri yakınlarını gözyaşlarıyla andı.

Acı dolu depremin ardından 4 ay boyunca çadırda yaşadıklarını, bu sürede devletten maddi ve manevi büyük destek gördüklerini anlatan Hatice Keskin, “Depremde çok üzüldük. İnsan psikolojisi acılara ne kadar dayanıklı olsa da deprem herkesi derinden etkiledi. O anda gördüklerimiz anlatılmaz bir acıydı” dedi. Eşi Zennur Keskin ile birlikte Valilik yardımıyla Yalova’dan Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’ne geldiklerini anlatan 62 yaşındaki Hatice Keskin, “Biz, huzurevindeki atölyede çalışarak yaşama tutunduk. Burası bizim için terapi oldu” dedi. “Evimin önündeki 7 katlı apartman çöktü ve orada yaşayan 66 kişiden kimse kurtulmadı. Depremi unutmadık” diyerek insanları duyarlı olmaya çağıran Keskin, depremle ilgili önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Depremde dostlarını kaybeden 83 yaşındaki Fatma Özkazaz, yaşadığı acıyı anlatırken gözleri doldu. “O acı unutulmaz. Depremin ilk sarsıntısından sonra dışarı çıktığımızda ortalık dumandan geçilmiyordu. Yangın çıktığını sandık ama o dumanlar yıkılan evlerin tozlarıymış. Depremde yakın arkadaşlarımı kaybettim. Çok üzücüydü” dedi. Yalnız yaşadığı Yalova‘dan depremin ardından yeğenleriyle birlikte Çiftlikköy’e geçen ve daha sonra da Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde yaşamaya başladığını söyleyen Özkazaz, böyle bir acının bir kez daha yaşanmamasını diledi.

17 Ağustos’u “Çok büyük bir afattı” sözleriyle hatırlayan 82 yaşındaki Huriye Usgöçmen ise Çınarcık’ta yaşadığı dehşeti üzüntüyle anlattı. Korkulu anları, “O gün çok hava çok sıcak ve sıkıntılıydı. Sabaha karşı saat 3 gibi öyle büyük bir gürültü koptu ki, hareket edilecek gibi değildi. Yattığım kanepenin karşısındaki dolabın tümüyle ortalığa döküldüğünü gördüm. Daha sonra sarsıntı durdu, bağrışmalar başladı” cümleleriyle dile getiren Usgöçmen, depremden sonra 1 hafta boyunca evlerinin yakınlarındaki parkta kaldıklarını söyledi. Komşusunun önerisi üzerine Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’ne gelen Usgöçmen, yaşama yeniden tutunması sırasında yetkililerin kendisine çok yardımcı olduğunu dile getirirken, “Allah böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın” dedi.

(MŞ)

17.08.2007 15:03 TSİ

Kaynak: İHA