Zahire Pazarında Hasat Hareketliliği - Haberler
Haberi Paylaş

Zahire Pazarında Hasat Hareketliliği

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Zahire Pazarında Hasat Hareketliliği

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kıraç arazilerde ürününü hasat eden çiftçiler, Zahire Pazarı’nın yolunu tutmaya başladı.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde kıraç arazilerde ürününü hasat eden çiftçiler, Zahire Pazarı'nın yolunu tutmaya başladı. Şimdilik sadece arpa alımının yapıldığını belirten Zahire Pazarı Kooperatif Başkanı İbrahim Alagöz, buğday hasadına ise tam anlamıyla 15-20 gün içerisinde başlanacağını söyledi.

Türkiye'nin hububat üretimi noktasında ön sıralarda gelen Elbistan'da hububat hasadı, kıraç arazilerden başladı. İlçeye bağlı İğde Mahallesi'nde biçerdöverler arpa ekili tarlalarda biçim yapıyor. Arpa yüklü römorklar ise geçen yılki hasat döneminden beri durgun günler yaşayan Zahire Pazarı'na getiriliyor. Ekim alanı fazla olan buğdayda ise hasat için 15-20 gün daha beklenilmesi gerekiyor. Bölgenin hububat alımı noktasında önemli bir ticari merkezi olan Zahire Pazarı'nda da hasat öncesinden başlayan hareketlilik hasatla birlikte her geçen gün artarak devam ediyor. Onlarca esnaf, depolarını ve işyerlerini hasat öncesinde hazırladı ve çiftçinin traktörlerle ürününü getirmesini bekliyor.

Zahire Pazarı'ndaki bu hareketliliği ve arpa-buğday fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zahire Pazarı Kooperatif Başkanı İbrahim Alagöz, bu yıl rekoltede rekor beklendiğini kaydetti. Elbistan'da hububat üretiminin 2014 yılına oranla çok yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini ifade eden Alagöz, "2014 yılında kuraklık başta olmak üzere birçok afete maruz kalan bölge çiftçimiz, hububatta umduğunu bulamadı. Rekoltede çok ciddi düşüşler meydana geldi. Bu olumsuzluktan ister istemez esnafımız da etkilendi. Ancak bu yıl rekoltede rekora gidildiğini görüyor ve duyuyoruz. İnşallah Elbistan Ovası'nda da aynı şekilde rekolte artışı olacak. Bu yıl hem mevsim şartları hem de yağış oranları tam da istenildiği gibi gerçekleşti. Çiftçimizin de piyasanın da beklentisi ve temennisi bu yönde" diye konuştu.

Arpa ve buğday fiyatlarıyla ilgili olarak da bilgi veren Zahire Pazarı Kooperatif Başkanı İbrahim Alagöz, şuan için arpa alımı yapıldığını ifade ederek, "Arpanın tonunu 580 ila 610 TL arasında alıyoruz. Elbistan beyaz buğdayının ton fiyatı ise 730-760 lira arasında değişiyor. Sert buğdayın ton fiyatı ise 830-850 TL arasında. Tabi bu rakamlar piyasa şartlarına göre artabilir de azalabilir de. Bu rakamlar günlük olarak açıklanıyor. Hasadın tam anlamıyla başlamasıyla birlikte rakamların da şekilleneceğine inanıyoruz. Tüm çiftçilerimize ve esnaflarımıza bol, bereketli ve hayırlı bir hasat sezonu diliyoruz" ifadelerini kullandı. - KAHRAMANMARAŞ

Zahire Pazarında Hasat Hareketliliği

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title