Haberler

Muğlalı Yazar Melda Zirek'ten 4. Kitap

Güncelleme:

Muğlalı Yazar Melda Zirek'in 4. kitabı Vicdan Manifestosu okuyucuyla buluştu.

Muğlalı yazar Melda Zirek'in 4. kitabı Vicdan Manifestosu okuyucuyla buluştu. Yazar yeni kitabında, karakterlerin pişmanlıklarını, vicdanlarına karşı verdikleri ya da veremedikleri mücadeleyi anlatıyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla Sanayi ve Ticaret Odası tarafından belirlenen " Ege'de Yüzyılın Yüz Kadını" projesinde, "Başarılı kadın yazar" kategorisinde de yer alan Zirek, yeni romanında okuyucuyu "Siz olsaydınız ne yapardınız?" sorusuyla ve vicdanıyla baş başa bırakıyor, bir Kore Gazisi'nin, asıl savaşını vicdanı ile çarpışarak verdiğini anlatıyor.

Melda Zirek, Muğla Yerkesikli. Almanya'da doğdu büyüdü, üniversite eğitimini İstanbul'da tamamladı. İki üniversite bitirerek diş hekimi olmaya hak kazandı. Yazarlık tarafı ağır basınca diş hekimliğini de turist rehberliğini de bıraktı. İlk kitabı Bulantı'yı 4 yıl önce yazdı. Uyuşturucu kuryesi bir genç kızın hayatını konu alan ve yoğun ilgi gören bu kitabın ardından, Almanya'ya Göç'ün 50. yılında babasının hayatını konu alan "Pala" adlı romanını yayınladı. Zirek 3. kitabı Jöle Kadınlar'da, küçük kadınlar ve küçük erkeklerin hayatını konu olarak seçti.

Yazdığı romanlarda tanıdığı karakterlerden faydalanan ve onların yaşadıklarını romanlaştıran Melda Zirek, bu defa da okuyucuyu vicdanıyla baş başa bırakacak olan bir romana imza attı. Yazarın geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Vicdan Manifestosu isimli eserinde gerçek hayattan kesitler de yer alıyor. Kitabın odağında halen Yerkesik'te yaşayan Kore Gazisi Osman Bektaş yer alıyor.

Melda Zirek, "Kitapta, savaşla ilgili bölümleri Kore Gazisi Osman Bektaş'dan dinledim ve not aldım, yazdım ama genel anlamda onun hayatını anlatan bir roman değil. Roman kahramanının babası okumasını istemiyor ama, o ısrarla okuyup asker olmak istiyor. Gerçek hayatta da Kore'de savaşıyor. Çocukluk döneminde öğrendiği bir gerçeğin vicdani savaşını veren ve bunları başkalarına anlatıp anlatmama konusunda kararsız kalan, vicdanıyla mücadele eden bir karakter" dedi.

Kitapta amcasıyla evlendirilen bir kadının, daha sonra birçok erkekle olan ilişkisini, yazdığı, ama kimseye göndermediği, öldükten sonra dolabında bulunan mektupları anlatan yazar, yaşadıklarından pişman olup dağa çıkan bir Bilge'yi de konu ediyor. Zirek, Bilge'yi şöyle anlatıyor: "Karısı ölümcül hasta bir adam. Acı çektiğini gördükçe bir an önce ölmesini istiyor ama, bir yandan da başka bir kadınla beraber oluyor, bunu da hasta karısı görüyor. İkinci kadınla evlendikten sonra vicdan muhasebesinden çıkamaz ve boşanarak dağa çıkar, başka bir hayat kurar kendine. Bu eser, vicdanlarıyla savaşan insanların ortak paydada buluşturulduğu bir eserdir"

Romanın baş karakterlerinden Bilge'nin "Vicdan ağırlaştıkça geçmiş de ağırlaşır. Geçmiş ağırlaştıkça da vicdan… Bu terazinin dengesi hiç bozulmaz. Geçmişini hafifletmeye, üzerine gitmeye başladığın anda vicdan az da olsa nefes almaya başlar. Asla vicdanın seni sınamasına izin verme evlat. Ağırlığı altında ezilirsin. Seni usulden çürütür, içten içe... Sol yanın hep acımaklı geçer" şeklindeki sözlerini hatırlatan Zirek, Vicdan Manifestosu'nu şu sözlerle anlattı: "O, Kore gazisi... Elinden hiç düşürmediği tahta tüfeğiyle çocukluğunu süsleyen en büyük hayaliydi asker olmak. Tahminin ötesinde bir şekilde oldu da! Kore Savaşı'na katıldı. Bu uğurda bedeninde düzelmeyen hasarlar aldı ve birkaç parmağını feda etti. Ne var ki hayatının asıl savaşını vicdanı ile çarpışarak verdi" - MUĞLA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Melda Zirek Kore Ege Yerel Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından darbedildi

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından darbedildi

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196
Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title