Haberler

Vali ve milletvekilleri Muharrem orucu iftarına konuk oldu

Güncelleme:

Kütahya Valisi Ali Ali Çelik ve protokol üyeleri, Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneğince düzenlenen Muharrem Ayı İftarı'na katıldı.

Kütahya Valisi Ali Ali Çelik ve protokol üyeleri, Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneğince düzenlenen Muharrem Ayı İftarı'na katıldı.

"Muharrem aynı zamanda sevgi ekme ayıdır" diyen Vali Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Yaradılışımızın en büyük gayesi sevgi. Hayatım boyunca, dinleyen, birbirini seven insanların yan yana olduğunda her zorluğu aşabileceğine inandım. Bir ve beraber oldukça bütün zorlukları aşacağız. Milletin var olabilmesi için devlet, devletin devam etmesi için de millet gerekli. Sağlık ve güven içinde bir arada olmamız için Rabbim, devletimizi daim; milletimizin arasındaki bağları güçlü eylesin. Rabbim, birbirimizin gönlüne sevgi ekmeyi nasip etsin."

Gazel: "Hazreti Hüseyin'i hürmetle, rahmetle yad ediyorum"

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel de, "Muharrem ayının milletimiz ve tüm İslam alemi için birlik ve kardeşliğe, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ehl-i beytin tüm mensuplarını, hassaten şehit Hazreti Hüseyin'i hürmetle, rahmetle yad ediyorum. Rivayet odur ki, Hazreti Adem'in tövbesi bugünde kabul olunur. Hazreti Musa, denizi bugünde ikiye ayırır, Hazreti Yusuf, kuyudan bugünde çıkmıştır, Hazreti Eyüb'ün hastalığından şifa bulduğu rivayet edilir. Muharrem ayı, aşure dediğimiz, 10 Muharrem dediğimiz, İslam coğrayasının tamamında mukaddes bir gün olarak kabul edilir. Öncesinde, sonrasında tutulan oruçlar yapılan ibadetlerle adeta temizlenmesinin, tazelenmesinin, yeni başlangıçların vesilesi olarak en iyi şekilde değerlendirilir. Kainat Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV) de muharrem ayının ehemmiyetine her fırsatta dikkat çekmiş, bu ay içinde tuttuğu oruç ve yaptığı ibadetlerle hepimize istikamet belirlemiştir. Hicri 61 yılında, Kerbela'da yaşanan acı katilamın, herkesin hafızalarına acı hatıra olarak nakşedilmiştir. Hazreti Hüseyin ve ehlibeyit, Kerbela'da önce susuzluğa mahkum edildiler ardından insanlığı en büyük katliam manzarasını geride bırakacak şekilde şehit edildiler. Şehadetinin senei devriyesinde Hazreti Hüseyin Efendimizi ve ehlibeyti rahmetle minnetle hürmetle yad ediyorum. Hazreti Peygamber, torunları Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin için ellerini semaya açmış ve Allah'a şöyle dua etmişti: 'Yarabbi ben Hasan ve Hüseyin'i seviyorum. Sen de sev. Onları sevenleri de sev.' Hazreti Hasan ve Hüseyin'in hayatlarının sıratımüstakim üzerine geçen, tıpkı dedesi resulüekrem ve babaları Hazreti Ali gibi vahdet mücadelesi içinde bulunmuş iki mübarek zattır. Onlar hayatları boyunca tefrikanın tarafında olmadılar. Müslümanların arasında tefrika çıkarmaya çalışanlara rağmen onlar vahdetten, birlikten, kardeşlikten asla taviz vermediler. Hazreti Hüseyin, Kerbela'da ümmetin birliği, dirliği için susuzluğa direnmiştir. Anneler göz yaşlarıyla çocuklarının susuzluğunu gidermeye çalışırken, Hazreti Hüseyin o çocukların, ümettin tüm çocuklarının istikbali için zulme direnmiştir. Hazreti Hüseyin'in direnişi, bin yıldan fazla bir süre boyunca bu topraklarda bizim topraklarımızda hak mücadelesinin ve zulme başkaldırının destanı olmuştur" dedi.

Programda birer konuşma yapan Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Niyazi Toğan da Muharrem ayının önemine değinerek birlik ve beraberlik temennisinde bulundular. - KÜTAHYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Muharrem Ayı Hacı Bektaş Hz. Hüseyin Kütahya Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

title