Yozgat'ta Kalsit Taşıyla Dev Ay Yıldız Yapıldı

Yozgat'ta Kalsit Taşıyla Dev Ay Yıldız Yapıldı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Yozgat'ta kalsit taşıyla dev ay yıldız yapıldı Ormanın görüntüsü Uzaktan ay yıldız görüntüsü Belediye Başkanı Ahmet Şimşek'in açıklamaları Detay görüntüler Yozgat'ta kalsit taşıyla dev ay yıldız yapıldı Sorgun Belediyesi, ilçedeki Üçtepeler mevkisinde kurulan ormanlık alana 500 ton kalsit taşıyla devasa büyüklükte ay yıldız yaptırdı Belediye Başkanı Şimşek: "Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımız ilçemizi ziyaret edecek.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Yozgat'ta kalsit taşıyla dev ay yıldız yapıldı
Ormanın görüntüsü
Uzaktan ay yıldız görüntüsü
Belediye Başkanı Ahmet Şimşek'in açıklamaları
Detay görüntüler Yozgat'ta kalsit taşıyla dev ay yıldız yapıldı
Sorgun Belediyesi, ilçedeki Üçtepeler mevkisinde kurulan ormanlık alana 500 ton kalsit taşıyla devasa büyüklükte ay yıldız yaptırdı
Belediye Başkanı Şimşek:
"Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımız ilçemizi ziyaret edecek. Bu ziyaretini helikopterle gerçekleştirecek Cumhurbaşkanımızı, dev hilal ve yıldızla karşılamak istedik"
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, belediye tarafından 500 ton kalsit taşı kullanılarak 15 bin metrekare büyüklüğünde ay yıldız yaptırıldı.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Üçtepeler mevkisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son günlerde her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu, birlik ve beraberliği de o ülkenin bayrağının simgelediğini belirtti.

Bayrağın önemini vurgulayan Şimşek, "Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımız ilçemizi ziyaret edecek. Bu ziyaretini helikopterle gerçekleştirecek Cumhurbaşkanımızı, dev hilal ve yıldızla karşılamak istedik. Zaten uzun zamandır böyle bir bayrak yapmayı planlıyorduk. Bu da vesile oldu." dedi.

Ahmet Şimşek, ay yıldızın yapım aşaması hakkında şu bilgileri verdi:

"Bundan yaklaşık 20 yıl önce sevgili hemşehrimiz Salim Taşçı bu alanı ağaçlandırarak, ortasına Türkiye'nin en büyük yer haritasını, onun ortasına da en büyük ay yıldızını yaptırmış. Bunları yaptırırken de uzaktan kolayca belli olması amacıyla, ay yıldızın içerisine 4 bin 750 adet sedir ağacı fidesi ve etrafına da 41 bin adet kızıl çam fidesi diktirmiş. Böylelikle haritanın doğal bir görünüm kazanmasını istemiş. Ancak, mevsim şartları uygun gitmeyip dikilen fidanların çoğunun kurumasıyla bu amaç gerçekleşmedi. Belediye olarak bu hilal ile ayı ortaya çıkarmaya çok çalıştık, ancak bunu başaramadık. Araştırmalarımız sonucunda bu sorunu kalsit taşıyla çözebileceğimizi anladık. Nevşehir'den 500 ton kalsit taşı getirttik. Personelimiz ve uzman ekiple 15 günlük bir çalışmanın ardından ortaya bu motif çıktı."

Taşın yağmur ve güneşe maruz kaldıkça parlaklaştığı bilgisini veren Şimşek, 10 kilometre mesafeden görülebilen 15 bin metrekarelik ay yıldızın etrafını kırmızı taşlarla süsleyip, bayrak şeklini vereceklerini de sözlerine ekledi.