Kırsal Alan Yönetimi Nilüfer'de Masaya Yatırıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Kırsal Alan Yönetimi Nilüfer'de Masaya Yatırıldı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Kırsal Alan Yönetimi Nilüfer'de Masaya Yatırıldı

Kırsal Alan Yönetimi ve Planlama Çalıştayı'nda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bir gecede yasayla tüm kırsalın şehre katıldığını söyledi.

Kırsal Alan Yönetimi ve Planlama Çalıştayı'nda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bir gecede yasayla tüm kırsalın şehre katıldığını söyledi.

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi, Bursa Kolaylaştırıcı Derneği işbirliğiyle hazırlanan Kırsal Alan Yönetimi ve Planlaması Çalıştayı, BAOB Akademik Odalar Yerleşkesi'nde başladı. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Atlıhan Öge ve Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalıştay Grubu adına Ürünlü Muhtarı Celalettin Çakır'ın açılış konuşmasının ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey söz aldı.

Kırsal alan yönetmeliğinin çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, "Bütün Şehir Kanunu ile bir gecede tüm kırsalı şehre katamazsınız. Türkiye'de yanlış olan bir anlayış var, o da belediye sayısı hesaplanıyor. Aslında her köy bir belediyedir. Çünkü onların bir tüzel kişiliği vardır. Yasayla bu tüzel kişilikler kalktı ve böylece yaklaşık 16 bin yerel yönetim ortadan kaldırılmış oldu. Bu geçiş zamanla kademeli yapılmalıydı" dedi.

Nilüfer Belediyesi'nin kırsal alan yönetimi için gereken hassasiyeti gösterdiğini ifade eden Bozbey, "Kırsal alan yönetimi iyi planlanıp analiz edilmeli. Doğru planlama ve yönlendirme kırsal alandaki insanların hem refah seviyesini artırır, hem de şehirlere göçü önler. Biz Nilüfer Belediyesi olarak kırsal alandaki insanların şehirle barışık yaşamasını sağlamayı hedefliyoruz. Bize bağlanan köylerde bugüne kadar tarım ve hayvancılık, toprak analizi, ürün çeşitliliği gibi birçok çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Kırsalla kent bütünleşmeli. Kırsalda da hayat standartları yükseltilmeli" diye konuştu.

İki gün sürecek olan çalıştayda, Prof. Dr. Şükran Şahin, Prof.Dr. İsmet Arıcı, Doç. Dr. Aliye Ahu Akgün ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, 'Kırsal alan politikaları ve planlama' konularında bilgi verdi. - BURSA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mustafa Bozbey Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title