Haberler

Sincik Halkı Beran İçme Suyu İçin Gün Sayıyor

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde 2011 yılında beri devam eden Beran İçme Suyu Projesi’nde sona gelindi.

Adıyaman'ın Sincik ilçesinde 2011 yılında beri devam eden Beran İçme Suyu Projesi'nde sona gelindi.

Sincik ilçesine yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan Teşikan Yaylası Beran Kaynağı'ndan şehir merkezine içme suyu getirmek için 2011 yılında başlanan isale hattı çalışmaları tamamlandı.

İlçeye bir ay içerisinde suyun akıtılması bekleniyor. Sincik Kaymakamı Zafer Sağ ve Belediye Başkanı Mehmet Korkut, ilçenin 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan Beran Suyu Projesini yerinde inceledi.

Beran suyu kaynağının ilçenin 40 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağını belirten Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut, "2009-2010 yıllarında bu suyun projesi yapılmıştı. Belli bir dönem çalışma yapılmış, 2014 yılında biz göreve geldiğimizde işin yüzde 78'i tamamlanmıştı. Geriye kalan yüzde 22'lik kısımda da birtakım güzergah değişikliği ve proje değişikliği yapılarak yeniden bir yaklaşık maliyet çıkartıldı ve yeni bir ihale sürecine girildi. İşin geriye kalan yüzde 22'lik kısmı için 5, 5 milyon liralık bir ödeneğe ihtiyaç olduğu belirtildi. Bu paranın 2,5 milyon lirası İller Bankası tarafından hibe edildi, geriye kalan 3 milyon lirayı da Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla biz birkaç köyümüzü de projeye ekleyerek Maliye Bakanlığından bu desteği aldık. Şuanda belli bir aşamaya getirdik, otomasyon sistemi için çalışmalar sona erdirilmek üzere. İnşallah biz suyu Eylül ayı içerisinde ilçe merkezine akıtmayı düşünüyoruz. Beran suyu ilçemizin 30-40 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor. Bu projenin başladığı günden beri emeği geçen her iki belediye başkanımıza, mühendislerimize, milletvekillerimize, bakanlıklarımıza ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum, hepsine çok teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa sürede bu suyu ilçe merkezine akıtıp, su hasretine son vereceğiz" dedi.

Sincik Kaymakamı Zafer Sağ yaptığı açıklamada, "Bir yerleşim yeri için en önemli iki sorun vardır, birincisi yol, ikincisi de sudur. Güzel ilçemiz Sincik içinde büyük meselelerden biri hali hazırda su meselesidir. İnsanlarımız özellikle yaz mevsiminde ciddi manada susuzluk çekiyor, bunu sebebi hem su kaynaklarının yetersizliği hem de insanlarımızın bilinçsiz bir şekilde içme suyunu sulamada kullanması buna etken oluyor. Öğrendiğim kadarıyla uzun zamandır Sincik'in hayali bir su projesi var, bugün burada Teşikan Yaylasında Sincik'e götürülecek olan Beran suyu kaynağındayız. Sayın Başkanın belirttiği gibi bu su projesi uzun zamandır devam ediyor, inşallah önümüzdeki bir ay içerisinde bu su Sincik'e akıtılır, Sincik suya kavuşturulur ve bu susuzluk hasreti giderilir. Bu su projesine emeği geçen bütün belediye başkanlarımıza, teknik arkadaşlarımıza, yerelde emeği geçen siyasilerimize, Milletvekillerimize Sincik halkı adına çok teşekkür ediyorum. inşallah en yakın zamanda açılışını yaparız, Sincikimiz suyuna kavuşur, su Sincik'e kavuşur Sincik merkez daha da güzel yaşanır bir hale gelir" şeklinde konuştu. - ADIYAMAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mehmet Korkut Adıyaman Sincik Yerel Haberler

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

'Sokak hayvanları' teklifinin görüşüldüğü komisyonda tartışma! Gazetecileri dışarı çıkarmak istediler

'Sokak hayvanları' teklifinin görüşüldüğü komisyonda tartışma! Gazetecileri dışarı çıkarmak istediler

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title