Haber : Kars'ta Vho "Bin Köyde, Bin Seminer" Programı Başlattı - Haberler

Haberi Paylaş

Kars'ta Vho "Bin Köyde, Bin Seminer" Programı Başlattı

Kars'ta Vho 'Bin Köyde, Bin Seminer' Programı Başlattı

Kars-ardahan-ığdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (Vho) Tarafından Hayvancılığın Geliştirilmesi İçin Başlatılan "Bin Köyde Bin Seminer" Eğitim Programı Susuz İlçesi'nde Başlatıldı.

Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (VHO) tarafından hayvancılığın geliştirilmesi için başlatılan "Bin Köyde bin seminer" eğitim programı Susuz İlçesi'nde başlatıldı.

Susuz İlçesi'nin 27 muhtarına Öğretmenevi'nde verilen bilgilendirme toplantısına, Susuz Kaymakamı Akın Ağca, Kars İl tarım Müdürü Yusuf Yurdalan, Susuz İlçe Tarım Müdürü Mehmet Doğan, İl Genel Meclisi Üyeleri Mehmet Uray, Mehmet Çakaz, Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler katıldı.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi görevlilerinden; Doç. Dr. Engin Kılıç Cerrahi hastalıklar, Doç. Dr. Mitat Şahin bulaşıcı hastalıklar, Yrd. Doç. Dr. Savaş Yıldız suni tohumlama ve Yrd. Doç. Dr. Örsan Güngör, doğumla ilgili konularda muhtarları bilgilendirdiler.

İl Tarım Müdürü Yusuf Yurdalan da bölge hayvancılığıyla ilgili Tarım Bakanlığı'nın desteklerinden söz etti ve bu desteklerden herkesin faydalanmasını istedi.

VHO Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler de yaptığı konuşmada, " Veteriner Fakültemizin yaptığı bazı araştırmalardan elde edilen verileri incelediğimiz zaman hayvancılıkla ilgili sorunlarımız acilen çözülmezse hayvancılığımızın kalmayacağını anladık" dedi.

Öztürkler, bölgedeki hayvancılığın ağır bir durumla karşı karşıya kaldığını da belirterek, bunu yüzde oranlamasıyla şu şekildeaçıkladı::Bölgedeki bazı bakım ve besleme özellikleri; saman kullanma 91.1, geleneksel barınma 68.9, kötü altlık 89.2, gebe düve 46, suni tohumlama 22, karışık otlatma 95.5, biberonla emzirme 4.4, barınakları dezenfek/yıl 7.3, kötü sulama 91.1, makine ile sağım 6.6, kapalı-bağlı yetiştirme 75.6

Bölgedeki hastalık oranları; atık 53, atıklarda brucella 60, kısır inek 40, meme yangısı 55, şap 62.2, tüberküloz (TBC) 6.6, doğum sonrası sonun kalması 42.2, doğum sonrası akıntı 84.4, kilo kaybı 46.7, güç doğum31.1. “

Öztürkler, "Kuşkusuz çok kötü ve bilimsellikten çok uzak bu hayvancılık tablosundan kurtulmak için herkes üstüne düşeni yapmakta biraz daha özverili ve duyarlı davranacaktır. Ancak ne yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır diye düşünüyoruz. Artık kaybedecek zamanımız kalmamıştır. Yörede bariz şekilde çözülmeyi bekleyen hayvancılıkla ilgili sorunların üzerine gitmek için bir takım projeler üretilip özverili bir şekilde yürütülse bile çiftçilerde yeterli ön bilgi, algılama ve bilinç altyapısı oluşturulmadığı takdirde en geniş kapsamlı ve maliyetli projelerin bile başarıya ulaşamayacağı açıktır. Çiftçilerimizin projelerin kolayca ve hızlı yürütülmesi için yeterli ilgi, bilinç ve duyarlılığa sahip olmadıklarını gözlemliyoruz. Bölgemizde odamıza kayıtlı özveri ile çalışan 244 adet Veteriner Hekim bulunmakta ve Veteriner Fakültemiz donanımlı ve deneyimli kadrosu ve gelişmiş teknik ve yöntemlerle hizmet vermektedir. O halde sorun nedir? . Bizce bu yöre çiftçisinin bilgiye ve mevcut olanaklara zamanında ulaşamayışından veya onca yaşamsal sorun içerisinde ulaşma konusunda yeterince duyarlı ve istekli olmayışından kaynaklanmaktadır. Biz de yararlı ve yeni bilgilerden ve gelişmelerden çiftçimizi haberdar etmek,onları daha donanımlı kılmak için onların ayağına kadar giderek gerekli bilgileri ve birikimlerimizi onlara ulaştırmak istedik. Bu kapsamda ,bölgemizde " Bin köyde bin seminer" adlı çok kapsamlı ve iddialı bir planla kolları sıvadık. Projemize başlamadan evvel ilçe bazında kaymakamlık yetkililerinin de katılacağı ön toplantılar tertipleyerek projenin amacı ve kapsamı hakkında çerçeve bilgi vermek istedik" diye konuştu.

(BA-İRT-Y)

15.01.2007 18:39 TSİ

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title