Yol Tv Kararı ve Cemevi Başkanı Odabaş'ın Gözaltına Alınması Protesto Edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Yol Tv Kararı ve Cemevi Başkanı Odabaş'ın Gözaltına Alınması Protesto Edildi

Yol Tv Kararı ve Cemevi Başkanı Odabaş'ın Gözaltına Alınması Protesto Edildi
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran,Nerede görülmüştür ki hakaretten dolayı bir kanalın kapatıldığı Ne Yol TV, ne bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak özgürlük mücadelesi yolundan vazgeçmeyeceğiz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran,

Nerede görülmüştür ki hakaretten dolayı bir kanalın kapatıldığı Ne Yol TV, ne bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak özgürlük mücadelesi yolundan vazgeçmeyeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi basın halkın müşterek sesidir. O sesi susturamayacaksınız

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş,

Alevilerin sesi kısılmaya çalışılıyor. Yol TV kapatılıyor, yöneticileri tutuklanmaya çalışılıyor. Böyle bir ülke gerçekliği içerisinde elbette bizler de sessiz kalamayız. Buna karşı mücadele yürütmemiz gerekiyor

Haber Kamera Arzu KAYA, İstanbul DHA

Alevi Bektaşı Federasyonu, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş'ın gözaltında tutulmasını ve Yol TV hakkında verilen 'yayın durdurma' kararını protesto etmek için Galatasaray Meydanı'nda eylem yaptı.

Galatasaray Meydanı'ndaki polis ekiplerinin bariyerle çevirdiği alana protestocular üzerleri aranarak alındı. Yüzlerce kişinin katıldığı eyleme CHP ve HDP Milletvekilleri ile çok sayıda Alevi derneği destek verdi.

YAYIN DURDURMA KARARINI DERHAL GERİ ÇEKMELİLER

Zeynel Odabaş Serbest Bırakılsın, Yol susmayacak yazılı pankart açan grup, Zeynel Odabaş yalnız değildir, Yol TV susmadı, susmayacak şeklinde sloganlar attı. Basın açıklamasında konuşan Yol TV Haber Müdürü Işıl Kurt, kanalın 10 yıl önce Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından kurulduğunu ifade ederek, Buradan o kararı veren RTÜK yetkililerine söyleyelim. Kin ve düşmanlıktan bu ülkede en çok etkilenen kesim Alevilerdir. Bu hukuksuz yayın durdurma kararını açıklamaya çalışmak yerine derhal geri çekmelidirler dedi.

BU ALEVİLERE YAPILAN BİR BASKIDIR

Zeynel Odabaş'ın eşi Figen Odabaş ise eşinin gözaltına alınma gerekçesinin kendilerine söylenmediğini ifade ederek, Barıştan başka hiçbir amacı olmayan bir insan 13 gündür gözaltında. Gecenin bir saatinde, çocuklarım korkutularak, evim basılarak eşim gözaltına alındı. Ama hepimiz biliyoruz ki bu süreçte bu, Alevilere yapılan bir baskıdır diye konuştu.

O SESİ SUSTURAMAYACAKSINIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Yol TV hakkında verilen 'yayın durdurma' kararı ve Zeynel Odabaş'ın gözaltında bulunmasına karşı çıkmak için eyleme destek verdiklerini ifade ederek, Nerede görülmüştür ki hakaretten dolayı bir kanalın kapatıldığı Ne Yol TV, ne bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak özgürlük mücadelesi yolundan vazgeçmeyeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi -basın halkın müşterek sesidir-. O sesi susturamayacaksınız şeklinde konuştu.

MÜCADELE YÜRÜTMEMİZ GEREKİYOR

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ise Alevilere yapılan saldırıların sistematik olarak devam ettiğini ifade ederek, Alevilerin sesi kısılmaya çalışılıyor. Yol TV kapatılıyor, yöneticileri tutuklanmaya çalışılıyor. Böyle bir ülke gerçekliği içerisinde elbette bizler de sessiz kalamayız. Buna karşı mücadele yürütmemiz gerekiyor dedi.

Yol Tv Kararı ve Cemevi Başkanı Odabaş'ın Gözaltına Alınması Protesto Edildi

Yol Tv Kararı ve Cemevi Başkanı Odabaş'ın Gözaltına Alınması Protesto Edildi

Yol Tv Kararı ve Cemevi Başkanı Odabaş'ın Gözaltına Alınması Protesto Edildi

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk, Yasemin Öney, Cankurtaran, Politika, Güncel, Haber

title