YILDIZ KENTER HABERLERİ

Yıldız Kenter haber, Yıldız Kenter son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yıldız Kenter

Yıldız Kenter

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 11.10.1928 - ...

Yıldız Kenter Kimdir ?

Yıldız Kenter 11 Ekim 1928’de İstanbul’da doğdu. 11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul'da doğdu. Asıl adı Ayşe Yıldız'dır. Türk tiyatro ve sinema sanatçısı. Aynı zamanda Devlet Sanatçısı'dır. Annesi İngiliz Olga Cynthia (Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir) ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir.
Biyografinin devamı için tıklayın
Yıldız Kenter - 15.10.2020
Kenter Tiyatrosu İBB bünyesine katılıyor
Meclis'te, Şişli'deki Yıldız Kenter Tiyatrosu'nun Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyetini sürdürmesi için İBB tarafından satın alınmasını içeren komisyon raporu oylamaya sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi.
Yıldız Kenter - 21.9.2020
"Tiyatronun usta ismi: Hadi Çaman"
İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda Yıldız Kenter'den ders alan ve mezun olan Çaman, 1962'de Dormen ve Kenter Tiyatrosu'nun açtığı sınavı kazanıp kursiyer oldu.
Yıldız Kenter - 14.8.2020
GRAFİKLİ "Türk tiyatrosunun ustası: Müşfik Kenter"
Ablası Yıldız Kenter ile yolları hiç ayrılmadı Usta sanatçı, 1959'da Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı.
Yıldız Kenter - 13.5.2020
Oyuncu Yetkin Dikinciler, Enka Sanat Sohbetleri'ne konuk oldu Açıklaması
Yayına evinden bağlanan Dikinciler, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde eğitim alırken, tiyatro kulübünün çalışmalarına katılarak, Yıldız Kenter'den tiyatro dersi aldığını söyledi.
Yıldız Kenter - 12.4.2020
Haftanın tarihine bakış
1984- Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü Dostlar Tiyatrosu "Galileo Galilei" oyunuyla aldı. Yıldız Kenter "en iyi kadın oyuncu", kardeşi Müşfik Kenter "en iyi erkek oyuncu" seçildi.
Yıldız Kenter - 27.2.2020
Anadolu'da 100 yılın kadın hikayeleri "Kadınımızın Hatıra Defteri"nde hayat buldu
100 yıllık portreler, 8 Mart Kadınlar Günü'nde ekranda "Kadınımızın Hatıra Defteri" projesinde yakın tarihimizde derin izler bırakan kadınların yaşam öyküleri izleyiciye aktarılıyor. 1920'den 2020'ye uzanan 100 yıllık bu öyküde Muazzez İlmiye Çığ'dan Macide Tanır'a, Halide Edip Adıvar'dan Nermin Abadan Unat'a, Adile Naşit'ten Yıldız Kenter'e, Safiye Ayla'dan Leyla Gencer'e, Türkan Saylan'dan Halet Çambel'e, Tilda Kemal'den Duygu Asena'ya, Selda Bağcan'dan Sezen Aksu'ya mesleklerinde ilkleri başarmış pek çok isim, kimi zaman hüzünlendiren kimi zaman gülümseten öyküleriyle yer alıyor.
Yıldız Kenter - 29.1.2020
Anadolu Ajansının 2019 yıllığı üç dilde yayımlandı
Yıllıkta, 2019'da hayata veda eden yazar Nuri Pakdil, Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kemal Karpat, Kadir Mısırlıoğlu, Yıldız Kenter, Ayşen Gruda, Tarık Ünlüoğlu, Gülriz Sururi, Arif Şirin, Dilber Ay, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Bayburt'ta görev esnasında uçuruma düşen Anadolu Ajansı Muhabiri Abdulkadir Nişancı'ya yer verildi.
Yıldız Kenter - 22.1.2020
İzzet Günay ile Erol Evgin, Nevra Serezli'yi yeni oyununda yalnız bırakmadı
Yeşilçam oyuncusu İzzet Günay ise Memduh Ün yapımı "Ağaçlar Ayakta Ölür" filminde Yıldız Kenter ve Hulusi Kentmen ile rol aldıklarını belirterek, filmin 1964'te hem kendisine hem Kenter'e ilk Antalya Altın Portakal Ödülü kazandırdığını dile getirdi.
Yıldız Kenter - 16.1.2020
"Yaralarım Aşktandır" oyunu, Kenter Tiyatrosu'nda gala yaptı
Kesal, Yıldız Kenter'in "Yaralarım Aşktandır" oyununu izlemekten sevinç duyacağını düşündüğünü belirterek, Füruğ Ferruhzad'ın kısa hayatına çok fazla şey sığdıran önemli bir kadın figür olduğunu söyledi.
Yıldız Kenter - 5.1.2020
Haftanın tarihine bakış
1986- Sekiz sanatçıya Yükseköğrenim Kurulunca "profesörlük" unvanı verildi. Bu sanatçılar arasında Yıldız Kenter, Hikmet Şimşek ve Nevit Kodallı da yer aldı.
Yıldız Kenter - 30.12.2019
2019 yılına damgasına vuran olaylar
-Ayşen Gruda, Yıldız Kenter, Tarık Ünlüoğlu, Dilber Ay, Can Bartu, Devran Çağlar, Enis Fosforoğlu, Küçük İskender, Eşref Kolçak gibi birçok ünlü isim 2019'da hayatını kaybetti.
Yıldız Kenter - 14.12.2019
"İtirazım Var" oyununun galasına ünlü isimler katıldı
"Oyunculuğun temelinde yatan şey zaten samimi olmaktır" Oyuncu Hazım Körmükçü de tek kişilik oyun sahnelemenin "tiyatronun er meydanı" olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: "Tek kişilik oyun, hele bir anlatıcıyı oynamak çok zordur. 'Böyle ustaların yanında sahneye çıkmak beni heyecanlandırıyor.' dese de sahne üzerinde bir anlatıcıyı oynamak, dünyanın en zor işlerindendir. Bence zoru başarıyor ve bunu samimiyetle dile getirmesi çok önemli bence. Müfit, çok samimi. Mandıra Filozofu'nda da gördüğümüz kadarıyla, sanki bizim içimizden bir parça, sokakta tanıdığımız insan kadar rahat. Oyunculuğun temelinde yatan şey zaten samimi olmaktır. O samimiyeti de ister sahne üstünde ister kamera önünde yalın bir şekilde anlatmaktır. O yüzden onun sıcaklığına ve samimiyetine çok inanıyorum." Oyuncu arkadaşları kendisini izlemeye geldiğinde heyecanının kat be kat arttığına vurgu yapan Körmükçü, "Kalp atışlarımız çok daha fazla olurdu. Yıldız Kenter, Müşfik (Kenter) Hocamız, Haluk Kurtoğlu ve Cihan Ünal gibi önemli ustalar oyunumuzu izlemeye geldiğinde normal performansımızın daha çok üstüne çıkıp daha iyi oynamamız gerektiği duygusuna kapılır ve çok heyecanlanırdık.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yıldız Kenter Haberleri | Yıldız Kenter Kimdir - Haberler - Yıldız Kenter haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Yıldız Kenter kimdir, hayatı ve biyografisi. Antalya Şehir Tiyatroları Kadife Çiçekleri oyununu sahneledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 07:37:20. #1.14#
title