Siirt'te 256 Sosyal Konut İçin Kuralar Çekildi - Haberler
Haberi Paylaş

Siirt'te 256 Sosyal Konut İçin Kuralar Çekildi

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Siirt'te 256 Sosyal Konut İçin Kuralar Çekildi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Siirt'te yaptırılan 256 adet sosyal konut için noter huzurunda kura çekimi yapılırken, bazı vatandaşlar kura çekimi sırasında baygınlık geçirdi.14 Eylül Kapalı Spor Salonu'nda noter...

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Siirt'te yaptırılan 256 adet sosyal konut için noter huzurunda kura çekimi yapılırken, bazı vatandaşlar kura çekimi sırasında baygınlık geçirdi.

14 Eylül Kapalı Spor Salonu'nda noter huzurunda yapılan kura çekiminde 67'si özürlü olmak üzere 256 konutun sahipleri kura ile belirlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen ve TOKİ tarafından yaptırılan konutlar için 4 bin başvuru yapılırken, belirlenen kriterlere uyduğu açıklanan bin 209 kişi kura çekimine katılmaya hak kazandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Cengiz Yücedal, 2023 yılına kadar finansmanı kendileri tarafından sağlanan ve yapımı TOKİ tarafından üstlenilen 100 bin konut yapımını hedeflediklerini belirtti. Bu güne kadar konutların 11 binini teslim ettiklerini belirten Cengiz, "İnsan oğlunun en temel ihtiyaçlarından birisidir barınmak. Bu vesile ile ödeme güçlüğü çeken insanlarımıza devletimiz çok büyük bir jest yapmış durumda, 2023 yıllına kadar inşallah 100 bin konut kredimiz var. Bunun 11 binini teslim etmiş durumdayız. Aile Bakanlığı ve TOKİ arasında yapılan bir protokol ile finansmanlığını Aile Bakanlığı sağlıyor TOKİ'de bunun müteahhitliğini yapıyor. Bu şekilde inşallah 100 bin hane ev sahibi olacaktır" dedi.

Siirt Valisi Ahmet Aydın, insanların ev sahibi olmasının büyük mutluluk verdiğini söyledi. Aydın, "Bir taraftan Sayın Başbakanımızın ilimize gelişi ile ilgili hazırlıklarımız devam ediyor inşallah ilimizde iki gün kalacak, bu gün de 256 vatandaşımız ev sahibi olacak, gerçekten mutluyum umutluyum, genel müdür yardımcımızla görüştük inşallah devamı da gelecek. En kısa zamanda arkadaşlarımıza 1000 tane sözü veriyoruz. Geri kalan bin tane ailemiz için de inşallah TOKİ ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finansmanlığını sağlayarak evlerini yapacaktır. TOKİ binaları yapıyor güzel bir ortaklaşama inşallah biz de takip edeceğiz. En kısa zamanda geri kalan bin aile ev sahibi yapacağız. Bu sözü buradan veriyoruz. Diğer taraftan aylık 130 TL para ödüyor arkadaşlarımız, 22 buçuk yıl ödüyor. 20 sene boyunca hiçbir artış veya da zam yok. Sadece 130 TL para ödeyecek ev sahibi olacak, çok büyük bir avantaj. Buda devletimizin sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu çok önemli projedir. Ailelerimizin konutları kura çekimi ile verilecek diğer aileler üzülmesin söz veriyoruz en yakın zamanda onlara da sağlayacağız" şeklinde konuştu.

AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran kura çekimleri yapılan konutların anahtar teslim töreninin Başbakan tarafından yapılacağını belirterek, 256 vatandaşın konut sahibi olacağını dile getirdi. Demirkıran, "Bu devam edecek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve valimiz ile görüştük. Siirt için bu proje devam edecek. Çünkü bin 209 müracaat var. Şuanda sadece 256 vatandaşımız ev sahibi olacak. Dolayısı ile geri kalan arkadaşlarımıza da ve yeni gelen gençleri de ev sahibi yapabilmek için büyük bir çaba içinde olacağız. Çok mutluyum ve çok heyecanlıyım, çünkü bir insanı ev sahibi yapmak çok büyük bir mutluluk veriyor. Bu konutlarımızın anahtar teslimi 9 Mart tarihinde saat 12: 00'de Cumhuriyet Meydanı'nda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak" diye konuştu.

Özürlülere tahsis edilecek 67 konutun kurasının çekimi ile başlayan kura çekiminde ilk kurayı Vali Ahmet Aydın çekti. Aydın, Aliye Elçiçek adlı engelli bir vatandaşın adını çekti. Daha sonra AK Parti Milletvekili Afif Demirkıran, AK Parti İl Başkanı Ali İlbaş ve diğer yetkililer de kura çekimine katıldı. Bir çok vatandaşın heyecandan duygularını açıklamada zorluk çektikleri ve duygularını ifade edemedikleri görüldü. Bazı vatandaşlar da kura çekiminde baygınlık geçirdi. - SİİRT

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Ahmet Aydın Eylül Siirt Yerel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title