Jeoloji Mühendisi Didim İlçe Temsilciliği'nden Didimle İlgili İddiaları Yalanlama. - Haberler
Haberi Paylaş

Jeoloji Mühendisi Didim İlçe Temsilciliği'nden Didimle İlgili İddiaları Yalanlama.

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Jeoloji Mühendisi Didim İlçe Temsilciliği'nden Didimle İlgili İddiaları Yalanlama.

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilci yardımcısı ve Didim İlçe Temsilcisi Hasan Kuru, Jeofizik Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisinin “Didim’ de hazırlanan zemin etüd raporlarının tamamında jeofizik çalışma yapılmamaktadır.

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilci yardımcısı ve Didim İlçe Temsilcisi Hasan Kuru, Jeofizik Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisinin "Didim' de hazırlanan zemin etüd raporlarının tamamında jeofizik çalışma yapılmamaktadır." Şeklinde beyanatının yanlış olduğunu söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru, Didim Belediyesi İmar sınırları dahilinde hazırlanan zemin etüdü proje ürünleri, yasalara, yönetmeliklere, şartnamelere uygun yapıldığını ifade ederek şunları kaydetti; "Jeofizik Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisinin yapmış olduğu basın açıklaması son derece yanıltıcı ve eksik bilgiler içermekte olduğu için bu basın açıklamasını yapmak gereği duyduk. Jeofizik mühendisleri odası Aydın il temsilciliği, yazılı açıklamasında bahsettiği meslek şovenistliğini bizzat kendileri yapmakta olup; Belediye memurlarını mahkeme kapılarında süründürme tehditleri ile onlar korkutarak kendi meslek dalına ve de mensuplarına bir kapı açılmasını sağlamak gayretlerini geçmişte de göstermiş ama bu çabaları Türk mahkemelerince kabul görmemiştir. Jeofizik mühendisleri odası Aydın il temsilciliği Tip İmar yönetmeliğinin 57. Maddesi 5. Fıkrasında bahsedilen ' Zemin etüd raporu, Jeoloji, Jeofizik ve inşaat mühendisleri tarafından birlikte hazırlanan üründür " ibaresinden yola çıkarak her zemin etüdü raporunda mutlaka jeofizik arazi çalışması yapılmasının zorunda olduğu savı ile hareket etmektedir. Fakat, kendilerinin de cevap veremedikleri bir husus vardır ki: Aynı yönetmeliklerde talimat niteliği taşıyan : "Kategori 1 de yer alan raporlarda, gözlemsel zemin etüdü raporu hazırlanacağı ve Bakanlığın rapor yazım kurallarına ve de rapor yazım formatına kesinlikle uyulmak zorunda olduğudur."

Detayına inecek olur isek: Yer altı suyunun temeli etkilemeyeceği kadar derinde olduğu, Arazi eğiminin % 10'dan düşük olduğu ve heyelan riski olmayan, Zeminin kaya zemin olduğu Betonerme ve 2- 3 katı aşmayan yapılar için hazırlanacak olan zemin etüdü raporlarının KATEGORİ 1 de değerlendirileceği de ortadayken. Jeolojinin çok farklı değişkenleri bir arada barındırdığından dolayı, Kuşadası'nda bulunan heyelan riskli alanlarla, Davutlar'daki yer altı suyunun yüzeyde olduğu alanlar ile Didim' deki arazileri genellemek Bilimi inkar etmektir. Bütün bunlara ilave edecek olursak; sayın il temsilcisinin bahsettiği gibi Didim'deki zemin etüdlerinin hepsinde jeofizik aletsel arazi çalışmaları yapılmıyor da değildir. İmar durumlarında JEGA ( Ayrıntılı jeolojik araştırma gerektiren alan) İbaresi olan bir arsada bir kulübe dahi yapılacak olsa mutlaka jeofizik arazi, çalışmaları yapılmaktadır. Buna ilave olarak 3 kattan daha yüksek katlı yapıların zemin etüdü çalışmalarında da jeofizik arazi çalışmaları mutlaka yapılmaktadır. Sonuç olarak, 'Jeofizik Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi' nin bahsettiği şekilde Didim' de hazırlanan zemin etüd raporlarının tamamında jeofizik çalışma yapılmamaktadır' Şeklindeki beyanatı son derece yanlıştır. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmek Hiçbir Bilim insanına yakışmamaktadır. Didim' de yaşayan evi olan ve evi olmasını isteyen her vatandaşımız şunu bilmelidir ki: Didim Belediyesi İmar sınırları dahilinde hazırlanan zemin etüdü proje ürünleri, yasalara, yönetmeliklere, şartnamelere uygun olarak yapılmaktadır" dedi. - AYDIN

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hasan Kuru Aydın Didim Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title