Haberi Paylaş

Uzman isimden korkutan uyarı: Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda 6.5 üzeri deprem riski yüzde 95

Yerel Haberler

Jeoloji Mühendisleri Odası Karabük İl Temsilcisi Ahmet Öztürk, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda önümüzdeki 50 yıl içerisinde 6.5 şiddeti üzerinde depremin meydana gelme riskinin yüzde 95'lere dayandığını söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Karabük İl Temsilcisi Ahmet Öztürk, Çanakkale Saroz Körfezi'nden başlayan, Marmara Denizi içerisinden geçerek, Kocaeli- Sapanca Gölü, Adapazarı, Düzce, Bolu, Kastamonu, Karabük, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas'ın kuzeyi, Erzincan, Bingöl ve Muş üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda enerjinin biriktiğini ve önümüzdeki 50 yıl içinde 6.5 şiddeti üzerinde deprem meydana geleceğini söyledi.

"BU KADAR YAYGIN BİR DEPREM BU YÜZYILDA YAŞANMAYAN BİR DEPREMDİ"

Jeoloji Mühendisleri Odası Karabük İl Temsilcisi Ahmet Öztürk, "Öncelikle tüm ulusumuza başsağlığı ve geçmiş olsun diliyorum. Çok ciddi bir felaket ve deprem. Mevcut depremin olması ve artçıların sayısının çok olması ikinci bir depremin çok kısa sürede olması buradaki fay ve levha hareketlerinin çok büyük olmasından kaynaklanıyor. Arap levhasının hareketiyle çok ciddi 400 km'lik bir alanda etki gösteren büyük bir kırılma meydana geldi. Tabi bu kırılma neticesinde özellikle üzerinde fay hattının geçtiği bölge üzerindeki Kahramanmaraş, Pazarcık, İskenderun Körfezi, Hatay bu bölgelerde çok ciddi yıkıma sebep oldu. Bu kadar geniş alanda bu kadar yaygın bir deprem bu yüzyılda yaşanmayan bir depremdi. Allah herkese kolaylık versin. Daha önce oradaki bilim adamlarının, meslektaşların, hocaların çalışmaları çok yoğun bir şekilde devam ediyordu. Bunlar zaten aylardır, yıllardır uyarıyorlardı. Böyle bir deprem bekleniyordu ama bu kadar büyüklükte ve bu kadar uzun mesafede bir 400 km'lik bir hattın komple kırılmasını beklemiyorlardı." dedi.

"KUZEY ANADOLU FAY HATTI'NIN 6.5 VE ÜZERİNDE DEPREM ÜRETME RİSKİ YÜZDE 95"

Öztürk sözlerine şöyle devam etti: "Depreme her an hazırlıklı olmamızı ifade ettim. Bu depremlerin belirli periyodları var. Şu anda 1944'ten önce Kuzey Anadolu Fay Hattı bölgemizdeki 1668-1600'lü yıllara dayanan yani 300 yıllık bir periyodu var fakat bizim 1944'ten bu zamana kadar 80 yıl geçmiş üzerinden. Deprem istatistik enstitüsünün bizim bölgemizde vermiş olduğu deprem ortalamaları ile ilgili yüksek şiddette deprem olma yüzdeleriyle ilgili bir hesaplama vardır. Biz bunu bütün zemin etüt raporlarımızın içinde de koyarız, bütün toplantılarda da bunu aktarırız. Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın geçtiği Kocaeli, Adapazarı, Düzce, Bolu, Kastamonu, Karabük, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas'ın kuzeyi, Erzincan, Bingöl ve Muş'u kapsayan illerde 6 ve 6'nın üstünde deprem üretme ihtimali olarak son 10 yıl içinde yüzde 46,9 oranıyken şu anda 50 yıllık bir zaman diliminde 6.5 ve üzerinde deprem üretme yüzdesi yüzde 95, buna göre hazırlıklarınızı yapın buna göre tedbirli olun anlamında bir uyarı veriyor. Her bölgede bu istatistikler yapılıyor, her bölge kendine yakın olan fayın hareketlerini takip ediyor. Bizi etkileyen aktif fayımızın bekleme süresi yüzde 80'lerle doldurmuş durumda. Biz de her an burada 6 ve 6'nın üzerinde bizi etkileyecek bir deprem beklemekteyiz."

Kaynak: ANKA / Yerel

Ahmet Öztürk Karabük Deprem Sivas Yerel Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (21)

Daniel Vogel:

İmar affı yanlıştı çok yanlış. Önüne gelen müteahhit oldu .

Cevap Yaz818Yayından Kaldır
Hilmi Kaya:

Ben Bursa da deprem bölgesinde oturuyorum 10-12 yıl önce dönüşüm başladı 1.etap 3 sitelik dönüşüm oldu koskaca alanda , neden 50m2-60m2 daha az veriyorlar.Benim evim 3 daire 2 daire veriyorlar muhabbetinden.Adama 5 üzeri depremde yıkılır burası diye rapor veriyorlar adam mütehahit bana az yer veriyor diyor.

Cevap Yaz819Yayından Kaldır
Hamit Gündoğdu:

Devletin imar izni 2.5 kat Bodrum ve girişle azmi 4.5 kat iken kanunsuz olarak 3-4 kat inşa iznini kim verdi? Yer sahibi 1-2 daire daha fazla kaparım hesabı ile mezar inşa ettirdiler. Kurala uyan olmadı buna engel olanda olmadı. Ondan sonra nerede bu devlet demeninde anlamı yok.

Cevap Yaz755Yayından Kaldır
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title